2010-2019 - Pageantopolis

Go to content
Miss Earth

Ecuador (1st RU), India (winner), Thailand (2nd RU), Puerto Rico (3rd RU), Miss Earth 2010

2010 December 4
Vinpearl Land, Nha Trang VIE
84 participants
 
Results
1  INDIA   Nicole Faria
2  *ECUADOR   Jennifer Stephanie Pazmiño Saldaña (SF International '08)
3  THAILAND   Watsaporn Wattanakoon
4  PUERTO RICO   Yeidy Enid Bosques Pérez
*NOTE In October 2011 Miss Earth Air Ecuador lost her crown because she got married, and was replaced by Miss Russia from the Top 14.
 
Top 7
JAPAN   Marina Kishira
SOUTH AFRICA   Nondyebo Yeyethu Dzingwa
VENEZUELA   Maria Angela Haydée Manuela Bonanni Randazzo
 
Top 14
CZECH REPUBLIC   Carmen Justova
ITALY   Ilenia Arnolfo
NETHERLANDS   Desirée van den Berg (Universe '10, World '10)
RUSSIA   Victoria Shchukina
UKRAINE   Valentyna Ylevna Zhytnyk
USA   Danielle Lynn Bounds
VIETNAM   Luu Thi Diem Huong
 
Remainder
AUSTRALIA   Kelly Louise Maguire (International '09, MTQI '09, 1st RU Tourism Intercontinental '10)
BAHAMAS   Aquelle Francesca Plakaris
BELGIUM   Melissa Vingerhoed
BOLIVIA   Yovana O’Brien Méndez
BOSNIA & HERZEGOVINA   Ema Golijanin (Supranational '12)
BOTSWANA   Onalenna Kessy Gaopalelwe
BRAZIL   Luisa de Almeida Lopes
CAMEROON   Estelle Crescence Essame
CANADA   Summer Anne Ross
CAYMAN ISLANDS   Samantha Widmer
CHILE   Pamela Stefani Soprani Reyes
CHINA   ZHAO Shen Qian Hui
COLOMBIA   Diana Marín Varela
COSTA RICA   Allison Alfaro Caravaca
CRIMEA   Anastasiya Sienina
CURACAO   Norayla Maria Francisco (World '08)
DENMARK   Sandra Vester
DOMINICAN REPUBLIC   Wisleidy Aniwill Osorio Jimenez
EGYPT   Doaa Hakam Al-Malla
ENGLAND   Sandra Marie Lees
FRANCE   Fanny Samantha Eva Vauzanges
FRENCH POLYNESIA   Mihiatea Ruta
GERMANY   Reingard Hagenmann
GHANA   Golda Dayi
GUADELOUPE   Maite Elso
GUAM   Naiomie Jean Santos
GUATEMALA   Sue Ellen Castañeda Herrera
GUYANA   Soyini Asanti Fraser
HONG KONG   ZHENG Xiao Yue
INDONESIA   Jessica Aurelia Tji
IRELAND   Alesha Gallen
JAMAICA   Kai Ayanna Indira Mcdonald
KENYA   Miano Isabell Wangui (Friendship Int'l '10)
KOREA   Lee Gui-joo
KOSOVO   Morena Taraku
LATVIA   Eva Caune
LEBANON   Jihane Nehme
LUXEMBOURG   Lauretta Bardoniqi
MACAU   SUN Yi Tong
MADAGASCAR   Alexandra Hasina Randrianarivelo
MALAYSIA   Appey Rowena Januin
MALTA   Christine Mifsud (Best Model '12)
MARTINIQUE   Christine Elisabeth Garcon
MAURITIUS   Anne-Lise Ramooloo
MEXICO   Claudia Lopez Mollinedo
MONGOLIA   Gantogoo Bayaarkhuu
NEPAL   Sahana Bajracharya
NEW ZEALAND   Lisa Joy Davids
NICARAGUA   Juniete Rosales Cisneros
NIGERIA   Inarah Anthonia Isaiah
NORTHERN IRELAND   Judith Keys
NORWAY   Iman Kerigo
PANAMA   Nicole Morrell Rodriguez
PERU   Silvana Vasquez Monier (Intercontinental '11)
PHILIPPINES   Kris Psyche Orozco Resus
POLAND   Beata Polakowska
ROMANIA   Andreea Capsuc
SAMOA   Faaselega Julie Oloapu
SCOTLAND   Cora Buchanan
SERBIA   Tijana Rakic
SINGAPORE   Maricelle Rani Wong
SLOVAK REPUBLIC   Tímea Szaboová
SLOVENIA   Ines Draganovic
SOUTH SUDAN   Atong Ajak Demach
SWITZERLAND   Liza Andrea Kuster
TAIWAN   Liu Hsing-Jung
TANZANIA   Rose Henry Shayo
TONGA   Glenda Marie Lavemai
TURKEY   Dondu Sahin
WALES   Louise Hinder
 
Replaced during the pageant activities
BELGIUM   Jessica Van Moorleghem (left for personal reasons)
FRANCE   Christelle Demaison (left due to a family emergency)
UKRAINE   Okelsandra Nikitina
 
Did not compete
ARGENTINA   Isolina Boero
AZERBAIJAN   Gulnara Alimuradova
BELIZE   Natasha Nicole Acosta
BHUTAN   Kinley Vangden
BONAIRE   Behazir Charles
EL SALVADOR   Sarai Calderón Calderón
GEORGIA   Taliko Shubitidze (visa problem)
HONDURAS   Alessa Gamez
LESOTHO   Bokang Lekomola
PARAGUAY   Maria Andrea Arevalos Arriola
SRI LANKA   Dilrufa Mohamed
UGANDA   Pierra Akewro
 
Awards
Miss Friendship   GUATEMALA
Miss Photogenic   THAILAND
 
Best National Costume   JAPAN
National Costume finalists   BRAZIL, ECUADOR, MEXICO, SOUTH AFRICA
 
Best in Swimsuit   VIETNAM
Swimsuit finalists   CZECH REPUBLIC, ECUADOR, NORWAY, VENEZUELA
 
Best in Long Gown   ECUADOR
Long Gown finalists   BRAZIL, CZECH REPUBLIC, THAILAND, VENEZUELA
 
Miss Talent   INDIA
Talent Top 5   CRIMEA, JAPAN, SINGAPORE, VIETNAM
Talent finalists   BOSNIA & HERZEGOVINA, BOTSWANA, BRAZIL, ENGLAND, GUAM, GUATEMALA, GUYANA, IRELAND, ITALY, JAMAICA, SOUTH AFRICA, THAILAND, TONGA
 
Best in Ao Dai (Vietnamese traditional attire)   SERBIA
Ao Dai finalists   KOREA, NICARAGUA, PHILIPPINES, TAIWAN
____________________

Philippines (2nd RU), Ecuador (winner), Brazil (1st RU), Venezuela (3rd RU)
 
Miss Earth 2011
2011 December 3
University of the Philippines Theater in Diliman, Quezon City PHI
84 participants
 
Results
1  ECUADOR   Olga Mercedes Álava Vargas (2nd RU Hispanoamericana '11)
2  BRAZIL   Drielly Araujo Bennettone
3  PHILIPPINES   Athena Mae Duarte Imperial
4  VENEZUELA   Carolina Gabriela Medina Peschiutta (winner Hispanoamericana '10)
 
Top 8
BOSNIA & HERZEGOVINA   Aleksandra Kovacevic
CRIMEA   Nina Astrakhantseva
MEXICO   Casandra Ananké Becerra Vásquez
ZIMBABWE   Thandi Muringa
 
Top 16
JAPAN   Tomoko Maeda
PARAGUAY   Nicole Elizabeth Huber Vera (Top 20 World '11)
PORTUGAL   Susana Nogueira
SLOVENIA   Rebecca Kim Lekse
SWEDEN   Renate Veronica Cerljean (Top 15 Universe '09, 4th RU Beauty of the World '10)
TAIWAN   Cherry Liu
THAILAND   Niratcha Tungtisanont
UKRAINE   Khrystyna Sergeevna Oparina (winner Miss Model of the World '12)
 
Remainder
ARUBA   Melissa Laclé (Universe '06)
AUSTRALIA   Deedee Zibara
AUSTRIA   Elisabeth "Lisa" Denise Hanakamp
BAHAMAS   Kerel Razil Pinder
BELGIUM   Aline Jacqueline Decock
BELIZE   Kimberly Ann Robateau
BOLIVIA   Valeria Odilia Avedaño Avila (Continente Americano '11)
BOTSWANA   Messiah Jackson
CANADA   Ashlea Moor
CHILE   Camila Andrea Stuardo Jeria
CHINA   Liu Yu-Jun
COLOMBIA   Andrea De Vivo Creazzo
CURACAO   Miluska Willems
CZECH REPUBLIC   Sarka Cojocarova (Top 12 Globe International '08, 2nd RU Teen International '09)
DENMARK   Cecilia Aishah Iftikhar
DOMINICAN REPUBLIC   Sarah Feliz Mok
EL SALVADOR   Anita Esmeralda Puertas (SF Top Model of the World '11, Hispanoamericana '11)
ENGLAND   Roxanne Smith
ESTONIA   Xenia Likhacheva (International '12, Tourism Int'l '12)
FRANCE   Mathilde Florin
GERMANY   Manou Vivien Volkmer
GHANA   Patricia Nana Ama Agyeiwaa Amoah Anti
GUADELOUPE   Mitchelle Malézieu
GUAM   Anna Calvo
GUATEMALA   Ana Luisa Montúfar Urrutia
HONDURAS   Stephany Hernández Martínez
HONG KONG   Xi Wen Luo
INDIA   Hasleen Kaur
INDONESIA   Inez Elodhia Maharani
ISRAEL   Huda Naccache
HUNGARY   Dora Szabo
IRELAND   Rachelle Liggett
ITALY   Angelica Parisi
KOREA   Kim E-Seul
KOSOVO   Nora Asani
LATVIA   Sanda Mezecka
LEBANON   Nathaly Farraj
LUXEMBOURG   Natascha Bintz (MTQI '11, Globe Int'l '12)
MACAU   Cherry Ng Ka I (World '10)
MADAGASCAR   Volamiandoha "Miando" Ratsimiahotrariva
MALAYSIA   Joyce TAY Tze Hui
MARTINIQUE   Coralie Leplus
NEPAL   Anupama Aura Gurung
NETHERLANDS   Jill Duijves
NEW ZEALAND   Alexandra Grace-Scott
NIGERIA   Chinenye Munachismo Uzoma
NORTHERN IRELAND   Alixandra Halliday
NORWAY   Marion Dyrvik Homlong (Beauty of the World '10, International '10)
PAKISTAN   Sanober Hussain
PANAMA   Marelissa Him Betancourt (Hispanoamericana '11)
PERU   Maria Gracia Figueroa Llave
PUERTO RICO   Agnes Eileen Benítez Santiago (SF Tourism Queen Int'l '09)
ROMANIA   Jihan Shanabli
RUSSIA   Alena Kuznetsova
SCOTLAND   Amanda Quinn
SINGAPORE   Anggasaputri Felicia Orvalla
SLOVAK REPUBLIC   Romana Prochazkova
SOUTH AFRICA   Dominique Mann
SPAIN   Veronica Doblas
SRI LANKA   Poojani Wakirigala
SWITZERLAND   Irina de Giorgi
TANZANIA   Nelly Alexandra Kamwelu (Universe '11, International '11, winner Southern Africa International '11, 4th RU Tourism Queen Int'l '11)
TRINIDAD & TOBAGO   Melanie George-Sharpe
TURKEY   Merve Saribas
USA   Nicole Renee Kelley
U.S. VIRGIN ISLANDS   Kara Williams
VIETNAM   Phan Thi Mo
WALES   Emma Franklin
 
Replaced
PARAGUAY   Alexandra Helena Fretes Galeano (Supranational '10) (ankle sprain)
RUSSIA   Marina Maslova
VIETNAM   Nguyen Thai Ha (MTQI '09)
 
Did not compete
ALBANIA   Emanuela Guri
BHUTAN   Sonam Choden Retty
COSTA RICA   Mariela Aparicio Alfaro (Top 15 International '10) (documents lost in theft)
JAMAICA   Kerry-Ann Moxam (SF Intercontinental '10)
LESOTHO   Rorisang Motlomelo
MOLDOVA   Ramona Balan
MONGOLIA  
POLAND
URUGUAY   Diana Banchero (Continente Americano '11) (death in family)
ZAMBIA   Akamandisa Inambao
 
Awards
Miss Friendship   PAKISTAN
Miss Photogenic   TAIWAN
Best National Costume   JAPAN
Best in Swimsuit   CZECH REPUBLIC
Best in Long Gown   MEXICO
Miss Talent   SOUTH AFRICA
____________________

Brazil (3rd RU), Czech Republic (winner), Philippines (1st RU), Venezuela (2nd RU)
 
Miss Earth 2012
2012 November 24
Versailles Palace, Alabang, Muntinlupa City PHI
80 participants
 
Results
1  CZECH REPUBLIC   Tereza Fajksova (2nd RU MTQYI '10, Top 24 Bikini Int'l '11)
2  PHILIPPINES   Stephanie Dianne Damondamon Stefanowitz
3  VENEZUELA   Osmariel Maholi Villalobos Atencio
4  BRAZIL   Camila Brant Gonçalves (Intercontinental '09)
 
Top 8
NEPAL   Nagma Shrestha
RUSSIA   Nataliya Pereverzeva
SOUTH AFRICA   Tamerin Jardine
USA   Siria Ysabel Bojorquez (winner World Miss University '11)
 
Top 16
COSTA RICA   Fabiana Granados Herrera (Coffee '12)
GERMANY   Nel-Linda Zublewitz
ITALY   Giulia Capuani
JAPAN   Megumi Noda
KOREA   Kim Sa-ra
MEXICO   Lourdes Paola Aguilar Concha
POLAND   Justyna Rajczyk
SCOTLAND   Sara Pendar
 
Remainder
ARGENTINA   Tatiana Maria Bischof (United Continents '13)
AUSTRALIA   Jenna Seymour
AUSTRIA   Sandra Seidl
BAHAMAS   Brooke Maria Sherman
BELGIUM   Madina Hamidi
BELIZE   Jessel Monique Lauriano (World '10)
BOLIVIA   Dayana Dorado Moreno
BOSNIA & HERZEGOVINA   Zerina Sirbegovic
BOTSWANA   Lorraine Ditsebe
CANADA   Valérie Rémillard
CHINA   Stephanie Rong
COLOMBIA   Cindy Kohn-Cybulkiewicz
COOK ISLANDS   Teuira Raechel Napa
CRIMEA   Liudmyla Kuzmina (Supermodel of Asia Pacific-Ukraine '11)
DENMARK   Belinda Jensen
DOMINICAN REPUBLIC   Rocio Elizabeth Castellanos Matías (5th RU Hispanoamericana '09)
ECUADOR   Tatiana Catalina Torres Rojas (winner Int'l Queen of the Pacific '12)
EL SALVADOR   Yaritza Rivera Barillas
ENGLAND   Zahida Begum
FIJI   Esther Cheyanne Foss
FINLAND   Kristiina Maria Airi
GUADELOUPE   Sheryna van der Koelen (World '13)
GUAM   Sarah Borja Filush
GUATEMALA   Stefany Miranda García
HONDURAS   Odily Alvarenga
INDIA   Prachi Mishra
INDONESIA   Chelsy Liven
KENYA   Fiona Yiasi Konchellah (World '09, International '10)
KOSOVO   Ajshe Babatinca
LEBANON   Patricia Geagea (winner Miss Emigrants '12)
MALAYSIA   Deviyah Daranee a/p Radhakrishnan
MALTA   Yasmin Falzon
MOLDOVA   Alyona Chitoroaga (MTQYI '10)
MONGOLIA   Battsetseg Turbat
NETHERLANDS   Shauny Bult
NEW ZEALAND   Gloria Ofa Blake
NICARAGUA   Braxis Alvarez Ochomogo
NORTHERN IRELAND   Clara Walker
NORWAY   Nina Elise Fjalestad (winner Globe Int'l '11)
PAKISTAN   Zanib Naveed
PANAMA   Ana Lorena Ibañez Carles
PARAGUAY   Alexandra Helena Fretes Galeano (Supranational '10)
PUERTO RICO   Darla Arni Pacheco Montañez
REUNION ISLAND   Aisha Valy
ROMANIA   Iulia Monica Dumitrescu
SINGAPORE   Phoebe Tan
SLOVAK REPUBLIC   Martina Gresova
SLOVENIA   Anjeza Barbatovci
SOUTH SUDAN   Rachael Angeth Madit
SPAIN   Nathalia Moreira
SRI LANKA   Chaturika Ariyawansha
SWEDEN   Camilla Margareta Hansson
SWITZERLAND   Lea Sara Wittwer
TAIWAN   Lu Jen-Ling
TANZANIA   Bahati Chando
THAILAND   Waratthaya Wongchayaporn
TRINIDAD & TOBAGO   Amyrl Claudia Nurse
TURKEY   Ilknur Melis Durasi
UKRAINE   Yevgeniya Yevgeniyivna Prokopenko (Tourism International '11)
URUGUAY   Cynthia Kutscher Kleinschmidt
U.S. VIRGIN ISLANDS   Carolyn Whitney Carter-Heller (World '10, Supranational '11)
VIETNAM   Do Hoang Anh
WALES   Zoe Kinsella
ZIMBABWE   Dimitra Markou
 
Did not compete
ALBANIA   Dardana Niklekaj
GABON   Aimée Pascaline Mougoula
GHANA   Alma Chanaa Abdul-Razak
HAITI   Chersonese Archange
HONG KONG
IRELAND   Cara Lyons
KAZAKHSTAN   Svetlana Raschshupkina
MACAU
NIGERIA   Happiness Onu Ibagbi (Bride of the World '10)
PERU   Miluska Violeta Huaroto Maradiegue
SIERRA LEONE   Adiatu Bangura
TURKE & CAICOS   Carlisa Williams
ZAMBIA   Atieno Winnie-Fredah Kabwe
 
Awards
Miss Friendship
Group 1)   1) COLOMBIA, 2) Chinese Taipei, 3) CZECH REPUBLIC
Group 2)   1) INDIA, 2) KOREA, 3) GUAM
Group 3)   1) ITALY, 2) GERMANY, 3) MOLDOVA

Miss Photogenic   1) VENEZUELA, 2) THAILAND, 3) COSTA RICA
Best National Costume   1) THAILAND, 2) SOUTH AFRICA, 3) MALAYSIA
Best in Swimsuit COSTA RICA
Best in Long Gown  U.S. VIRGIN ISLANDS
 
Miss Talent
Group 1)   1) PUERTO RICO, 2) SOUTH AFRICA, 3) TAIWAN
Group 2)   1) TURKEY, 2) GUADELOUPE, 3) SPAIN
Group 3)   1) MALAYSIA, 2) MALTA, 3) HONDURAS
____________________

Korea (3rd RU), Austria (1st RU), Venezuela (winner), Thailand (2nd RU)
 
Miss Earth 2013
2013 December 7
Versailles Palace, Alabang, Muntilupa City PHI
88 participants
 
Results
1  VENEZUELA  Alyz Sabimar Henrich Ocando
2  AUSTRIA  Katja Wagner
3  *THAILAND  Punika Kulsoontornrut
4  KOREA  Catharina Choi Song-ee Nunes
*NOTE  Miss Earth Water Thailand was dethroned 2014 Oct. 10 for participating in Miss International '14, contrary to her contract
 
Top 8
MEXICO   Yuselmi Cristal Silva Dávila
PHILIPPINES   Angelee Claudett delos Reyes (Top 12 Bikini International '11, Top 10 Supermodel International '12)
POLAND   Aleksandra Szczesna
SERBIA   Andjelka Tomasevic

Top 16
CHILE   Natalia Francisca Lermanda Margarit
CHINA   Lisa Xiang Yang
FRANCE   Sophie Garénaux
MAURITIUS   Virginie Dorza
SOUTH AFRICA   Ashanti Mbanga
SPAIN   Cristina Martínez Murcia
TURKEY   Ezgi Avci
USA   Nicolle Velez
 
Remainder
ALBANIA   Afroviti Goge
AUSTRALIA   Muliagatele Renera Josephine Thompson
BAHAMAS   Vandia Sands
BELGIUM   Kristina Johanna Maria De Munter (Tourism Int'l '10, International '11)
BELIZE   Amber Renée Rivero
BOLIVIA   María René Carmona Soliz (Continentes Unidos '13)
BONAIRE   Jeanine Catherine Louise Ottenhof
BOSNIA & HERZEGOVINA   Vera Krneta
BRAZIL   Priscilla Martins Alves (Intercontinental '12)
BRITISH VIRGIN ISLANDS   Kimberly Herbert (Jamzone '13)
CANADA   Sofiya Chorniy
COLOMBIA   Diana Carolina Ortegón Vega
COSTA RICA   Mariela Aparicio Alfaro  (Top 15 International '10, Costa Maya '12)
COTE D'IVOIRE   Bintou Traoré
CRIMEA   Mariya Andreevna Makater
CURACAO   Archangela Felice Garcia
CZECH REPUBLIC   Monica Leova
DENMARK   Josefine Mikuta Poulsen
DOMINICAN REPUBLIC   María Eugenia Vargas de los Santos
ECUADOR   Ana María Weir Yánez
ENGLAND   Chloe Othen (MMOTW '11, Peace '12)
GABON  Filiane   Lutricia Mayombo Koundi
GERMANY   Caroline Noeding
GHANA   Amabel Esinam Klutse
GUADELOUPE   Marie Vaïtlingon
GUAM   Katarina Maria Casem Martinez (International '11)
GUATEMALA   María Jimena Mansilla Wever (Reina Panamericana '13)
HAITI   Caroline Rinchère
HUNGARY   Dalma Huszarovics (Top Model '09)
INDIA   Sobhita Dhulipala
INDONESIA   Nita Sofiani
ISRAEL   Maria Abboud
ITALY   Debora Bon
JAPAN   Yu Horikawa
KAZAKHSTAN   Kumis Nurmukhanbetovna Bazarbayeva
KOSOVO   Donika Emini (Globe International '11)
LEBANON   Rita Houkayem
LITHUANIA   Monika Sereckyte (Queen of the World '10, MGBQ '11)
MACAU   Ashely Qian
MADAGASCAR   Erwina Mathon
MALAYSIA   Josephine Tan Yee Mei
MARTINIQUE   Rani Charles
MONGOLIA   Bayartsatsral Baljinnyam
NEPAL   Rojisha Shahi Thakuri
NETHERLANDS   Wendy-Kirsty Hoogerbrugge
NIGERIA   Marie Miller Abudu (MMOTW '11)
NORTHERN IRELAND   Amira Graham
NORWAY   Caroline Sparboe
PANAMA   Johanna Batista
PARAGUAY   Laura Leticia Garcete Riveros (Yacht '12, Continentes Unidos '13)
PORTUGAL   Solange Teixeira Duarte (Exclusive of the World '12)
REUNION ISLAND   Christelle Abrantes
ROMANIA   Ioana Mihalache
RUSSIA   Olesya Boslovyak (Supermodel of the World '05)
SCOTLAND   Kiera Kingsman
SIERRA LEONE   Mariatu Dukuray
SINGAPORE   Vanessa Hee
SLOVAK REPUBLIC   Lucia Slaninkova
SLOVENIA   Nina Kos
SOUTH SUDAN   Gloria Karsis
SRI LANKA   Solange Kristina Gunawijeya
SWEDEN   Denice Madelene Victoria Andrée (Top 15 International '11)
SWITZERLAND   Djoa Strassburg
TAHITI   Maeva Simonin
TAIWAN   Lyu Ying-Li
TANZANIA   Clara Noor
TRINIDAD & TOBAGO   Ariana Rampersad
UKRAINE   Anastasiya Sukh
U.S. VIRGIN ISLANDS   Vanessa Mari Donastorg (International '12)
WALES   Angharad James (Bikini Int'l '11, MMOTW '12)
ZAMBIA   Atieno Winnie-Fredah Kabwe
ZIMBABWE   Samantha Dika
 
Withdrew
CAMEROON  Aurelle Fanny Deutcha Nguelieu (Asia Pacific World '12, Miss Model of the World '13)
NEW ZEALAND  Nela Louise Zisser (left Nov. 25 due to food poisoning)
PERU  Brunella Fossa Palma
PUERTO RICO  Velmary Cabassa
 
Awards
Miss Friendship
Group 1   1) INDONESIA, 2) SWITZERLAND, 3) JAPAN
Group 2   1) LEBANON, 2) PANAMA, 3) GUAM
Group 3   1) GABON, 2) USA, 3) GUATEMALA
 
Miss Photogenic  1) INDIA, 2) MACAU, 3) PHILIPPINES
 
Best National Costumes
Africa  1) SOUTH AFRICA, 2) NIGERIA, 3) TANZANIA
Americas  1) BAHAMAS, 2) BRAZIL, 3) BOLIVIA
Asia  1) INDONESIA, 2) PHILIPPINES, 3) THAILAND
Europe   1) RUSSIA, 2) SPAIN, 3) NORWAY
 
Evening Gown  1) VENEZUELA, 2) NEPAL, 3) PHILIPPINES
 
Swimsuit competition (Top 5 from each group advanced to the final Swimsuit event)
Final Results   1) UKRAINE, 2) BRAZIL, 3) VENEZUELA
Group 1   AUSTRIA, COLOMBIA, PHILIPPINES, SLOVAK REPUBLIC, SOUTH AFRICA
Group 2   COSTA RICA, SERBIA, SPAIN, SWEDEN, VENEZUELA
Group 3   BOLIVIA, BRAZIL, MAURITIUS, MEXICO, UKRAINE
 
Resorts Wear competition (Top 5 from each group advanced to the final Resorts Wear event)
Final Results  1) THAILAND, 2) UKRAINE, 3) FRANCE
Group 1   MARTINIQUE, MONGOLIA, PHILIPPINES, POLAND, SLOVAK REPUBLIC
Group 2   FRANCE, INDIA, SERBIA, SWEDEN, VENEZUELA
Group 3   BOLIVIA, MEXICO, RUSSIA, THAILAND, UKRAINE
 
Talent competition (Top 5 from each group advanced to the final Talent event)
Final Results   1) KAZAKHSTAN, 2) RUSSIA, 3) CHINA
Group 1   AUSTRIA, COLOMBIA, INDONESIA, MARTINIQUE, NIGERIA
Group 2   CHINA PR, INDIA, KAZAKHSTAN, TURKEY, U.S. VIRGIN ISLANDS
Group 3   PARAGUAY, RUSSIA, SOUTH SUDAN, TAHITI, THAILAND  
 
Eco-Beauty Video Online Voting  1) INDIA, 2) MACAU, 3) TURKEY
____________________


Venezuela (2nd RU), Philippines (winner), U.S.A. (1st RU), Russia (3rd RU)
 
Miss Earth 2014
2014 November 29
Theatre at the University of the Philippines, Manila PHI
84 participants
 
NOTE  82 were at the press presentation Nov. 10; Netherlands & Zimbabwe arrived later; Sri Lanka arrived Nov. 17; France withdrew.  
 
Results
1  PHILIPPINES    Jamie del Rosario Herrell
2  USA   Andrea Michelle Neu (International '13)
3  VENEZUELA   Maira Alexandra Rodríguez Herrera
4  RUSSIA   Anastasiya Igorevna Trusova

Top 8
BRAZIL   Letícia da Silva Schran
MONGOLIA   Idersaikhan Tugsuu (Friendship ’09, International ’11)
SLOVAK REPUBLIC  Daria Fabrici
SPAIN   Zaira Bas Gomis
 
Top 16
COLOMBIA   María Alejandra Villafañe Osorio
EGYPT   Nancy Magdy
KOREA   Shin Soo-min
MEXICO   Yareli Guadeloupe Carrillo Salas
SCOTLAND   Romy Elysia McCahill
TAHITI   Hereata Patricia Ellard
THAILAND   Sasi Sintawee
ZAMBIA   Cartier Zagorski
 
Remainder
AUSTRALIA   Nadine Roberts
AUSTRIA   Valerie Florine Huber
BELGIUM   Emily Patricia Vanhoutte (Beauty World ’13)
BOLIVIA   Eloisa Gutiérrez
BOSNIA & HERZEGOVINA   Bogdana Trifkovic
BOTSWANA   Nicole Lisa Gaelebale (Global International ’12)
CANADA   Cynthia Loewen (Face of Beauty ’12)
CHILE   Catalina Paz Cáceres Rios
CHINA  Shirley Sham Yen-Yi
CROATIA   Ana Batarelo
CURACAO   Akisha Albert
CZECH REPUBLIC   Nikola Buranska
DENMARK   Aisha Isabella Ulstrup Hansen
DOMINICAN REPUBLIC   Mayte Brito Medina (Global Teen ’10)
ECUADOR   María José Maza Solórzano (Bikini International ’11, Panamerican ’13, Caraïbes Hibiscus ’13)
EL SALVADOR   Amalia Georgina González Romero (WMU ’14)
ENGLAND   Gabriella Gatehouse (Teenager ’12)
FIJI   Zoe McCraken
GABON   Hulda Marilyne Nfono Ondo
GERMANY   Arta Muja
GHANA   Nana Ama Odame-Okyere
GUAM   Erin Marie Camacho Wong
GUATEMALA   Thalía Raquel Carredano Tobar
GUYANA   Stacy Ramcharan
HAITI   Fabiaula Dumas
HUNGARY   Sydney Van Den Bosch
INDIA   Alankrita Sahai
INDONESIA   Annisa Ananda Nusyirwan
ISRAEL   Tala Safadi
ITALY   Beatrice Ortega Valente
JAPAN   Rena Nagata
KAZAKHSTAN   Assel Askarovna Zholdassova
KENYA   Lydia Marcella Manani
LATVIA   Alise Feldmane
LEBANON   Amina El Hassan
MADAGASCAR   Judie Jaomarina
MALAYSIA   Renee Tan
MAURITIUS   Anne-Sophie Lalanne
MYANMAR   Ei Mon Khine
NAMIBIA   Paulina Nangula April Malulu (Southern Africa ’11, Freedom ’11,  International ’12, World ’13, Universe ’13)
NEPAL   Prinsha Shrestha
NETHERLANDS   Talisa Wolters (Grand International '13)
NEW ZEALAND   Sheree Anderson
NIGERIA   Damola Mojisola Akinsanya
NORTHERN IRELAND   Justine Della McEleney
PAKISTAN   Shanzay Hayat (Grand ’13, Asia Pacific World ’14)
PANAMA   María De Lourdes Gallimore Campos (Hispano-American ’14)
PARAGUAY   Sendy Marisol Cáceres Mendoza (Grand ‘13)
PERU   Elba Mercedes Fahsbender Merino (Hispano-American ’12, Reina Panamericana ’12, World ’13)
POLAND   Patrycja Dorywalska
PORTUGAL   Raquel Fontes
PUERTO RICO   Franceska Marisabel Toro Medina
REUNION ISLAND   Lolitta Marie Nicole Hoarau
ROMANIA   Andreea Chiru (Bride of the World ’12, World ‘13)
SAMOA   Natasha Westropp
SINGAPORE   Sylvia Lam
SLOVENIA   Patricia Peklar
SOUTH AFRICA   Ilzé Saunders
SRI LANKA   Imaya Hansani Liyanage
ST. LUCIA   Francillia Austin
SWEDEN   Frida Maria Fornander (Teenager ’11 & ’12)
SWITZERLAND   Shayade Hug
TAIWAN   Chen Kuan-Lien
TANZANIA   Nale Boniface
TONGA   Sicilia Makisi
UKRAINE   Valeriya Poloz
U.S. VIRGIN ISLANDS   Esonica Mictecia Veira (World ’11, 4th RU Supranational ’13, Regal Int'l '16)
ZIMBABWE   Sandiswe Chikomborero Bhule
 
Withdrew a day or 2 before the finals, ill with amoebiasis
FRANCE  Laëtizia Giovannelli Penmellen
 
Did not compete
GUADELOUPE  Laurence Optaly
 
Awards
Miss Friendship
Group 1   1) ZIMBABWE, 2) SOUTH AFRICA, 3) AUSTRIA
Group 2   1) SWITZERLAND, 2) UKRAINE, 3) CROATIA
Group 3   1) ENGLAND, 2) NETHERLANDS, 3) SINGAPORE
 
Miss Photogenic  1) FRANCE, 2) INDIA, 3) MYANMAR
 
Best National Costumes
Africa   1) SOUTH AFRICA, 2) NAMIBIA, 3) EGYPT
Americas   1) PANAMA, 2) VENEZUELA, 3) CHILE
Asia   1) INDONESIA, 2) PHILIPPINES, 3) INDIA
Europe   1) ENGLAND, 2) RUSSIA, 3) SPAIN
 
Talent
Group 1   1) U.S. VIRGIN ISLANDS, 2) TAHITI, 3) TAIWAN
Group 2   1) SLOVENIA, 2) SRI LANKA, 3) SCOTLAND
Group 3   1) PAKISTAN, 2) KENYA, 3) KAZAKHSTAN
 
Evening Gown
Group 1   1) INDIA, 2) SPAIN, 3) TAHITI
Group 2   1) BRAZIL, 2) UKRAINE, 3) ZAMBIA
Group 3   1) RUSSIA, 2) VENEZUELA, 3) USA
Swimsuit
Group 1   1) SPAIN, 2) BOLIVIA, 3) INDIA
Group 2   1) COLOMBIA, 2) ZAMBIA, 3) NAMIBIA
Group 3   1) THAILAND, 2) USA, 3) POLAND
 
Cocktail Wear
Group 1   1) PHILIPPINES, 2) PERU, 3) PUERTO RICO
Group 2   1) PARAGUAY, 2) MONGOLIA, 3) ZAMBIA
Group 3   1) THAILAND, 2) VENEZUELA, 3) RUSSIA
 
Resort Wear
Group 1   1) SPAIN, 2) BOLIVIA, 3) PUERTO RICO  
Group 2   1) PARAGUAY, 2) DOMINICAN REPUBLIC, 3) SLOVENIA
Group 3   1) USA, 2) THAILAND, 3) VENEZUELA
 
Best Teacher
Group 1   1) U.S. VIRGIN ISLANDS, 2) PERU, 3) ZIMBABWE
Group 2   1) BRAZIL, 2) PARAGUAY, 3) CHINA
Group 3   1) NIGERIA, 2) USA, 3) ENGLAND
 
Eco-Beauty Video Online Voting winners   AUSTRIA, BOLIVIA, BOTSWANA, GUATEMALA, INDIA, NEPAL, PUERTO RICO, RUSSIA, SRI LANKA, THAILAND
_______________

Brazil (3d RU), USA (2nd RU), Philippines (winner), Australia (1st RU)
 
Miss Earth 2015
2015 December 05
Marx Halle, Vienna AUT
86 entries
 
Results
1  PHILIPPINES   Angelia Gabrena Paglicawan Ong
2  AUSTRALIA   Dayanna Grageda (Latin America '12)
3  USA   Brittany Ann Payne
4  BRAZIL   Thiessa Sickert Ferreira Veloso
 
Top 8
AUSTRIA   Sophie Totzauer
CHILE   María Natividad Leiva Bello
COLOMBIA   Estefania Muñoz Jaramillo (1st RU Café '14)
VENEZUELA   Andrea Carolina Rosales Castillejos
 
Top 16
CZECH REPUBLIC   Karolina Malisova
FRANCE   Allysa Wurtz
GUAM   Skye Celine Baker
HUNGARY   Dorina Agnes Lepp
MAURITIUS   Katia Moochooram
MONGOLIA   Bayartsetseg Altangerel
SCOTLAND   Amy Meisak
UKRAINE   Viktoriya Oliksandrivna Orel
 
Remainder
ARGENTINA   Julieta Fernández Ayoub
ARMENIA   Lilit Martirosyan (Globe '14, Top Model of the World '15)
ARUBA   Kimberly Zsa Zsa Wever
BAHAMAS   Daronique Rashan Chalandra Young (World '12)
BELGIUM   Elizabeth Akosua Tiwaah Dwomoh
BELIZE   Christine Marie Syme
BOLIVIA   Vinka Nemer Drpic
BOSNIA & HERZEGOVINA   Adna Obradovic
CANADA   Tatiana Katelyn Maranhao
CHINA  Serena Pan Xin-Yuan
CONGO DR    Christelle Angel Lohembe
COSTA RICA   Andrea María Rojas Pacheco (Costa Maya '13, International '13, Tourism Int'l '14)
CRIMEA   Daria Viktorovna Zeleneva
CROATIA   Ana-Marija Jurisic
CYPRUS   Marcella Marina Constantinou
DENMARK   Turið Elinborgardóttir
DOMINICAN REPUBLIC   Alexandra Elizabeth Parker Lebron
ECUADOR   Angela Maritza Bonilla Zapata
EGYPT   Imaj Ahmed Hassan
EL SALVADOR   Pamela Valdivieso Silva
ENGLAND   Katrina Manaya Kendall
FIJI   Shyla Angela Prasad
GERMANY   Melanie Sofia Bauer
GHANA   Silvia Naa Morkor Commodore (Top 15 Top Model of the World '16, 2nd RU Intercontinental '16)
GUADELOUPE   Anais Localmontie
GUATEMALA   Sara Veralucia Guerrero Chavarria (International '13)
HONDURAS   Nadia Scarleth Morales (Latin America '15, Grand '15)
INDIA   Aaital Khosla
INDONESIA   Belinda Pritasari Jacobsen
IRELAND   Joelle Curoe
ISRAEL   Shams Touraani
ITALY   Aurora Pianegonda
JAPAN   Ayano Yamada
KENYA   Linda Njoki Gatere
KOREA   Han Ho-jeong
KOSOVO   Kaltrina Neziri
LEBANON   Joudy Hennawi
MALAYSIA   Danielle Wong Kar-Wai (Top 15 Supermodel Int'l '15)
MALTA   Alexia Fenech
MEXICO   Gladys Georgete Flores Simón
MYANMAR   Eaint Myat Chal
NEPAL   Dibyata Vaidya
NETHERLANDS   Leena Asarfi
NEW CALEDONIA   Julia Lepigeon Roquigny
NEW ZEALAND   Anna Lisa Christiane
NORTHERN IRELAND   Dearbhlá Walsh
NORWAY   Britt Roselyn Camillo Rekkedal
PANAMA   Carmen Isabel Jaramillo Velarde
PARAGUAY   Lourdes Andrea Melgarejo Gonzalez
PERU   Zully Anna Barrantes Panduro
POLAND   Magdalena Ho
PORTUGAL   Berth Klarren Elouga (Miss Photogenic at Intercontinental '13)
REUNION ISLAND   Jane Soune-Seyne
ROMANIA   Anca Neculaiasa-Pavel
RUSSIA   Mariya Alexandrovna Chudakova
SINGAPORE   Tiara Hadi Devaraj
SLOVAK REPUBLIC   Anita Polgariova
SLOVENIA   Laura Skvorc
SOUTH AFRICA   Carla Catherine Viktor
SPAIN   Andrea Pannocchia Serrano
SRI LANKA   Paththage Visna Kawmini Fernando
SURINAME   Giselle Riva Reinberg Gefferie (Earth '14, SF Globe Int'l '14)
SWEDEN   Maria Sofia Aune Johanna Taipaleenmaki
SWITZERLAND   Corrine Schadler
THAILAND   Chavika Watsarang
TRINIDAD & TOBAGO   Danielle Dolabaille
TURKEY  Sevval Ayvaz
UGANDA   Sandra Akello
URUGUAY   Maria Belen Cabrera
WALES   Lara Stephen
 
Disqualified, sent home for not wearing a Miss Chinese Taipei sash
TAIWAN   Ting Wen-Yin (MTQYI '15)
 
Replaced
EL SALVADOR   Claudia Patricia Martínez (Hispanoamericana '14)
PARAGUAY   Myriam Carolina Arévalos Villalba (World '14, 2nd RU United Continents '15)
UGANDA   Pearl Assesira Brenda
 
Removed from official gallery
COOK ISLANDS   Allanah Herman-Edgar
ETHIOPIA
FIJI  Shyla Angela Prasad
GREENLAND  Nulle Josephsen
GUYANA  Keesha Brotherson
HAITI  Marie Darline Exume
MONTENEGRO  Nikoleta Jovanovic
NAMIBIA
NIGERIA   Vivian Chinonye Chukwukere
PALESTINE  Walaa Issa Khair
RWANDA  Erica Emanuella Urwibutso
SOUTH SUDAN   Agot Deng Jogaak
TANZANIA   Carolyne Bernard
ZAMBIA
 
Awards
Darling of the Press   1) AUSTRIA, 2) GERMANY, 3) SCOTLAND
 
Charity Givers 1) USA, 2) SWITZERLAND, 3) AUSTRALIA
 
Snowman Building Challenge
1)  RUSSIA, CZECH REPUBLIC, SWITZERLAND, CRIMEA, UKRAINE
2)  MALAYSIA, SOUTH AFRICA, COSTA RICA, NETHERLANDS
3)  CROATIA, EGYPT, DOMINICAN REPUBLIC
 
Long Gown Competition
Group 1  1) CHILE, 2) COLOMBIA, 3) KOSOVO
Group 2 1) MONGOLIA, 2) NEW CALEDONIA, 3) RUSSIA
Group 3  1) PANAMA, 2) THAILAND, 3) PHILIPPINES
 
Talent 1) SOUTH AFRICA, 2) PORTUGAL, 3) GUATEMALA
 
National Costume Competition
Africa 1) UGANDA, 2) GHANA, 3) CONGO
Asia 1) MALAYSIA, 2) THAILAND, 3) KOREA
Western Europe  1) NETHERLANDS, 2) AUSTRIA, 3) IRELAND
Eastern Europe  1) UKRAINE, 2) SLOVENIA, 3) HUNGARY
Americas 1) GUATEMALA, 2) PANAMA, 3) VENEZUELA
 
Swimsuit
Group 1 1) COLOMBIA, 2) GUATEMALA, 3) BRAZIL
Group 2 1) GUAM, 2) CONGO, 3) ARUBA
Group 3 1) SINGAPORE, 2) PHILIPPINES, 3) BELGIUM
 
Friendship  1) REUNION ISLAND, 2) SPAIN, 3) NETHERLANDS
Photogenic  1) MONGOLIA, 2) VENEZUELA, 3) THAILAND
 
Eco-Video  1) USA
Eco-Video Top 4   BELGIUM, FRANCE, MONGOLIA
____________________

Brazil (3rd RU), Ecuador (winner), Colombia (1st RU), Venezuela (2nd RU)
picture: Sash Factor
 
Miss Earth 2016
Mall of Asia Arena, Pasay City PHI
2016 October 29
83 participants (including India & Dominican Republic who arrived after the press presentation)
 
Results
1  ECUADOR  Katherine Elizabeth Espín Gómez (Café ’13, 1st RU Bikini Universe ’15)
2  COLOMBIA  Michelle Alejandra Gómez Bustos
3  VENEZUELA  Stephanie Ysabel De Zorzi Landaeta
4  BRAZIL  Bruna Custodio Zanardo [NOTE  Said to have been dethroned 2017 March 9 for participating in a national pageant] (International ‘17)
 
Top 8
RUSSIA  Aleksandra Mikhailovna Cherepanova
SWEDEN  Cloie Helena Syquia Skarne
USA  Corrin Julia Stellakis
VIETNAM  Nguyễn Thị Lệ Nam Em
 
Top 16
AUSTRALIA  Lyndi Kean
ENGLAND  Luissa Burton (Globe '12, MMOTW '12)
ITALY  Denise Frigo
KOREA  Lee Chae-young
MACAU  Clover Zhu Tain-Le
MEXICO  Itzel Paola Astudillo Aréchiga
NORTHERN IRELAND  Julieann McStravick
SOUTH AFRICA  Nozipho Magagula
 
Remainder
ARGENTINA  Lara Ayelen Böchle Penalver (United Continents '14)
AUSTRIA  Kimberly Budinsky
BAHAMAS  Candisha Fatima Rolle
BELGIUM  Fenne Christine Verrecas (Top Model '14, Princess World '14)
BELIZE  Chantae Chanice Guy (World '12, American Continent '12)
BOLIVIA  Eliana Pamela Villegas Timm
BOSNIA & HERZEGOVINA  Ivana Perišić
CANADA  Tamara Jemuovic  
CHILE  Tiare Rocio Fuentes Espinoza
CHINA  Xiaohan Gang
CHINESE TAIPEI  Joanne Peng Lee-Chiao
COOK ISLANDS  Allanah Keri Herman-Edgar
CROATIA  Nera Torlak
CYPRUS  Maria Kosta
CZECH REPUBLIC  Kristýna Kubíčková
DENMARK  Klaudia Parsberg
DOMINICAN REPUBLIC  Lidia Nicole Jimeno Morel
GHANA  Deborah Eyram Dodor
GUADELOUPE  Méghan Monrose (International '13)
GUAM  Gloria Cruz Nelson
GUATEMALA  Stephanie Judith Sical Salazar
HAITI  Valérie Alcide
HUNGARY  Eszter Oczella
INDIA  Rashi Yadav
INDONESIA  Luisa Andrea Soemitha
IRAQ  Suzan Amer
ISRAEL  Mira Kahli
JAPAN  Ami Hachiya
KENYA  Grace Njoki Wanene
KYRGYZSTAN  Begim Almasbekova
LEBANON  Carole Kahwagi
MALAYSIA  Venisa Judah
MALTA  Natalya Galdes
MAURITIUS  Amber Korimdun
MOLDOVA  Tatiana Ovcinicova
MONGOLIA  Enkhbor Azbileg (Motors '13)
MYANMAR  Nan Khine Shwe Wah Win
NAMIBIA  Elize Ndahafa Shakalela
NEPAL  Roshani Khatri
NETHERLANDS  Deborah Rosa van Hemert
NEW ZEALAND  Janelle Dayna Isabel Nicholas-Wright
NIGERIA  Chioma Precious Obiadi
PAKISTAN  Anzhelika Rublevska Tahir (WMU '16)
PALESTINE  Natali Rantisi
PANAMA  Virginia Isabel Hernández Milachay (WMU ’10, World ’13)
PARAGUAY  Vanessa Alexandra Ramírez Cabrera
PERU  Brunella Odilia Fossa Palma
PHILIPPINES  Imelda Bautista Schweighart
POLAND  Magdalena Kucharska
PORTUGAL  Alexandra Perez-Marcenco
REUNION ISLAND  Meli Sherym Gastrin
ROMANIA  Crina Stîncă
SERBIA  Teodora Janković
SIERRA LEONE  Josephine Geraldyne Kamara
SINGAPORE  Manuela Blanka Bruntraeger
SLOVAK REPUBLIC  Kristína Šulová
SLOVENIA  Maja Ana Strnad
SRI LANKA  Dimanthi Ediritathne
SURINAME  Svetoisckia Safora Brunswijk Kross (Grand ’15)
SWITZERLAND  Manuela Opfikofer
THAILAND  Atcharee Buakhiao
UGANDA  Priscilla Achieng
UKRAINE  Alena Igorevna Belova
URUGUAY  Valeria Barrios Ustra
WALES  Charlotte Neala Hitchman
ZAMBIA  Ketty Kabaso
ZIMBABWE  Sharon Enkromelle Andrew
 
No-shows
BULGARIA  Tsvetomire Ivanova
KOSOVO  Andina Pura
NEW CALEDONIA  Camille Sirot
 
Did not compete
ARMENIA  Mariam Melyan
BARBADOS  
COSTA RICA  Brenda Muñoz
EL SALVADOR  
FRANCE
GERMANY  Lena Bröder
GUYANA
HONDURAS  
HONG KONG
IRELAND
MALDIVES
MONTENEGRO  
PUERTO RICO  
SAMOA
SCOTLAND  
SOUTH SUDAN
SPAIN  Nazaret Lamarca López
TANZANIA  
 
Awards
Darling of the Press  1) ECUADOR & PHILIPPINES  2) VENEZUELA  3) USA
Miss Friendship  1) BAHAMAS  2) SINGAPORE  3) MYANMAR
Miss Photogenic  1) VIETNAM  2) MYANMAR  3) VENEZUELA
ECO Platform Challenge  1) Team Africa  2) South America  3) Europe
 
National Costume Competition
Africa 1) UGANDA  2) SOUTH AFRICA  3) NIGERIA
Asia 1) THAILAND  2)  JAPAN  3) INDONESIA
Europe   1) ENGLAND  2) SWEDEN  3) KYRGYZSTAN
Americas  1) MEXICO  2) BOLIVIA  3) ECUADOR
 
Long Gown Competition
Group 1  1) MEXICO  2) VIETNAM  3) BOLIVIA
Group 2  1) RUSSIA  2) ITALY  3) SWEDEN
Group 3  1) ECUADOR  2) PANAMA  3) SINGAPORE
 
Resort Wear Competition
Group 1  1) AUSTRALIA  2) UKRAINE  3) MEXICO
Group 2  1) LEBANON  2) NEPAL  3) RUSSIA
Group 3  1) ECUADOR  2) URUGUAY  3) VENEZUELA
 
Swimsuit Competition
Group 1  1) MEXICO  2) BRAZIL  3) CROATIA
Group 2  1) USA   2) RUSSIA  3) COLOMBIA
Group 3  1) WALES  2) ECUADOR  3) SLOVAK REPUBLIC & URUGUAY
 
Talent Competition
Group 1  1) COOK ISLANDS  2) MACAU  3) VIETNAM
Group 2  1) PAKISTAN & SLOVENIA  2) ZIMBABWE  3) ENGLAND
Group 3  1) MONGOLIA  2) CZECH REPUBLIC  3) HAITI
 
ECO Warrior  WALES
 
ECO Beauty Video  MOLDOVA
_______________

Australia (Miss Earth Air), Russia (Miss Earth Fire), Philippines (winner), Colombia (Miss Earth Water)
 
Miss Earth 2017
2017 November 4
Mall of Asia Arena, Pasay, Metro Manila PHI
86 participants (including Ethiopia & Haiti who arrived after the press presentation)
 
Results
Miss Earth : PHILIPPINES  Karen Santos Ibasco
Miss Earth Air : AUSTRALIA  Nina Josie Robertson
Miss Earth Water : COLOMBIA   María Juliana Franco Ramos
Miss Earth Fire : RUSSIA  Lada Sergeyevna Akimova
 
Top 8
CZECH REPUBLIC  Ivuš "Iva" Uchytilová
NETHERLANDS  Faith Genneviève Zawadi Landman
THAILAND  Jennifer Paweensuda Saetan-Drouin
VENEZUELA  Yorbriele Ninoska Vásquez Álvarez (Tourism Universe '14)
 
Top 16
ANGOLA  Ermelinda de Matos dos Reis
BOSNIA & HERZEGOVINA  Lela Karagic
CAMEROON  Angèle Kossinda Bourmassou
GUATEMALA  María José Castañeda Amaya
SWITZERLAND  Sarah Laura Peyrel
TONGA  Mary Diamond Patrina Langi (Face of Beauty '13)
USA  Andreia Gibau
VIETNAM Lê Thị Hà Thu (Intercontinental '15)
 
Remainder
ARGENTINA  Fiorella Anael Hengemühler Silke (Face of Beauty '16)
AUSTRIA  Bianca Kronsteiner Feliciano
BAHAMAS  Brittania Alexa Mitchell
BELARUS  Poliana "Polli" Bazhukovna Cannabis (Asia Pacific '16, Tourism Int'l '16, Brilliancy '17)
BELGIUM  Lauralyn Vermeersch (Mrs. Universe '16)
BELIZE  Iris Carmen Salguero (World '16)
BOLIVIA  Giancarla Fernández Ferrufino
BRAZIL  Yasmin Engelke da Penha
CAMBODIA  Em Kun Thong
CANADA  Jacqueline Juntilla Marsh
CHILE  Sofia Costanza Manzur Wilde
CHINA  Mei Zhan
CHINESE TAIPEI  Amelie Zhao Xi
COOK ISLANDS  Mona Louisa Taio
COSTA RICA  María Fernanda Rodríguez Ávila (Mesoamerica '13, Teen Universe '15)
CRIMEA  Elena Evgenievna Trifonova
CROATIA  Bonita Kristic
CYPRUS  Artemis Charalambous
DENMARK  Sabrina Jovanović
DOMINICAN REPUBLIC  Ingrid Mauricia Franco Alvarado
ECUADOR  Lessie Mishel Giler Sánchez
ENGLAND  Charlotte Sophie Brooke
ETHIOPIA  Mekdalawit Mequanent (Supermodel International '17)
FRANCE  Mélissa Strugen (Global '15)
GHANA  Maud Fadi
GUADELOUPE  Morgane Nestar
HAITI  Anaika Vanessa Francesca Gaspard
HONDURAS  Valeria Alejandra Cardona Urbina (Banano '17)
HUNGARY  Viktoria Viczian
INDIA  Shaan Suhas Kumar
INDONESIA  Michelle Victoria Alriani
ISRAEL  Elian Qupty
ITALY  Fabiana Enrica Barra
JAPAN  Yasuyo Saito
KOREA  Hanna Lee
KYRGYZSTAN  Begimai Nazarova (Princess of the Globe '16)
LEBANON  Elsa Antoun
MALAYSIA  Cherish Ng Soo-Nee
MALTA  Christie Refalo
MAURITIUS  Yanishta Gopaul
MEXICO  Ana Karen Bustos González
MOLDOVA  Veronica Buzovoi
MONGOLIA  Tugs-Amgalan Batjargal (Globe '15)
MYANMAR  Tin Sandar Myo
NEPAL  Rojina Shrestha
NEW ZEALAND  Abby Sturgin
NIGERIA  Eucharia Windy Akani
NORTHERN IRELAND  Maire Elisabet Lynch
PAKISTAN  Ramina Lena Ashfaque (Charity One Power '15)
PANAMA  Erika Enith Parker
PARAGUAY  Valeria Magali Ivasiuten Zabrodiec (MTQYI '16)
PERU  Karen Isabel Rojas Chávez
POLAND  Dominika Szymanska
PORTUGAL  Glória Cunha da Silva (Teen Mundial '16)
PUERTO RICO  Karla Victoria Aponte Colón
REUNION ISLAND  Emma Lauret
RWANDA  Uwase Hirma Honorine
SAMOA  Olivia Howman
SERBIA  Marija Nikic
SIERRA LEONE  Ismatu Daramy
SINGAPORE  Elizabeth Camille Lee
SLOVENIA  Sara Gavranič
SPAIN  Ainara de Santamaría Villamor
SRI LANKA  Shyama Dahayanaka
SWEDEN  Camilla Carina Isabell Fogestedt
UGANDA  Nabirye Josephine Mutesi
UKRAINE  Diana Vitalyvna Mironenko
US VIRGIN ISLANDS  Kaylee Ann Carlberg
WALES  Sophie Alex Bettridge
ZAMBIA  Abigail Chama
 
Disqualified (too short)
SOUTH AFRICA Irini Moutzouris
 
Replaced
GHANA Paula Ethel Masopeh (due to health reasons)
SIERRA LEONE  Claudia Josephine Suma
 
Did not compete
GERMANY Victoria Selivanov
SLOVAK REPUBLIC  

Awards
Miss Photogenic : Vietnam
Miss ECO Video : Puerto Rico
 
Miss Friendship
Group 1 : Korea
Group 2 : Japan
Group 3 : Tonga
 
Best in Long Gown
Group 1 : Venezuela
Group 2 : Peru
Group 3 : Puerto Rico
 
Best in Swimsuit
Group 1 : Australia
Group 2 : Philippines
Group 3 : Puerto Rico
 
Best in Resorts Wear
Group 1 : Venezuela
Group 2 : Russia
Group 3: Vietnam
 
Best National Costume
Africa : Ghana
Asia & Oceania : Philippines
North & Central America  : Guatemala
South America :  Bolivia
Eastern Europe : Russia
Western & Central Europe : Portugal
 
Best in Talent
Group 1 : Crimea
Group 2 : Russia
Group 3 : Cyprus
_______________


Mexico (Miss Earth Fire), Colombia (Miss Earth Water), Vietnam (winner), Austria (Miss Earth Air)

Miss Earth 2018
2018 November 3
Mall of Asia, Pasay, Metro Manila PHI
87 participants

NOTE  79 were at the welcome dinner October 8.  
Trinidad Tobago arrived October 9,.
Ghana, Guatemala, Myanmar & India October 10.  
Press Presentation October 11: Dominican Republic Guadeloupe, Russia & Sierra Leone arrived in time to participate
Rwanda arrived late
October 12: Ethiopia removed from official website
October 16: Lebanon was stripped of her title due to photo with Israel.  Removed from official website.
October 25: Canada withdrew from the competition

Results
Miss Earth : VIETNAM - Nguyễn Phương Khánh
Miss Earth Air : AUSTRIA - Melanie Sun Mader
Miss Earth Water : COLOMBIA - Valeria María Ayos Bossa
Miss Earth Fire : MEXICO - Melissa Flores Godínez (Eco Media fast-track winner)

Top 8
ITALY - Sofia Pavan
PHILIPPINES - Silvia Celeste Rabimbi Cortesi
PORTUGAL - Telma Filipa Ramos Madeira
VENEZUELA - Diana Carolina Silva Francisco (Tourism World '17)

Top 12
CHILE - Antonia Cristal Figueroa Alvarado (World '16)
SLOVENIA - Danijela Burjan
SOUTH AFRICA - Margo Faith Fargo
NETHERLANDS - Margaretha Emma de Jong

Top 18
BRAZIL - Sayonara Alves Veras de Araújo
GHANA - Belvy Naa Teidi Ofori (MTQTI '17)
JAPAN - Mio Tanaka
MONTENEGRO - Katarina Šećković
NEPAL - Priya Sigdel (Best Eco Video fast-track winner)
ROMANIA - Denisse Vivienne Andor (Charity Queen of One Power '15)

87 participants
ARGENTINA - Dolores Cardoso Pérez (Café '18)
ARMENIA - Sona Danielyan (Asia Pacific '18)
AUSTRALIA - Monique Charlotte Shippen
BAHAMAS - Samia Lauryn McClain
BELARUS - Anastasiya Sergeevna Shchipanova (Intercontinental '17)
BELGIUM - Faye Bulcke
BELIZE - Renae Sherese Martinez (World '17)
BOLIVIA - Yenifer Karen Quispe Nava
BOSNIA AND HERZEGOVINA - Nađa Pepić
CAMBODIA - Keo Senglyhour
CAMEROON - Audrey Nabila Monkam
CHINA - Guo Yameng
COSTA RICA - Arianna Medrano Quesada
CRIMEA - Kseniya Leonidovna Sarinovskaya (aka Kseniya Sarina) (MTQYI '15, 7 Continents '16, Princess of the World '17, WMU '17)
CROATIA - Michelle Korenić
CUBA - Mónica Aguilar
CURACAO - Alexandra Atalita
CYPRUS - Maria Armenaki
CZECH REPUBLIC - Tereza Křivánková
DENMARK - Kamilla Bang Christensen
DOMINICAN REPUBLIC - Gabriela Franceschini Espinal
ECUADOR - Diana Nicole Valdiviezo Ortiz
EGYPT - Lamia Fathi Hassan
ENGLAND - Abbey-Anne Gyles-Brown
FRANCE - Allison Dernard
GERMANY - Maren Tschinkel (TMOTW '17)
GREECE - Chrysa Androutsopoulou
GUADELOUPE - Orlane Fanny Chloe Dorocant
GUAM - Emma Mae Sheedy
GUATEMALA - Lisa Hayet Francis (Reina de la Costa '15, Banano '16)
GUYANA - Xamiera Petra Kippins
HAITI - Falance Benjamin
HONDURAS - Diana Palma
HUNGARY - Réka Lukács (Grand '14)
INDIA - Nishi Bhardwaj
INDONESIA - Ratu Vashti Annisa
IRELAND - Sarah Carr
ISRAEL - Dana Zreik
KOREA - Song Su-hyun
LIBERIA - Joicet Jartu Foday
MALAYSIA - Jasmine Yeo Suk Peng
MALTA - Yanika Azzopardi
MAURITIUS - Kirty Sujeewon
MOLDOVA - Dumitrița Izbișciuc
MYANMAR - Chaw Yupar Thet (Heritage International '15)
NEW ZEALAND - Jzayla Marcya Hughey
NIGERIA - Maristella Chidiogo Okpala (Supermodel International '14)
NORTHERN IRELAND - Christie van Schalkwyk
PANAMA - Diana Lemos Lee
PARAGUAY - Larissa Soledad Domínguez Morel (Tourism '14)
PERU - Jessica Nathaly Russo Cárdenas
POLAND - Aleksandra Grysz
PUERTO RICO - Krystal Xamairy Rivera Barrios
REUNION ISLAND - Alexia Cassandre Aupin
RUSSIA - Dariya Yuryevna Kartyshova
RWANDA - Anastasie Umutoniwase
SAMOA - Rebecca Sang Yum
SERBIA - Nina Jovanović
SIERRA LEONE - Alma Nancy Sesay
SINGAPORE - Dong Ye Xuan (also known as Kara Dong)
SPAIN - Francelis Carolina del Valle Jane Rendón
SRI LANKA - Nathasha Fernando
SWEDEN - Yasmine Michelle Mindru
THAILAND - Nirada Chetsadapriyakun
TONGA - Maria Otulao Aholelei Jonesse
TRINIDAD AND TOBAGO - Afeya Aneisha Jeffrey (Carival '15, Jaycees '15, Caribbean Culture Queen '15, Jamzone '15)
UKRAINE - Anastasiya Valeryevna Kryvokhyzhya
U.S.A. - Yashvi Aware
ZAMBIA - Margret Zöey Naledi Konie

Withdrew
LEBANON - Salwa Sussi Akar (Humanity Universe '15)
CANADA - Jaime Yvonne Vandenberg

Removed from official website
ANGOLA - Dalva Nunes
BULGARIA
COOK ISLANDS
ETHIOPIA - Merhawit Tarekegn
KAZAKHSTAN
KYRGYZSTAN
MONGOLIA
PAKISTAN

Group Competitions
Long Gown Competition
Air Group - 1) Slovenia, 2) Philippines, 3) Peru
Fire Group -1) Thailand, 2) Dominican Republic, 3) Romania
Water Group - 1) Vietnam, 2) Italy, 3) China

Resort Wear Competition
Air Group - 1) Philippines, 2) Colombia, 3) India
Fire Group - 1) Venezuela, 2) Netherlands, 3) Spain
Water Group - 1) Mexico, 2) Northern Ireland, 3) (tied) Italy and Bosnia & Herzegovina

Swimsuit Competition
Air Group - 1) Portugal, 2) Philippines, 3) Slovenia
Fire Group - 1) Venezuela, 2) Dominican Republic, 3) Spain
Water Group - 1) Mexico, 2) Vietnam, 3) Bosnia Herzegovina

Talent Competition
Air Group - 1) Slovenia, 2) Trinidad & Tobago, 3) Chile
Fire Group - 1) Russia, 2) Nepal, 3) Thailand
Water Group - 1) Austria, 2) Guyana, 3) Puerto Rico

Fast-track awards into Top 9
Best Eco Video - Nepal
Eco Media - Mexico

Awards
Best National Costumes
Africa : 1) Sierra Leone, 2) Zambia, 3) Nigeria
Asia & Oceania : 1) Vietnam, 2) Thailand, 3) Philippines
North & Central America : 1) Mexico, 2) Panama, 3) Guatemala
South America : 1) Guyana, 2) Ecuador, 3) Peru
Central & Western Europe : 1) Spain, 2) Portugal, 3) Italy
Eastern Europe : 1) Serbia, 2) Crimea, 3) Montenegro

Darling of the Press : Guam

Goddess of Albay : 1) Portugal, 2) Philippines, 3) Slovenia

Terno Competition, Air Group : 1) Portugal, 2) Philippines, 3) Peru

Back to content