1993-2002
Home Men's 12-Year lists Manhunt International Men Universe Model Mister International Mr. Gay Europe Mr. Gay World Mr. Global Mr. International Mr. Intercontinental Mr. Tourism International Mr World

   

 

    1993-2002 2005-2007 2008-2011 2012-

 


1993
Germany

1994
Greece

1994
U.S.A. (2nd RU), Greece (winner) & Australia (1st RU)

1995
South Africa

1st runner-up
India

2nd runner-up
U.S.A.

3rd runner-up
Puerto Rico

4th runner-up
Kazakhstan

 

1993
Gold Coast, Australia
24 entries

Results
Germany  Thomas Sasse
Turkey  Berke Hurcan
Switzerland  Raffaele Memoli
Philippines  Aaron Small
New Caledonia  Michel Boeuf

Remainder
Australia  Con Demetriou
Belgium  Jurgen Baeten
Canada  Martin Vinyard
England  Peter Poles
France  Aaron Yurtner
Greece  Manos Meletiou
Holland  Oscar Van Es
Ireland  Brett Gray
Italy  Damian La Pia
Malaysia  Eugene Ming
New Zealand  Jimmy Watson
Singapore  Felix Loke
Sri Lanka  Michael Fernandopulle
Sweden  Jarrod Larsen
Tonga  Jeff Vikelotu
U.S.A.  Jeff Ericksen
U.S. Virgin Islands  Hohn Mifsud
Vanuatu  Jonathan Naupa
Zaire  Michael Kabama

Awards
Mr. Physique  Philippines
Mr. Tourism  New Caledonia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1994
Gold Coast, Australia
24 entries

Results
Greece  Nikolas Papadakis
Australia  Trent Garfthon
U.S.A.  Richard Planks
Singapore  Benedict Goh Wei Cheh
India  Rajat Bedi

Remainder
Austria  Alex Schindelars
Belgium  Fransen Georgy
Cyprus  John Ioannou
Czech Republic  Karel Kovarik
Denmark  Kenneth Bonnevie
Fiji  Willie Tatipata
Germany  Sascha Rose
Italy  Alberto Ciottoli
Malaysia  Kenny Clarence Paptist
New Caledonia  Franck Claude
New Zealand  Dean Robert Norrie
Philippines  Bernie Vedasco Guindo
Puerto Rico  Rico Jackson
South Africa  Shane Ford
Spain  Chris Aprikidis
Sri Lanka  Steve Robert Samuel
Sweden  Niko Westerling
Switzerland  Mike Coviello
Turkey  Burak Hakki

Award
Mr. Personality  Singapore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1995
Singapore
35 entries

Results
South Africa  Albe Geldenhuys
India  Dino Morea
U.S.A.  David Arnold
Puerto Rico  Javier Rodriguez
Kazakhstan  Rinat Khismatouli

Semi-finalists
Australia  Peter Poles
Belgium  Sascha Leurs
El Salvador  Jaime Paz
Estonia  Andres Lints
France  Axel Lux
Singapore  Ismail Mohd Tahir
Thailand  Vasharagiat Bunpuckdee

Remainder
Austria  Rainer Kantz
Bolivia  Eduardo Chavez
Brazil  Antonio Robson Picoli
Cyprus  Menelaos Michaelides
Denmark  David Johnson
Dominican Republic  Hector Peralta
Fiji  Peni Finekaso
Germany  Andreas Sasse
Greece  Yianni Spaliaras
Guatemala  Julio Seliman
Hawaii  Jeromy Mello
Hong Kong  Hugo Ting
Indonesia  Irfan Mahmud
Latvia  Didzis Krauze
Malaysia  Alvin Low Dai Wen
Nepal
  Prashanta Tamrakar
New Zealand  Kelly Greene
Philippines  Roy de Guzman
Romania  Mihai Florea
Sri Lanka  Tuan Tarique Badurdeen
Switzerland  Antonio Ferraro
Turkey  Onder Bekensir
United Kingdom  Johnathan Hayes

Awards
Best National Costume  Sri Lanka
Best Physique  United States
Mr. Talent  Belgium
Mr. Personality  Kazakhstan
Sun Smart Award  South Africa
Vitality Award  South Africa
Best Groomed  Belgium
Best Dress  France
Ideal Award  Malaysia

 

1997 May 24
Singapore
38 entries

Results
1  New Zealand  Jason Erceg
Venezuela  Sandro Finnoglio Speranza
Philippines  Vincent Pinto
Puerto Rico  Jonathan Rojas Ortega
India  Zulfi Syed Ahmad

Semi-finalists
Cyprus  Marios Niasides
Panama  Francisco Jimenez Mery
Singapore  Kevin Chiak
Turkey  Kemal Fidan
U.S.A.  Brian Donnellan

Remainder
Australia  David John Eller
Bahamas  Van Brown
Belgium  Daoud Boukebbous
Bolivia  Raul Serrate Vaca
Brazil  Carlos Alberto de Azevedo
Canada  Brock Madill
Colombia  Francisco Cruz
Costa Rica  Henry Maurico Corrales Porras
Denmark  Peter Ferrold
Germany  Mario Schuster
Gibraltar  Albert Carl Viagas
Greece  Dimitrios Koutsavlakis
Indonesia  John Michael Pupella
Ireland  Paul Joseph O’Gorman
Kazakhstan  Vladimir Zolenkov
Latvia  Inguss Jostin
Macedonia  Asen Hajcic
Malaysia  Jefree Sharizal B. Abdul Aziz
Peru  Norberto Veloza
Poland  Kamil Karasek
South Africa  Carlos Reis
Spain  Agustin Ortega
Sri Lanka  Nalin Kumara
Sweden  Marcus Christian Fagerlund
Switzerland  Rene Burach
Thailand  Chaiyod Soison
Ukraine  Oleg V. Kaveshnikov
Uruguay  Pedro Fernando Etchevarne

Awards
Mr. Popularity  Uruguay
Best National Costume
1 Venezuela
2 Brazil
3 Turkey
Best Physique  New Zealand
Mr. Talent
  Philippines
Best Groomed
 Singapore
Jockey Fitness Award  Venezuela


Philippines (2nd RU), New Zealand (winner) & Venezuela (1st RU)


3rd runner-up
Puerto Rico

4th runner-up
India
 
semi-finalist
Cyprus

semi-finalist
Panama

semi-finalist
Singapore

semi-finalist
Turkey

semi-finalist
U.S.A.

 

1998 May 3
Gold Coast, Australia
34 entries

Results
Sweden  Peter Eriksen
Germany  Tamme Boh Tjarks
U.S.A.  Robert Korceki
Singapore  Philip Lee
Latvia  Rets Renemaris

Semi-finalists
Australia  Reuben Buchanan
Bahamas  Shyan Chipman
Costa Rica  Mario Carballo
Peru  Martin Parra
Turkey  Fuat Cingiler

Remainder
Austria  Enrich Wandl
Belgium  Tanguy Neiringkx
Belarus  Vasiliy Bololov
Bolivia  Rodrigo Bell
Bulgaria  Sebastian Loluv
Cyprus  Andy Nicola
France  Pierre Francois Lutton
Georgia  Roland Saradidze
Gibraltar  Aaron Caballero
Greece  Pavlos Kavapouris
Holland  Damy Donks
Hong Kong  Mark Li
India  Balbir Meena
Italy  Fabio Goldoni
Malaysia  Ben Hoo Choon Kian
Mexico  Jorge Roderiguez
New Zealand  Daniel Mclean
Panama  Angel Demelos
Philippines  Michael Sol Cruz
Russia  Yakov Makhiboroda
South Africa  Joseph Urli
Switzerland  Piedro Della Valle
Thailand  Somchai Pipaphonuk
Venezuela  Jossman Penalver

Did not compete
Colombia  Wolfran Leal Rodriguez

Awards
Best National Costume  Sweden
Mr. Personality  Singapore
Best Physique  Latvia


Bahamas
Germany

Sweden

Manhunt 1998
Sweden

Singapore (3rd RU), Germany (1st RU), Sweden (winner), U.S.A. (2nd RU) & Latvia (4th RU)

 

1999 May 29
Manila, Philippines
43 entries

Results
Venezuela  Juan Ernesto Calzadilla Regalado
India  John Abraham
Denmark  Peter Kerby
Jamaica  Kirk Hedley
South Africa  Llewellyn Cordier

Semi-finalists
Bulgaria  Marian Kristianov
China  Hu Dong
Croatia  Daniel Topic
Iceland  Andres Thor Bjornsson
Mexico  Jose Daniel Cortes Romo

Remainder
Australia  Mark Slater
Austria  William Summer
Belgium  Alexander Vanwallen
Bolivia  Mario Chavez Suarez
Colombia  Fredy Ely Almanza Hernandez
Curacao  Godefridus "Freddy" Konings
Cyprus  Andreas Falas
Czech Republic  Ondra Klement
Ecuador  Libardo Andres Correa Navarro
Germany  Patrick Urban
Gibraltar  Michael Bossino
Greece  John Yannis Katsakos
Hong Kong  Kenneth Wathall
Italy  Guglielmo Sembenini
Kazakhstan  Michael Velikodnyi
Latvia  Janis Eihmanis
Luxembourg  Hasan Dogan
Macedonia  Murut Temal
Malaysia  Bernard Anthony
New Zealand  Ben Mitchell
Nigeria  Ajiboya Delon
Papua New Guinea  Darren Kaputin
Philippines  Alexander Judilla
Portugal  Mario Teles
Puerto Rico  Candido Torres
Romania  Alexandru Hanc
Singapore  Eddie Oh
Slovak Republic  Roman Valenta
Spain  Enzo Di Piazza
Sweden  Christian Borgvall
Switzerland  Martin Wehrli
U.S.A.  Arnold Vasquez
U.S. Virgin Islands  Christopher Ellis

Awards
Mr. Friendship  Nigeria
Mr. Photogenic  Mexico
Best National Costume  Philippines
Mr. Talent  China
Mr. Personality  Puerto Rico
Best Physique  Singapore
Best in Fashion Wear  Australia
Best in Swimwear  Macedonia
Mr. Internet Popularity  (tied) Curacao & Singapore


Mr Friendship
Nigeria
 

India

Best National Costume (Philippines) & Mr. Photogenic (Mexico)

Venezuela
 

Best in Swimwear
Macedonia

South Africa (4th RU), Denmark (2nd RU), Venezuela (winner), India (1st RU) & Jamaica (3rd RU)

Manhunt 1999
Venezuela

 

 

2000 September 29
Singapore
33 entries

Results
Australia  Brett Cameron Wilson
Mexico  David Anastasio Zepeda Quintero
Singapore  Brandon Choo
Venezuela  José Gabriel Madonía Panepinto
Curacao  Geraldino "Dino" Nicolina

Semi-finalists
Canada  Jimmy Hatzikiriakos
China  Liu Feng Cheng
Denmark  Nicolai Heering
Finland  Mikko Nummenmaa
Germany  Krisda Duangphung

Remainder
Bolivia  Ariel Chavez Mendez
Brazil  Diego Maniscalco Steil
Bulgaria  Sava Tzekov
Cayman Islands  Jonathan Powell
Cyprus  Marcus Platrides
Gibraltar  Yevgeni Pavlov
Greece  Efatathios "Stathis" Avramidis
Hong Kong  Michael Gurung
Iceland  Egir Orn Valgeirsson
India  Reji Varghese
Italy  Alexandre Straduticari
Jamaica  Marlon Joseph Atkinson
Latvia  Gatis Didrihsons
Malaysia  Ooi Han Boon
New Zealand  Daniel Grindrod
Nicaragua  Mario Zavala Gadea
Norway  Chu Kai Peng
Papua New Guinea  Robert William Jones
Philippines  Richard Stewart
Puerto Rico  Francisco Torres
South Africa  Paul Carlisle
Sweden  Andreas Mattsson
Thailand  Sopon Sukanan

Awards
Mr. Friendship  Singapore
Mr. Photogenic  Denmark
Best National Costume
1  Venezuela
2  Malaysia
3  China
Mr. Talent  Philippines
Mr. Goodwill  Jamaica
Best in Clubwear  Curacao
Best in Malay National Wear  Sweden
Mr. Sex Appeal  Australia
Mr. Hunk  Venezuela
Mr. Macho
1  Canada
2  Australia
3  China
Mr. Sporty  Cyprus
Mr. Fitness  Iceland
Mr. Internet Popularity  Curacao


Top 10
Australia, Mexico, Curacao, China, Germany, Finland, Singapore, Canada, Venezuela & Denmark

Singapore (2nd RU), Mexico (1st RU), Australia (winner), Venezuela (3rd RU) & Curacao (4th RU)
3
Manhunt 2000
Australia

 


2001
Venezuela (2nd RU), China South (1st RU), India (winner), Croatia (3rd RU) & Cayman Is. (4th RU)

2002
Turkey (2nd RU), Belgium (1st RU), France (winner), Cuba (3rd RU) & Venezuela (4th RU)
2001 November 12
Beijing, China
43 entries
2002 November 9
Shanghai, China
47 entries
Results
India  Rajeev Singh
China South  Leo Zhang Wei Biao
Venezuela  Luis Antonio Nery Gómez
Croatia  Adnan Taletovic
Cayman Islands  Kenneth Bryan

Semi-finalists
Greece  Demosthenes "Dimitri" Georgantopoulos
Holland  Sven Ootgers
Bulgaria  Dimitar Kovachev
France  Nicolas Eric Brillet
10  Yugoslavia  Zoltan Kozma
11  Brazil  Leonardo Ramos
12  Finland  Sami Sarjula

Remainder
Angola  Alex Kangala
Aruba  Bernardo Figaroa
Australia  Gary Coonan
Austria Gunter Niedrist
Bolivia  Hugo Raul Baldomar Rojas
Bosnia & Herzegovina  Edvin Jaranovic
Canada  Wally Rasuli
China East  Fei Wei
Curacao  Elwin Simon
Cyprus  Alexandros Alexi
Denmark  Abdessamad Chrifi
England  Dave Hutchins
Estonia  Erik Nurm
Germany  Marco Lichtenberg
Gibraltar  Darren Vinales
Honduras  Victor Manuel Pineda Rivera
Hong Kong  Jean Francois
Italy  Alan Negri
Jamaica  Russana Roberts
Latvia  Arturs Ziverts
Malaysia  Albert Liaw Tze Yung
Mexico  Aaron Cervantas Pons
New Zealand  Jason Holley
Nicaragua  German Dominique Ramirez
Philippines  Rick Cayzer
Puerto Rico  Jorge D. Toledo Otero
Singapore  Alvin Tan Wei-Jin
South Africa  Mark Blair
Sweden  Niklas Berglund
Turkey  Emrah Esen
U.S.A.  Niko Gianno
Results
France  Fabrice Bertrand Wattez
Belgium  Bart De Schuymer
Turkey  Murat Erbaytan
Cuba  Adrián Medina Scull
Venezuela  Daniel Leonard Navarrete Muktans

Semi-finalists
Jamaica  Kingsley Evering
Sri Lanka  Roshan Massilamany
Italy  Michael Forer
Portugal  Deive Arnaldo Garcés Joaquin
10  China  Wang Lin
11  India  Nitin Singh
12  Holland  Leander de Weijer
13  Australia  Kersley Craig
14  South Africa  Jorge Maia
15  Hong Kong  Jerry Chu da Silva

Remainder
Aruba  Junior Tromp
Bolivia  Felipe Armaza Arce
Bosnia & Herzegovina  Marijo Susak
Brazil  Frederic Sanveur
Bulgaria  Erdoan Osmanov Mustafov
Canada  Karl Végiard
Croatia  Ante Mlikota
Curacao  Steven Adamus
Cyprus  Karl Haddad
Estonia  Timo Tonisma
Germany  Christopher Sackeyfio
Gibraltar
  Neil Llanela
Greece  Giannis Koutsianos
Kosovo  Albert Hashimi
Malaysia  Nithiananthan Madaven
Malta  Kristoff Zammit Ciantar
Mexico  Yevgeni Aguirre Castañeda
New Zealand  Daniel Kukec
Nicaragua  Dennis Schwartz Arce
Pakistan  Syed Noman Shah
Panama  Christian Herrera
Philippines  Bruce Quebral
Poland 
Janusz Mojsiewicz
Puerto Rico  Carlos Antonio Castell Ortiz
Romania  Robert Pescaru
Singapore
  Julian Hee Lic-Hua
Slovak Republic  Aleksander Kokotovic
Sweden  Martin Kramberg
Thailand  Weerayut Phunkham
United Kingdom  Rhodri Jenkins
U.S.A.  Mark Taylor
Vietnam  Nguyen Binh Minh

Awards
Mr. Friendship  U.S.A.
Mr. Photogenic  Croatia
Best National Costume
1  India
2  China East
3  Sweden
Mr. Talent
1  New Zealand
2  Brazil
3  Cayman Islands
Mr. Personality  Philippines
Mr. Physique  Greece
Gillette Best Groomed Award  Holland
Sharmoon Best Dressed Gentleman Award  India
Sketchers Shoes Best Runway Model  France
China Media Award  England

Awards
Mr. Friendship  China
Mr. Photogenic  Cuba
Best National Costume
1  Aruba
2  Italy
3  Nicaragua
Mr. Talent
1  Cuba
2  New Zealand
3  United Kingdom
Mr. Internet Popularity  Venezuela
Mr. Physique:
1  Turkey
2  Estonia
3  Gibraltar
Mr. Healthy Lifestyle  Singapore
Mr. Personality  Cyprus