country lists - Pageantopolis

LOREM IPSUM DOLOR SIT AMET
Go to content
Male pageants > Mister International
Angola
2008  Claudio Furtado
2009  Jelson Avelino Quintas
         Mr Spirit

Australia
2006  Daryl Wee
2010  Tim Boulenger
2012  James Mathieson
2013  Danyon Edwards
2014  Marco Antonio Gallego Sepulveda
2015  Christopher Nayna  (Top 10)
2016  James Carne  (Top 16)
           Mr Congeniality

Austria
2010  Juergen Aschauer (Top 15)
Azerbaijan
2010  Elnur Tagiev
2014  Ali Zahirli

Bahamas
2012  Pedro Mejias
2014  Kenneth Kerr

Belgium
2008  Koen Van De Voorde (Top 10)
2009  Thomas Ladangh (Top 10)
2010  Tuur Roels (Top 15)
2011  Therry D'Haenens
2012  Joshua Vanfraeyenhoven
2013  Gianni Sennesael
2015  Karim Setta
2016  Mitchell Spruyt

Bolivia
2008  Luis Alberto Martinez Reyes Ortiz
2009  Juan Bruno Kettels Torrico (winner)
2010  Marco Antonio Rodriguez Zarco (Top 15)
2012  Denis Paolo Ruiz Cornejo
2013  David Fernando Suárez Hatfield
2015  Rodrigo Arze
2016  Arnold Alexander Limpias Aguilera

Bosnia & Herzegovina
2010  Adis Topalovic (Top 10)

Brazil
2007  Alan Bianco Martini Malgioglio (winner)
         Mr Spirit
2008  Marciel Moreno Mendes (Top 10)
2010  Caio Lucius Ribeiro (1st RU)
2011  César Augusto Curti (winner)
2012  Ricardo Magrino (3rd RU)
2013  Jhonatan Marko de Araújo (2nd RU)
2014  Matheus Martins dos Santos (Top 10)
2015  Anderson Tomazini de Brito  (1st RU)
2016  Ivo Cavalcanti  (Top 16)

Cambodia
2015  Moeurn Makara
2016  Yoeung Samneang

Canada
2007  Lawron “Lawrence” Leung
2011  Ron Wear
2012  Jason Mesa
2013  Kristian Denver Díaz (Top 16)
2014  Dan Marana
2016  Chris Snyder

Chile
2010  Gustavo Alfredo García Vargas (Top 10)
2013  Pablo Andrés Alcayaga Moliné (Top 16)

China
2008  Zhang Lun Shuo (2nd RU)
2009  Mike Bai
2012  Gao Ximin (Top 16)
2013  Tan Zeyong (Top 10)
2014  Shi Yuquan
        Best National Costume
2015  Li Nan  (Top 15)
2016  Qu Shihao

Colombia
2009  Juan Felipe Cardona Hernandez
2010  Juan Pablo Mejía Garzón
2011  Carlos Eduardo Paez (Top 16)
2012  Reinel Rodriguez Vergara
2013  Mario Lora (Top 10)
2014  David Alberto Hernández Ángel (Top 15)
         Mr Congeniality
2015  Christian Hernandez Ruiz

Costa Rica
2007  Berni Madrigal Alguera (SF)
2009  Alonso Fernández Álvarez
2010  Alexander José Vega Hidalgo
2011  Erick Martinez
2012  Jorge Suarez Gomez
2013  Israel Moya (Top 16)
2015  Richard Coronado Robles

Croatia
2008  Mihovil Barun (3rd RU)
         Mr Congeniality

Czech Republic
2010  Jan Pochobradsky
2011  Martin Gardavsky (1st RU)
2012  Robert Anderle
2013  Antonin Beránek (5th RU)
2014  Tomas Dumbrovsky (2nd RU)
2015  Jakub Kraus  (4th RU)
2016  Josef Kurka  (Top 16)

Denmark
2010  Marc Ciano Marra
2011  Mads Madsen (Top 16)
2015 Stefano Sandro

Dominican Republic
2012  Rodolfo Anthonio Santana
2013  Jonathan Checo
2015  Freds Rivera

Ecuador
2010  Alessio Marcello Cúneo Quiñones
2014  Eli Nicolás López Zamora

Egypt
2007  Amr Samaha
2009  Karim Koge

El Salvador
2010  Kerim Enrique Handal Guevara
2013  Jorge Panameño
2016  Robin Balses

France
2008  Patrick Beck
2009  Maxime Thomasset (3rd RU)
2010  Jordan Haag (Top 10)
2011  Nicolas Fangille
2012  Guillaume Reydel (Top 10)
2015  Bryan Weber

Georgia
2015  Tamar Beradze

Germany
2006  Warren Taubitz

Great Britain
2009  William Moore
2010  Ryan Terry (winner)
         Best Body
2011  Dan How
2012  Sukhraj Hayer

Greece
2006  Konstantinos Avrampos (2nd RU)
2007  Aristotelis Spyridon Bolovinos (2nd RU)
2008  Dimitris Tsilis (Top 10)
2009  Nikolaos Douramanis
2010  Leodion Sulaj (4th RU)
2011  Giorgos Stergioudis
2013  Alexandros Ioannidis
2014  Konstantinos Giagmouris

Guam
2014  Richard Byron Given Johnson (Top 15)
2015  Lukess Sos
2016  Jon Kanemoto

Guatemala
2006  Jonathan Landa
2007  Gudiel Osberto Rivera Mansilla
         Mr Congeniality
2010  Mario Gilberto Marroquin Escobar

Haiti
2012  Yves Moise Conséant

Honduras
2008  Cesar Quintanilla
2010  Maynor José Sandoval Arias
        Mr Congeniality
Hong Kong
2008  Yang Jung Hao
2016  Kyle Lee Ka-Ho

India
2006  Sudhir Tewari
2007  Nikhil Dharwan (SF)
2008  Vikas Kriti Mehandroo (Top 15)
2009  Imran Khan
2010  Akash Charan
2012  Opangtongdang "Opang" Jamir
2013  Hukapa Thulu-o Chakhesang Ciekhan
2014  Parmeet Singh Wahi
2015  Halley Laithangbam
2016  Mudit Malhotra  (Top 9)

Indonesia
2006  Andreano Philip (SF)
2008  Rocky Pramata (Top 15)
2009  Holly Feriston (Top 15)
2010  Thomas Sebastian (3rd RU)
        Best National Costume
2011  Steven Yoswara (2nd RU)
2012  Rizal Idrus (Top 10)
2013  Albern Sultan (1st RU)
2014  Yohanes Kevin Hendrawan (Top 15)
2015  Kenny Austin  (Top 10)
2016  Richard Lim

Ireland
2009  Francis Xavier Usanga (Top 15)
2010  Darragh Hayes
2011  Brendan Mervyn
2012  James Murphy

Italy
2006  Victorio Alba Mesa (SF)
         Mr Spirit
2007  Raffaele Merico
2012  Francesco Basile (Top 16)
2013  Marco Della Croce (Top 16)
2015  Andrea Luceri
2016  Vinicio Modolo  (2nd RU)

Japan
2014  Masakazu Hashimoto (Top 10)
         Mr Photogenic
2015  Junpei Watanabe
2016  Masaya Yamagishi  (1st RU)

Kazakhstan
2010  Yuriy Litvishkov

Korea
2007  Oh Jong Sung (1st RU)
2008  Park Jung Wan
2009  Baek Joo Suk
2010  Kim Gi-jong
2011  Oh Ji-Seong (Top 10)
2012  Kim Do-yeop (Top 10)
2013  Kim Jea-Hyuk
2014  Park Young-ho (Top 10)
2015  Ryan Lee Sang-jin  (2nd RU)
2016  Jung Gu-yeong

Kyrgyzstan
2008  Azamat Toktakunov

Latvia
2006 Karlis Karolis (3rd RU)
2007 Armands Berzins (SF)
2008 Endijs Gravlejs
2011 Edvins Locmelis
2016 Matiss Pastars (Top 9)


Lebanon
2006  Wissam Hanna (winner)
         Best National Costume
2007  Bassel Mohammad Abou Hamdan (4th RU)
         Best National Costume
2008  Mohamad Chamseddine (1st RU)
2009  Marcelino Gebrayel (2nd RU)
2010  Mohamed Ali Arabi
2011  Mohamad Al Hajj
2012  Ali Hammoud (winner)
2013  Firass Abbass
2014  Rabih El Zein (1st RU)
2015  Farid Matar  (Top 15)
2016  Paul Iskandar  (winner)

Luxembourg
2008  Gert De Winne

Macau
2008  Xie Hui
2013  Nuno Wong

Macedonia
2012  Gjorgi Filipov (Top 16)

Madagascar
2010  Lovasoa Nantenaina Razadindrazaka
2011  Mickael Andrianirina
2013  Tojo Antsa Ratsimbazafy

Malaysia
2006  Hero Tai Choo Xiong
2007  Adib Bin Othman
2010  Kubendren Sewalinggam
2012  Evan Siau Verhyn (Top 10)
2013  James Ng Yin Teng
2014  Chen Jer Lee
2015  Ahmad Kasyful "Kash" Azim
2016 Voon Khong Lew

Malta
2008  Andrei Grech
2009  Josef Lia

Mexico
2006  Gabriel Flores Cauich
2011  Sergio Felipe Meléndez Rebollo (Top 10)
2013  Hans Yael Valdés Briseño (3rd RU)
2014  Jonathan Alejandro Villanueva Valencia (Top 10)
2015  Alejandro Ruiz  (Top 15)
           Mr Photogenic
2016  Manoly Diaz  (Top 16)

Myanmar
2014  Aung Chan Mya (Top 15)
2015  Zin Min Htet
2016  Kyi Phyu Aung

Namibia
2006  Jacques Venter
2010  Barnabas Hangey Nanhapo Weyulu (Top 10)

Nepal
2016  Rokesh Tandukar
           Best National Costume

Netherlands
2008  Vincent Cleuren (4th RU)
2010  Harjot Singh Sidhu
2015  Cas Winters
2016  Chris Veltkamp  (Top 6)

New Zealand
2006  Jay Singh (SF)
2009  Nicholas Tang
2012  Sai Constantine
2013  Petrus Fourie

Nigeria
2008  Edgar Chidiebere Chima Ononuju
         Mr Spirit
2011  Kenneth Nwadike (Top 16)

Norway
2011  Nikolai Danielsen (Top 16)

Pakistan
2008  Ali Asghar
2009  Asad Shah
2010  Fahad Sher Hussain
2011  Muhammad Yasir

Panama
2010  Francisco Navarro Miranda
2011  Jafeth Gutierrez
2013  Sergio Isaac López Goti
2015  Julián Javier Torres Mejía  (3rd RU)

Paraguay
2016  Jose Lucas Barros Lima

Peru
2013  Rodrigo Fernandini Chu

Philippines
2006  Alvin Cano Asuncion (pseudonym Ken Escudero) (SF)
         Mr Photogenic
2008  Jeffrey Miguel Surio (Top 10)
2009  Michael Manuel Manansala
2010  Raphael Cruz Carlos (Top 15)
2011  Fhrancis Oliver Lopez (Top 16)
2012  Mark John D. Gutoman
2013  Gil Wagas (4th RU)
2014  Neil Perez (winner)
2015  Reniel Villareal  (Top 10)
           Best National Costume
2016  Miguel Mari Guia  (Top 16)

Poland
2009  Sebastian Strzepka (4th RU)
2014  Rafal Maslak (3rd RU)
2015  Rafal Jonkisz
2016  Jan Dratwicki

Portugal
2011  Fábio Duarte
        Mr Congeniality
2012  Bruno de Cunha

Puerto Rico
2009  Heri Francisco Quiles Sáez (Top 15)
2013  Jimmy Pérez Rivera
2014  Christian Ortíz (Top 15)
2015  Fernando Alberto Álvarez  (Top 10)
2016  Francisco Vergara
           Mr Photogenic

Russia
2013  Maksim Sorochinskiy
2014  Arseniy Potorchin
2016  Emil Fayzuilin

Serbia
2012  Luka Raco (Top 16)

Singapore
2006  Dennis Lau (SF)
        Mr Congeniality
2007  Gabriel Goh (SF)
2008  Ken Lim (Top 15)
2009  Nelson Lee (Top 10)
2010  Tay Yuanqi
2012  Ron Teh (1st RU)
2013  Edwin Heng Wee-Sim (Top 10)
2014  Andy Wong
2015  Edwin Aw
           Mr Congeniality
2016  Sebastian Foo

Slovak Republic
2010  Adam Barabas
2011  Jakub Murko Lorencovic (Top 10)
2012  Jan Haraslin (4th RU)
2013  Michal Gajdosech (Top 10)

Slovenia
2008  Erik Ferfolja
2009  Peter Klinc (Top 10)
2010  Marko Janko
2011  Zan Cvet (Top 10)
2012  Marko Sobot (2nd RU)
2013  Jure Rugani (Top 16)
2014  Mitja Nadizar (4th RU)

South Africa
2006  Daniel Benjamin Lombard
2011  Christo Du Plessis
2013  Padayachee Pubern

Spain
2009  Hector Soria (1st RU)
2010  Luis Alberto Macías Pérez (2nd RU)
2011  Gerva Moglio
2012  Miguel Arce
2013  Adrián Gallardo Alcoholado
2015  Daniel Barreres  (Top 15)
2016  Daniel Torres Moreno  (Top 9)

Sri Lanka
2006  Roshan Massillamany Ranawana (SF)
2007  Amila Karunanayake
2008  Dinesh Priyankara de Silva
2010  Singapullige Yasitha Dilshan Perera
         Mr Photogenic
2011  Anuj Ranasinghe (Top 16)
2012  Dimithri Dolapihilla
2013  Muthamerenna Brayan Eustass Livera
2014  Tharshan Thiyagarajah
2015  Jake Senaratne
2016  Daniel Rene Dezilva Wijewardena  (Top 16)

Sweden
2011  Marco Djelevic Virriat (4th RU)
         Mr Photogenic
        Best Body
2012  Andreas Ahlberg
2015  Ivan Djelevic Virriat  (Top 15)

Switzerland
2015  Pedro Mendes  (winner)

Taiwan
2007  Allen Hsu
2008  Li Chi Hsian (Top 15)
         Mr Photogenic
         Best National Costume
2009  Terry Shih (Top 10)
         Best National Costume

Thailand
2009  Chanon Saetang
2011  Direk Sindamrongsi
         Best National Costume
2012  Piyanat Sujarit (Top 16)
2013  Woraphop Klaisang
2014  Vittawat Srikes (Top 10)
2015  Chalaphon Karnwatee
2016  Kittikun Tansuhat  (Top 6)

Turkey
2010  Efecan Dianzenza (Top 10)
2012  Mert Ciftci  (Top 10)
2013  Ufuk Deger (Top 16)
2014  Eray Aydos

Ukraine
2010  Petro Matsak
2012  Alexander Sabadosh
2014  Bogdan Yusypchuk

U.S.A.
2006  Chaka Sedgwick (4th RU)
2007  Jacob Hill (SF)
2008  Ivan Rusilko (Top 15)
2009  Josh Tolin (Top 15)
2011  Rhonee Rojas
2012  Aaron Weiner
2013  Jeremy Wyatt Akin
2015  Troy Thomas
2016  Anthony Perez

Venezuela
2006  Erbert Javier Delgado (1st RU)
2007  Alberto Agusto García Gómez (3rd RU)
         Mr Photogenic
2008  Marco Antonio Chinea Franco (Top 10)
2009  Luis Vicente Nuzzo Hernández (Top 10)
         Mr Congeniality
2010  Francisco Emilio Sanchez Weky (Top 15)
2011  Jeefry Rommel Rojas Torres (Top 10)
2012  Gary Pinha (Top 16)
2013  José Anmer Paredes Jaimes (winner)
2015  Rafael Angelucci  (Top 10)
2016  Walfred José Crespo Urribarri  (Top 16)

Vietnam
2008  Ngo Tien Doan (winner)
2009  Le Xuan Vinh Thuy (Top 15)
         Mr Photogenic
2011  Le Khoi Nguyen (3rd RU)
2012  Do Ba Dat
2016  Nguyen Tien Dat  (Top 6)

Lorem Ipsum
Dolor sit amet, 12
12345 Consectetur
(Adipiscing)
+00 012 345 678
+00 012 345 678 (fax)

example@example.com
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Created with WebSite X5
Page 1
Page 2
Page 3
ABOUT
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec commodo sapien et dapibus consequat. Phasellus a sagittis massa. Suspendisse potenti.
Duis non arcu venenatis, cursus ex.
HOMEPAGE
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec commodo sapien et dapibus consequat. Phasellus a sagittis massa. Suspendisse potenti.
Duis non arcu venenatis, cursus ex.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Created with WebSite X5
Back to content