2000-2004 - Pageantopolis

Go to content
Best Model of the World


Senegal & Azerbaijan

13th Best Model of the World 2000
2000 December 8
Istanbul TUR
68 participants (38 female, 30 male)

(female division)
Results
1 AZERBAIJAN - Sevda Aliyeva
2 RWANDA - Tatiana Raway
3 BULGARIA - Georgana Petkova Dinova

Top 5
4 Best Photomodel : BRAZIL - Janaína Vizeu Berenhauser Borba (winner Intercontinental '98)
5 Best Grace : GEORGIA - Tamar Chickeidze

Regional winners
BEST AFRICA - Niger
BEST AMERICA - Puerto Rico
BEST ASIA PACIFIC - China
BEST EUROPE - Finland

Remainder
ALBANIA - Gisela Bramo
ALGERIA - Sabrina Ould Hocine
ARMENIA - Hasmik Mardirosian
AUSTRIA - Martina Riemer
BELGIUM - Laurence Howell
BOSNIA & HERZEGOVINA - Marina Raic
CHINA - Li Jun
CROATIA - Gordana Cipcic
FINLAND - Heidi Diov
FRANCE - Juliette Gehin
GERMANY - Claudia Kindscherowsky
GREECE - Dimitra Alexandraki
HONDURAS - Olenka Miroslava Fuschich
HUNGARY - Lilla Hiubos
INDIA - Jacqueline D’souza
LATVIA - Julia Djadenko
LEBANON - Reine Sabty
LUXEMBOURG - Sandrine Bauer
MALAYSIA - Moo Yin Hoong
MALTA - Joyce Gatt
MONACO - Isabelle Macé
NIGERIA - Hallimata Graille
PUERTO RICO - Naharia Román Nieves
ROMANIA - Aureliana Stan
RUSSIA - Kristina Tishchenko
SINGAPORE - Stella Tan Wai Ling
SLOVAK REPUBLIC - Katja Ixarka
SRI LANKA - Rozelle Plunkett
THAILAND - Sang-napha Bureesri
TURKEY - Şenay Akin
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Naciye Balan
UKRAINE - Anush Dudnick
YUGOSLAVIA - Jelena Djakovic

(male division)
Results
1 SENEGAL - Sidy Arc Sissoko
2 SLOVENIA - Adnan Taletovich
3 TURKEY - Alp Kirşan

Top 5
4 Best Photomodel : MALAYSIA - Fahmy Yusop
5 Best Gentleman : MONACO - Michel Bokic

Among the regional winners
BEST AFRICA - Senegal
BEST ASIA PACIFIC - India
BEST EUROPE - Belgium

Among the awards
BEST TOURISM - Greece

Remainder
ALBANIA - Esdalin Gorani
ARMENIA - Hacik Sarkisian
AUSTRIA - Gerhard Kornschober
AZERBAIJAN - Alekbey Aliyev
BELGIUM - Benjamin Denis
BOSNIA & HERZEGOVINA - Darko Barisic
BRAZIL - Cláudio Marchi
BULGARIA - George Marinov
CROATIA - Dani Vela
FINLAND - Petri Valtanen
FRANCE - David Guerre
GEORGIA - Levan Tsiklauri
GERMANY - Sören Schrader
GIBRALTAR - Dorian Gardon
GREECE - Efstathios “Stathis” Avramidis
HONDURAS - Erick Sacaza
HUNGARY - Atilla Horwath
INDIA - Ali Shabbir
IRAN - Amin Etezad
LAOS - Santi Sudaros
LATVIA - Dagnis Jefimovs
LEBANON - Wossam Chamas
LUXEMBOURG - David Coloz
PUERTO RICO - Valdemar Vega
U. S. A.  Alec Musser
_______________

France & Turkey

14th Best Model of the World 2001
2001 December 8
Istanbul TUR
92 participants (44 female, 47 male)

(female division)
Results
1 TURKEY - Şenay Akay
2 UKRAINE - Katerina Kiper
3 CUBA - Yamila Coba

Top 5
4 Best Photomodel : CZECH REPUBLIC - Renata Janeckova
5 Best Grace : MONACO - Louise Singh

Among the regional winners
BEST ASIA - China
BEST EUROPE - Greece

Among the awards
BEST CATWALK - Philippines

Remainder
AFGHANISTAN - Ekaterina Pouschkina Farid
ALGERIA - Esma Mia Meftah
AZERBAIJAN - Julia Afrikantova
BELGIUM - Daniela Voicescu
BOSNIA & HERZEGOVINA - Marijana Kvasina
BRAZIL - Ana Paula Mizzetti de Almeida
BULGARIA - Dessislava Terziyska
CHINA - Li Xinyu
CROATIA - Lana Mazar
EGYPT - Kholoud Oraby
FRANCE - Aurore Canbilliotte
GEORGIA - Lia Mestvirishvili
GREECE - Mary Vergeti
INDIA - Zinobia Boocha
ITALY - Claire Walti
KAZAKHSTAN - Olga Hripchenko
KYRGYZSTAN - Aizada Suleimanova
LATVIA - Zarina Zanda
MACEDONIA - Kristina Tasevska
MALAYSIA - Michelle Lee Foong Chen
MALTA - Roberta Seychell
MOROCCO - Leila Bekaddour
MONTENEGRO - Mirjana Zigic
PHILIPPINES - Marjorie Flora Tutay Maristela
PUERTO RICO - Eunice Pike Velez
RUSSIA - Polina Krovyakova
SENEGAL - Bintou Thiam
SINGAPORE - Jennifer Banse
SLOVAK REPUBLIC - Jana Benkova
SLOVENIA - Kristina Brekvalac
SRI LANKA - Nilanthi Jayasinghe
SWEDEN - Gabrielle Elisabeth Heinerborg
SWITZERLAND - Sibylle Grossenbacher
TATARSTAN (RUS) - Janna Fechtchenko
THAILAND - Woragunya Chanchamnian
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN.CYPRUS - Cennet Erol
TUNISIA - Ben Youssef Salwa
UZBEKISTAN - Luiza Murzaeva
YUGOSLAVIA - Alexandra Kokotovic

(male division)
Results
1 FRANCE - Sylvain Larochelle
2 TURKEY - Mehmet Akif Alakurt
3 RUSSIA - Edward Kazanov

Top 5
4 Best Photomodel : MEXICO - Alejo González
5 Best Gentleman : DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO - Ruben Sabu-Baud

Among the awards
BEST PRESS - U.S.A.

Remainder
ALBANIA - Adrijan Gaxha
ALGERIA - Sofian Ait Mansour
AUSTRIA - Alexander Rankovic
BELGIUM - Pieter Lannoo
BOSNIA & HERZEGOVINA - Vladimir Galic
BRAZIL - Maurício Pang
BULGARIA - Jordan Pavlov
CANADA - Franco Cianflone
CAYMAN ISLANDS - Kenneth Bryan
CHINA - Lei Cao
CROATIA - Ivica Grgurin
CZECH REPUBLIC - Petar Simakoski
DENMARK - Deva Schaufuss
EGYPT - Amr Mahdi
GEORGIA - Vakhtang Turmanidze
GREECE - Konstantinos 'Kostas' Mitrovgenis
INDIA - Abhinav Gautam
KAZAKHSTAN - Roman Rastopchin
KYRGYZSTAN - Yusup Igamberdiev
LATVIA - Agris Blaubuks
MACEDONIA - Kristijan Georgiev
MALAYSIA - Mike Khor
MALTA - Raymond Hammet
MOROCCO - Karim Bourich
PHILIPPINES - Valleri Matic
PUERTO RICO - Carlos Colón
SENEGAL - Alain Thys
SINGAPORE - Wen Bin Lin
SLOVAK REPUBLIC - Dalibor Grujic
SLOVENIA - Darko Vukojevic
SPAIN - Rubén Aisa García
SRI LANKA - Manoj Kumar Devendran
SWEDEN - Jacob Helberg
SWITZERLAND - Dominic Holowka-Meier
TATARSTAN (RUS) - Ruslah Khalikov
TUNISIA - Slim Harbi
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Serhat Harman
UNITED KINGDOM - Luke Hagenbach
U.S.A.  Brian Reid
UZBEKISTAN - Aziz Babadjanov
VENEZUELA - David Yañez Estévez
YUGOSLAVIA - Zoltan Kozma
_______________

Portugal & Turkey

15th Best Model of the World 2002
2002 November 30
Istanbul TUR
92 participants (45 female, 47 male)

(female division)
Results
1 PORTUGAL - Evelina Pereira
2 TURKEY - Irmak Atuk
3 CHINA - Liu A Nan

Top 5
4 Best Photomodel : THAILAND - Napatcharatha Khemthong
5 Best Grace : GREECE - Joanna Kafkopoulou

Regional awards
BEST AFRICA - Tunisia
BEST AMERICA - Brazil
BEST ASIA - Philippines
BEST EUROPE - Poland
BEST MEDITERRANEAN - France

Among the awards
BEST SWIMSUIT - Montenegro

Remainder
ALBANIA - Kosovare Hoxha
ALGERIA - Myriam Fauzia Benzerga
AUSTRIA - Adriana Johanna Schindler
AZERBAIJAN - Tamara Babayeva
BELGIUM - Charlotte Lizin
BOSNIA & HERZEGOVINA - Amele Pasic
BRAZIL - Bianca Joy Porte
BULGARIA - Silva Yordanova
CANADA - Anna Robinson
CROATIA - Darija Samardžija
CZECH REPUBLIC - Rosa Danilovská
DENMARK - Marielle Botty
FINLAND - Jenni Anttila
FRANCE - Julie Hue
GERMANY - Kristina Dirks
HUNGARY - Julianna Horvath
INDIA - Mugdha Godse
IRAN - Nazanin Behboodi
ITALY - Marie Mossino
KOSOVO - Saranda Shala
LATVIA - Sanda Mezecka
LEBANON - Marie-Jose Honein
LICHTENSTEIN - Aurica Grunder
LUXEMBOURG - Daphnee Smulders
MACEDONIA - Maja Lazarovska
MALAYSIA - Maggie Khoo Swee In
MONACO - Marlene Guénard
MONTENEGRO - Ivana Ilic
NETHERLANDS - Yaelle Gerard
PHILIPPINES - Gilmarie Lourdes Pamarcan
POLAND - Agnieszka Cupial
ROMANIA - Ana-Maria Chirila
RUSSIA - Lyubov Gutorova
SLOVENIA - Dajana Milic
SRI LANKA - Lushama Pathirage
SWEDEN - Emelie Birigitta Linnea Lundqvist
TUNISIA - Julia Lestringand
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Pınar Atman
U.S.A.  Andrea Harrison
YUGOSLAVIA - Zuzana Milutinovic

(male division)
Results
1 TURKEY - Kivanç Tatlituĝ
2 FRANCE - Fabrice Bertrand Wattez
3 CHINA - Ji Huan Bo

Top 5
4 Best Photomodel : MARTINIQUE - Jean-Laurent Dgey
5 Best Gentleman : INDIA - Vijay Balhar

Regional winners
BEST MODEL AFRICA - Cameroon
BEST MODEL AMERICAS - Brazil
BEST MODEL ASIA - Korea
BEST MODEL EUROPE - Belgium
BEST MODEL MEDITERRANEAN - Monaco

Remainder
ALBANIA - Admir Hashani
ANDORRA - Patrice Blanc
AZERBAIJAN - Vasyf Akhundov
BELGIUM - Jonas Leten
BOSNIA & HERZEGOVINA - Boris Cigoj
BRAZIL - Victor Maranini Daemon
BULGARIA - Vasil Makaveev
CAMEROON - Charles Emini Menyomo
CONGO - Frederic Makela
CROATIA - Marko Vrcic
CZECH REPUBLIC - Dragan Stojcevski
ECUADOR - Jhoan Manuel Blanco Melo
GERMANY - Steffen Kohlberger
GREECE - Apostolos Chrysafelis
GUADELOUPE - David Andrew
HUNGARY - Bohdan Sienkiewicz
ITALY - Vladio Chiappetta
KOREA - Dong Wook Delforge
KOSOVO - Gezim Kastraty
LATVIA - Renars Zaleskis
LEBANON - Rizk Tarek
MACEDONIA - Dejan Milevski
MALAYSIA - Shah Ryzal Ahmad
MALTA - Adam Cini
MONACO -Frederik Sauveur
MOROCCO - Akel Younes
NETHERLANDS - Patrice van Dopre
NIGER - Zack Harry
NORWAY - Jens Trulsson
PHILIPPINES - Cherubim Tito Cecilio
POLAND - Grzegorz Staszewski
PORTUGAL - Gonçalo Santana
RWANDA - Vincent Jacmain
SENEGAL - Muhamed Mar
SLOVAK REPUBLIC - Rastilav Mesenec
SLOVENIA - Vlamir Kristev
SPAIN - Iván Martí Bonacasa
SRI LANKA - Roshan Mihindukulasuriy
SWEDEN - Thierry Lessa
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Cemal Maniga
U.S.A.  Arben Bajrami
VENEZUELA - Johan Hernández Casado
_______________

2003 December 6 pageant was postponed to March because of 4 suicide bombings in Turkey in November.  Many contestants feared traveling to Turkey.
_______________

Turkey (2nd RU), France & Ukraine (winners), Philippines (1st RU)

16th Best Model of the World 2003
2004 March 6
Istanbul TUR
73 participants (39 female, 34 male)

(female division)
Results
1 UKRAINE - Yuliya Lischuke
2 PHILIPPINES - Melissa Ann Andales Frye
3 TURKEY - Şebnem Sürücü

Top 5
4 Best Photomodel : AUSTRIA - Daniela Domröse
5 Best Grace : BENIN  Dorcite Mele

Among the regional winners
BEST AMERICA - Bolivia
BEST ASIA - Thailand

Among the awards
BEST CHARM - Finland
BEST SWIMSUIT - Greece
BEST TOURISM - China
BEST NATIONAL COSTUME - Korea

Remainder
ANDORRA - Leticia Beaugeard
BELARUS - Nadya Kuryanova
BELGIUM - Mélodie Lonbois
BOLIVIA - María Alejandra Araúz
BOSNIA & HERZEGOVINA - Danka Uljarevic
BULGARIA - Lina Hrislova
CHINA - Xiao Fei Li
CROATIA - Ana Vladava
DENMARK - Andrea Jansen
FINLAND - Marja Gröndahl
FRANCE - Aurélie Destoisien
FRANCE - Emilie Destoisien
GERMANY - Olivia Mackovick
GIBRALTAR - Sarah Teodoro-Belmonte
GREECE - Apostolina Zaproydis
INDIA - Deepa Chari
ITALY - Chanel De Carolis
KOREA - Mi-kyoung Baek
KYRGYZSTAN - Zarina Tardubaeva
LATVIA - Agnese Eiduka
LICHTENSTEIN - Pascaline Goffin
LUXEMBOURG - Carole Brepols
MACEDONIA - Ana Gerasimovska
MALAYSIA - Elaine Chong
MALTA - Chantelle Grech
MOLDOVA - Arina Calmicov
MONACO - Laëtitia Reversat
NETHERLANDS - Ysabel Steinbush
SAN MARINO - Jana Kary
SENEGAL - Dia Nathalie Aissatou
SINGAPORE - Tania Ivana Jones
SWITZERLAND - Justine Marquet
THAILAND - Nawanun Anoma
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Ceyda Tatli

(male division)
Results
1 FRANCE - Stefan Alie
2 GUADELOUPE - Jimmy Gravillon
3 SRI LANKA - Roshan Massillamany Ranawana (Top 11 Mr International '06)

Top 5
4 Best Photomodel : FINLAND - Markus Hiltunen
5 Best Gentleman :  BELGIUM - Nicolas Gilson

Among the regional winners
BEST MODEL AMERICAS - U.S.A.
BEST MODEL ASIA PACIFIC - United Arab Emirates

Among the awards
BEST PHYSIQUE - United Arab Emirates
BEST NATIONAL COSTUME - Sri Lanka

Remainder
BOSNIA & HERZEGOVINA - Enes Sunje
BULGARIA - Andrian Zahariev
CHINA - Sigafon Si
CROATIA - Damir Čančarević
DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO - Terry Lokole
EGYPT - Beduil Mohamed
GERMANY - Robert Strasser
GREECE - Fotios Marinos
INDIA - Ganesh Venkataraman
ITALY - Michael Cola
KOREA - Lee Ki-hwan
KOSOVO - Armend Ramadani
LATVIA - Sandris Prostakovs
LEBANON - Michel Sarkis
LICHTENSTEIN - Nicolas Godard
LUXEMBOURG - Vincent Vandenhoven
MACEDONIA - Ilija Penov
MALAYSIA - Jeffrey Cheng
MALTA - Kristoff Zammit Ciantar
MEXICO - Israel Rodríguez
MONACO - Charly Guillaume
PHILIPPINES - Raphael Bahala Kiefer
POLAND - Dariusz Klonowski
SWITZERLAND - Cedric Govers
TURKEY - Yusuf Şahan Gürdal
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Erhan Kapilgan
UNITED ARAB EMIRATES - Samir Mohamed
U.S.A.  Louie Karr
VIETNAM - François Bantenbal
_______________

Turkey & Egypt

17th Best Model of the World 2004
2004 December 9
Maslak Princess Hotel, Istanbul TUR
92 participants (48 female, 44 male)

(female division)
Results
1 EGYPT - Arwa Yhaia Ahmad Kassem Gouda (Top16 Earth '04)
2 PHILIPPINES - Bridgette Tolentino Inoferio
3 UZBEKISTAN

Top 5
4 Best Photomodel : TURKEY - Simge Tertemiz
5 Best Grace : ARMENIA - Anush Grigoryan (Europe '03, 3rd RU Intercontinental '05)

Among the regional winners
BEST AFRICA - Algeria

Among the awards
BEST PHYSIQUE - Bulgaria

Among the remainder
ALGERIA - Sarah Reguieg
AZERBAIJAN - Elnara Safarova
BELGIUM
BOSNIA & HERZEGOVINA - Emina Hamzabegovic
BULGARIA - Viktoria Dzhumparova
CHINA - Yang Mei
CROATIA - Petra Cucuk
FINLAND - Anni Lemmetty
GREECE - Valia Kakouti
LATVIA - Valerija Sevcuka
MALAYSIA - Rachel Looi Pooi Yee
ST. MAARTEN - Charity Dunker
SRI LANKA - Deeshanie Kodithuwakku
TURKEY - Fatma Yaman
TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS - Eylem Panel

(male division)
Results
1 TURKEY - Mert Öcal
2 ?
3 ?

Top 5
4 Best Photomodel : ?
5 Best Gentleman : PHILIPPINES - Rocky Salumbides

Among the regional winners
BEST ASIA PACIFIC - Australia

Among the awards
BEST NATIONAL COSTUME - China

Among the remainder
ALGERIA - Kader Khemmas
AUSTRALIA - Tim Robards
AZERBAIJAN - Ilgar Aliyev
BOSNIA & HERZEGOVINA - Dzenan Korjenic
CHINA
CROATIA - Miroslav Zaknic
FINLAND - Tomi Välimaa
GREECE - Giannis Markos
MALAYSIA - Ken Ho
MALTA - Joseph Ellis
PUERTO RICO - Eric David Meléndez
St. MAARTEN - Christopher Richardson
SRI LANKA - Kokila Navaratne

Back to content