country lists - Pageantopolis

LOREM IPSUM DOLOR SIT AMET
Go to content
Past Pageants > Miss Europe
Here are the country lists and their placements in the Miss Europe contests since 1948.  
These lists does not include no-shows, withdrawals, disqualifications or replacements.  

Albania
1992  Valbona Selimllari (SF)
1993  Sidorela Kola
1994  Lida Reka (SF)
1995  Monika Zguro (3rd RU)
1996  Hygerta Sako (SF)
1999  Venera Mustafa
2001  Gentiana Ramadani
2002  Anjeza Maja
2003  Edona Sllanmiku
2006  Suada Bilbil Sherifi

Armenia
1996  Karine Khachatrian
1997  Angelina Babajanyan
1999  Gohar Harutyunian (SF)
2001  Irina Tovmasian (SF)
2002  Kiristina Babayan
2003  Anush Grigoryan
2005  Luysya Tovmasyan (1st RU)
2006  Marina Vardanyan (SF)

Austria
1948  Ingrid Jonaszin
1949  Maria Nadja Tiller
1950  Hanni Schall (winner)
1952  Ingeborg Freuis
1953  Lore Felger
1954  Felicitas von Goebel
1955  Edith Philipp
1956  Traudl Eichinger (3rd RU)
1957  Elisabeth "Sissy" Schübelauer
1958  Johanna "Hanni" Ehrenstrasser (winner)
1959  Christl Spazier (winner)
1960  Luise Kammermeier (3rd RU)
1961  Heidi Fischer
1962  Dorli Lazek
1963  Rosemarie Winkler
1964  Rosita Nowak
1965  Carin Ingberg Schmidt
1966  Eva Rieck (1st RU, tied with Switzerland)
1967  Brigitte Hejda
1968  Brigitte Krüger (1st RU)
1969  (N.A.)
1970  Evi Ifriede Kurz
1971  Ursula Illich (1st RU)
1972  Ursula Pacher (2nd RU)
1973  Roswitha Kobald
1974  Margit Schwarzer
1976  Heidi-Marie Passian
1978  Eva Maria Düringer (winner)
1980  Karin Zorn (winner)
1981  Edda Schnell (SF)
1982  Karin Stocklitsch
1984  Mercedes Stermitz (SF)
1985  Petra Matsch
1991  Sandra Luttenburger
1992  Karin Friedl
1993  Nelly Schperin
1994  Alexandra Gnezda
1995  Cornalia Hatzl
1999  Magdalena Jamrozy
2002  Nicole Kern
2003  Bianca Zudrell
2006  Cathrin Czizek

Belarus
1995  Natalia Makei
1996  Yelena Shcherbak (1st RU)
1997  Anna Dierekh
1999  Svetlana Kruk (SF)
2001  Alesya Shmigel'skaya (SF)
2002  Ol’ga Nevdakh (SF)
2003  Ol’ga Serezhnikova
2005  Ol’ga Gerasimovich
2006  Yuliya Sindzeyeva (4th RU)

Belgium
1948  (n.a.)
1949  Andrèa Bouillon
1950  Nicole Poncelet
1952  Anne-Marie Pauwels
1953  Sépia Degehet
1954  (N.A.)
1955  Madeleine Lamal
1956  Rosette Ghislain
1957  Madeleine Hotelet
1958  Jeanine Chandelle
1959  Michele Goethals
1960  Diane Hidalgo
1961  (N.A.)
1962  Jacqueline Oroi
1963  Irène Godin
1964  Danièle Defrère
1965  Lucy Nossent
1966  Mireille De Man
1967  Mauricette Sironval
1968  Sonja Doumen
1969  Maud Alin
1970  Francine Martin
1971  Martine Yasmine De Hert
1972  Anne-Marie Roger
1973  Christiane Devisch (3rd RU)
1974  Anne-Marie Sophie Sikorski
1976  Yvette Aelbrecht
1978  Jacqueline Harmars
1980  Christine Linda Bernadette Cailliau (1st RU)
1981  Els Desplenter
1982  Marie-Pierre Lemaître
1984  Françoise Bostoen (3rd RU)
1985  An Van Den Broeck
1988  (N.A.) (SF)
1991  Katia Alens
1992  Sandra Joine
1994  Katia Defraeye
1995  Vanessa Minique
1996  Laetitia Bureau (SF)
1997  Annelor Van den Bossche
1999  Alexandra Monteiro
2001  Ann Van Elsen
2002  Sundus Madhloom
2003  Julie Taton
2005  Tatiana Silva Braga Tavares
2006  Kaat Vermeeren (SF)

Bosnia & Herzegovina
2001  Sanja Plese
2002  Branka Cvijanovic
2003  Dragana Sojic
2005  Selma Sejtanic
2006  Valentina Jurkovic

Bulgaria
1991  (N.A.)
1992  Glina Velitchkova
1993  Gergana Fiodanova (SF)
1994  Danaila Dimitrova
1995  Guergana Karadjova
1996  Svetlana Stoianova
1997  Madlena Kalinova
1999  Krastina Totkova
2002  Svelina Stoyanova
2003  Iva Titova
2005  Kristina Radneva
2006  Ralitsa Bratovanova

Croatia
1997  Natalija Bedekovic (4th RU)
1999  Tijana Safar (SF)
2001  Karla Milinovic (2nd RU)
2002  Ivana Cernok
2003  Nina Slamic
2005  Valentina Lesic

Cyprus
1972  Maria Koutrouza
1973  Helena Siakou
1974  Joanna Melanidou
1976  Andri Tsangaridou (Top 7)
1981  Rolly Stylianidou
1984  Katia Chrysochou
1985  Andri Andreou
1992  Yiota Koufalidou
1996  Christiana Stavrinides
1997  Paraskevi Efstathiou
1999  Carina Constantinidou
2002  Valentina Christofourou (SF)
2003  Elena Andreou
2005  Eliana Charalambous
2006  Konstantina Kristodoulou

Czech Republic
1993  Jana Rybska
1994  Katerina Vondrova
1995  Monika Zidkova (winner)
1996  Iva Kubelkova
1997  Kristina Fridvalska (SF)
1999  Jitka Kocurova (4th RU)
2001  Ema Cernakova
2002  Radka Kocurova
2003  Marketa Divisova
2005  Adita Hortova (SF)
2006  Daniela Frantzova

Czechoslovakia
1948  (N.A.)
1968  Alzbeta Strkulova
1969  Jarmila Teplanova
1991  (N.A.) (4th RU)
1992  Pavlina Baburkova (1st RU)

Denmark
1948  (N.A.)
1949  Elinor Wedel Hansen (2nd RU)
1950  Marianne Schleiss
1955  Karin Palm-Rasmussen
1957  Lilian Juul Madsen
1958  Aase Hansen
1959  Nettie Torp
1960  Tina Annelise Pedersen
1961  Sonja Menzel
1962  Birgitte Heiberg (1st RU)
1963  Aino Korwa (2nd RU)
1964  Winnie Beck
1965  Yvonne Ekman (4th RU)
1966  Gitte Fleinert
1967  Margrethe "Gitte" Rhein-Knudsen
1968  Berrit Kvorning
1969  Jeanne Perfeldt (1st RU)
1971  Dorrit Weinrich
1972  Marianne Schmidt
1976  (N.A.)
1980  Lone Gladys Jorgensen
1981  Anne Mette Larsen (winner)
1982  Tina Maria Nielsen
1984  Tina Lissiette Dahl Jorgensen (SF)
1985  Pia Melchiorsen
1988  Janne Montell
1991  (N.A.)
1993  Mette Marie Salto
1994  D. Baden Nielsen
1995  Mille Sandgren
1996  Anette Oldenborg
1999  Maria Hjelmborg
2001  Mary Nordman
2002  Tina Christensen (Top 10)
2003  Stine Mose
2005  Heidi Zadeh
2006  Sandra Vester

England
1949  Elaine Pryce
1952  Judy Breen
1953  Marlene Ann Dee (1st RU)
1954  June Peters
1955  Margaret Rowe (4th RU)
1956  Ilena Nelson
1957  Sonia Hamilton (4th RU)
1958  Dorothy Hazeldine
1959  Karen MacGill
1960  Joan Ellinor Boardman
1961  Arlette Dobson (1st RU)
1962  Kim Carlton
1963  Susan Pratt
1964  Brenda Blackler
1965  Jennifer Warren Gurley
1966  Janice Carol Whiteman
1967  Jennifer Lynn Lewis
1968  Jennifer Lowe Summers
1969  Marie Smith
1970  Jackie Molloy
1971  Pamela Wood
1972  Jennifer McAdam (4th RU)
1973  Zoe Spink (Top 7)
1974  Kathleen Ann Celeste Anders (4th RU)
1976  Pauline Davies
1978  Sarah Louise Long (2nd RU)
1980  Tracey Jessop
1981  Joanna Longley
1982  Jane Karen Davidson
1984  Karen Lesley Moore (SF)
1991  Racquel Jory
1992  Joanne Elizabeth Lewis
1993  Alison Hobson (SF)
1994  Amanda Louise Johnson (3rd RU)
1995  Angie Bowness (SF)
1996  Marie-Claire Harrison (winner)
2005  Laura Shields (3rd RU)

Estonia
1991  Liis Tappo (SF)
1992  Ekha Urbsalu
1993  Teini Vaher
1994  Kristi Merivali
1995  Kadri Kont-Kontson
1996  Kaie Kaas
1997  Natalya Barkova
1999  Kadri Väljaots (2nd RU)
2001  Ragne Sinikas
2002  Svetlana Makaritseva (Top 10)
2003  Maili Nomm
2005  Aljona Kordas
2006  Jana Kuvaitseva

Finland
1948  Anna-Liisa Leppänen (1st RU)
1949  Terttu Nyman
1950  Hilkka Marjatta Ruuska
1952  Eeva Maria Hellas
1953  Marja-Riitta Tuomaala
1954  Yvonne de Bruyn (2nd RU)
1955  Inga-Britt Söderberg (winner)
1956  Sirpa Helena Koivu
1957  Marita Lindahl (1st RU)
1958  Pirkko Mannola (4th RU)
1959  Tarja Nurmi
1960  Marja-Leena Manninen
1961  Ritva Tuulikki Wächter
1962  Kaarina Marita Leskinen (2nd RU)
1963  Marja-Liisa Ståhlberg (4th RU)
1964  Sirpa Suosmaa (Top 7)
1965  Virpi Liisa Miettinen (1st RU)
1966  Satu Charlotta Östring (3rd RU)
1967  Ritva Helena Lehto
1968  Leena Marketta Brusiin (winner)
1969  Harriet Eriksson (3rd RU)
1970  Ursula Rainio
1971  Pirjo Laitila (Top 7)
1972  Maj-Len Linnea Eriksson
1973  Raija Kaarina Stark
1974  Riitta Johanna Raunio (2nd RU)
1976  Riitta Inkeri Väisänen (winner)
1978  Maarit Ryhänen (4th RU)
1980  Päivi Uitto
1981  Eija Helena Korolainen (4th RU)
1982  Tarja Hakakoski (SF)
1984  Sanna Marita Pekkala (2nd RU)
1985  Elisa Orvokki Yliniemi
1988  Minna Susanna Rinnetmaki (SF)
1991  Tanja Vienonen (SF)
1992  Kirsi-Mari Ketola (3rd RU)
1993  Emilia Söderman (SF)
1994  Tiia Annaleena Litja (SF)
1995  Miia Puoskari
1996  Anitra Ahtola (SF)
1999  Minna Lehtinen (3rd RU)
2001  Susanna Tervaniemi (SF)
2002  Marja-Katariina Kulve
2003  Piritta Hannula
2005  Mira Salo (SF)
2006  Sini Vahela (SF)

France
1948  Jacqueline Donny (winner)
1949  Juliette Figueras (winner)
1950  Claude Renault
1952  Nicole Drouin (1st RU)
1953  Sylvaine Carpentier (2nd RU)
1954  Danièle Génault (1st RU)
1955  Monique Lambert (2nd RU)
1956  Gisèle Charbit
1957  Geneviève Zanetti (3rd RU)
1958  Annie Simplot (2nd RU)
1959  Nicole Perin (1st RU)
1960  Brigitte Barazer de Lannurien (4th RU)
1961  Yvette Degrémont (4th RU)
1962  Jeanne Rossi
1963  Sabine Surget
1964  Edith Noël (3rd RU)
1965  Christiane Sibellin
1966  Maria Dornier (winner)
1967  Anne Vernier
1968  Elizabeth Cadren
1969  Suzanne Angly
1970  Françoise Durand-Behot
1971  Myriam Stocco (3rd RU)
1972  Claudine Cassereau
1973  Isabelle Nadia Krumacker
1974  Edna Tepava
1976  Monique Uldaric
1978  Veronique Fagot
1980  Sylvie Hélène Marie Parera
1981  Isabelle Sophie Benard (SF)
1982  Sabrina Belleval (SF)
1984  Fredérique Marcelle Leroy (1st RU)
1985  Suzanne Iskandar
1988  Nathalie Marquay
1991  Gaille Voiry
1992  Linda Hardy (SF)
1993  Veronique de la Cruz
1994  Carole Moretto
1995  Sophie Bourger
1996  Caroline Clery (SF)
1997  Delphine Brossard-Martinez (SF)
1999  Pamela Semmanche (SF)
2001  Elodie Gossuin (winner)
2002  Louise Prieto (Top 10)
2003  Corinne Coman (SF)
2005  Cindy Fabre (2nd RU)
2006  Alexandra Rosenfeld (winner)

Georgia
1996  Natia Gogichiashvili
1997  Nino Tskitishvili
1999  Eka Tordia
2001  Ana Ashvetiya
2002  Natalia Marikoda
2006  Tatia Aprasidze

Germany
1950  Susanne Charlotte Erichsen
1952  Vera Marks
1953  Marie-Louise Nagel
1954  Christel Schaack (winner)
1955  Sonja Dahnk
1956  Margit Nünke (winner)
1957  Gerti Daub (2nd RU)
1958  Dagmar Herner (1st RU)
1959  Carmela Künzel (3rd RU)
1960  Rita Simon (1st RU)
1961  Ingrun Helgard Möckel (winner)
1962  Irene Ott
1963  Gisela Karschuck
1964  Marion Sibylle Zota (1st RU)
1965  Juliane Herm (winner)
1966  Tove-Regine Neitzel (4th RU)
1967  Brigitte Boy
1968  Roswitha Moesi (3rd RU)
1969  Elke Hein (2nd RU)
1970  Vera Kirst
1971  Lilian Aterer
1972  Monika Sarp (winner)
1973  Ingeborg Braun
1974  Monia Bageritz
1976  Karen Fastner
1978  Dagmar-Gabriele Winkler (1st RU)
1980  Andrea Hontshick (Top 7)
1981  Edith Maciejek
1982  Bettina Seylert (SF)
1984  Loana Katharina Radecki (4th RU)
1985  Anke Symkowitz (1st RU)
1988  (N.A.)
1991  Susanne Petry (winner, then dethroned)
1992  Maike Schwartz (SF)
1993  Verona Feldbusch
1994  Alexandra Klim
1995  Ilka Endres (SF)
1996  Miriam Ruppert
1999  Helene Löwenstein
2001  Katharina Berndt
2002  Natascha Vanessa Börger Sevilla (1st RU)
2003  Alexandra Vodjanikova (SF)
2005  Shermine Sharivar (winner)
2006  Daniela Domröse (SF)

Gibraltar
1981  Maria Pilar Wahnon
1982  Michelle Lara
1984  Giselle Ruiz
1985  Karina Suzanne Hollands
1988  Isabella Serra
2003  Natalie Monteverde
2005  Helen Gustafson

Great Britain
(Miss United Kingdom in 2003)
1948  Pamela Bayliss
1999  Danielle Waller
2002  Yana Booth (Top 10)
2003  Samantha Vaughan (SF)
2006  Eleanor Mary Ann Glynn

Greece
1952  Virginia Petimezaki (2nd RU)
1953  Antouanetta Rontopoulou
1954  Eva Brika (4th RU)
1955  Depi Martini  (3rd RU)
1956  Rona Karakasi
1957  Maria Tsipi
1959  Eleonora Apergi
1960  Tzeni Loukea
1961  Kalliopi Geralexi
1962  Kaiti Papadaki
1963  Aleka Aktseli
1964  Kia Limperi
1965  Evgenia Ksagorari
1966  Stivi Vikardzi
1967  Toula Galani (5th RU)
1968  Haris Papanikita
1969  Irini Lorandou
1970  Vivi Alexopoulou (4th RU)
1971  Giorgia "Gogo" Atzoletaki
1972  Aleka Flega
1973  Sicta Vana Papdaki (2nd RU)
1974  Katerina Papadimitriou
1976  Melina Michailidou (3rd RU)
1978  Maria Spantidaki
1980  Mika Dimitropoulou
1981  Natassa Zanthopoulou
1982  Nantina Synnefia
1984  Plousia Farfaraki (SF)
1985  Zoi Elmalioti (3rd RU)
1988  Ariadne Mylona (SF)
1991  Katerina Michalopoulou (1st RU, then winner)
1992  Marina Tsintikidou (winner)
1993  Afrodite Kouli (SF)
1994  Johanna Papadimitriou (SF)
1995  Johanna Mavredaki (SF)
1996  Nonie Dounia (3rd RU)
1997  Isabelle Darras (winner)
1999  Fei Georgakopoulou
2001  Eleftheria Pantelidaki (SF)
2002  Georgia Miha (SF)
2003  Marieta Chrousala (SF)
2005  Evangelia (Valia) Kakouti (SF)
2006  Olympia Hopsonidou

Holland (see Netherlands)

Hungary
1991  Antonia Balint (SF)
1992  Orsolya Anna Michna
1994  Zita Paikovics
1995  Krisztina Dallos
1997  Klaudia Angelika Toth
1999  Erika Dankai
2001  Palma Perenyi
2002  Edit Friedl
2003  Zsuzsanna Laky (winner)
2005  Eszter To’th
2006  Tunde Semmi-Kis

Iceland
1957  Runa Brynjolfsdottir
1958  Anna Gudmundsdóttir
1959  Margret Gunnlaugsdottir
1960  Edda Jonsdóttir
1961  Sigrun Ragnarsdóttir
1962  Gudrun Bjarnadóttir
1963  Liney Fridfinnsdóttir
1964  Sonja Egilsdóttir
1965  Sigrun Vignisdóttir
1966  Rosa Einarsdóttir
1967  Gudrun Petursdóttir
1968  Helen Knutsdóttir
1969  Maria Baldursdóttir
1970  Kristin Waage
1971  Margret Linda Björnsson Gunnarsdóttir
1972  Thorunn Simonardóttir
1976  Lara Sveinbergsdóttir
1978  Gudbjörg Wilhjamsdóttir (3rd RU)
1980  Kristin Bernhardsdóttir
1981  Elisabet Traustadóttir (SF)
1982  Hlin Sveinsdóttir
1984  Kristin Ingvadóttir
1985  Gudlaug Stella Brynjolfsdóttir
1988  Magnea Lovisa Magnusdóttir (3rd RU)
1991  Sigrun Eva Kristinsdóttir
1992  Heidrun Anna Björnsdóttir
1993  Svala Björk Arnardóttir (4th RU)
1994  Margret Skuladóttir Sigurz (SF)
1995  Hrafnhildur Hafsteinsdóttir (SF)
1996  Solveig Lilja Gudmundsdóttir
1999  Katrín Rós Baldursdóttir (SF)
2001  Íris Björk Árnadóttir (SF)
2002  Berglind Óskarsdóttir
2003  Ragnhildur Steinunn Jonsdottir
2005  Sigrun Bender (SF)
2006  Asdís Svava Hallgrímsdóttir

Ireland
1949  Margaret Lalor
1952  Eithne Dunne
1954  Sheila Lee
1956  Phyllis Glass
1964  Joan Power
1965  Mairead Cullen
1966  Gladys Anne Waller
1967  Gemma McNabb
1968  Mary Fitzgerald
1969  June MacMahon
1970  Carmel Macken
1971  Mary Aurray
1972  Evelein Byrne
1973  Pauline Theresa Fitzsimons
1974  Yvonne Costelloe
1976  Elaine Rosemary O'Hara
1978  Lorraine Bernadette Enriquez
1980  Maura McMenamim
1981  Valerie Roe (SF)
1982  Geraldine Mary McGrory
1984  Patricia Nolan
1992  Tara McDonald
1993  (N.A.)
1994  Tara Logan
1995  Anna Maria McCarthy
1996  Joanne Black
1999  Claire Louise McKenna
2003  Catrina Supple
2005  Cathriona Duignam

Israel
1985  Sapir Koffmann
1988  Limor Magen (4th RU)
1992  Ravit Kanfi (4th RU)
1993  Dana Avrish (2nd RU)
1994  Lilach Ben-Simon (winner)
1995  Yana Kalman (SF)
1996  Kim Roslikov (2nd RU)
1997  Alexandra Schwartztokh
2003  Shahar Nehorai (SF)
2005  Keren Friedman

Italy
1948  Rossana Martini
1949  Anna Maria Visconti (1st RU)
1950  Giovanna Pala (1st RU)
1952  Stefania "Fanny" Landini
1953  Eloisa Cianni (winner)
1954  Nadia Bianchi
1955  Wandisa Guida
1956  Brunella Tosci (2nd RU)
1957  Bianca Maria Vitelli
1958  Elisabetta Rota
1959  Maria Grazia Buccella (2nd RU)
1960  Anna Ranalli (winner)
1961  Erika Spaggiari
1962  Franca Cattaneo
1963  Gianna Erbetta
1964  María Luisa "Marilù" Perini
1965  Anna Maria De Melgazzi
1966  Alba Rigazzi
1967  Daniela Giordano (2nd RU)
1968  Paola Rossi
1969  Zaira Fabbri
1970  Anna Zamboni (2nd RU)
1971  Roberta Mauro1972  Christina Crippa
1973  Patrizia Castaldi
1974  Tanina di Grado
1976  Maria Rosa Chimenti
1978  Emanuela Goggia
1980  Franca Filone
1981  Anna Maria Kanakis (2nd RU)
1982  Ivana Gianferdi
1984  Ambra Pellino
1985  Claudia Scataglini
1988  Michela Rocco di Torrepadula (winner)
1991  Eleonora Benfatto (SF)
1992  Rosangela Bessi (SF)
1993  Marika Coco
1994  Stefania Del Zotto
1995  Barbara Cioni
1996  Anna Valle (SF)
1997  Flavia Mantovan (3rd RU)
1999  Cristina Cellai (1st RU)

Latvia
1994  Evija Zeberga
1995  Ilze Sirina
1996  Ilvita Liepina
1997  Inga Kruma
1999  Anete Jurjane
2001  Julija Djadenko
2002  Zanda Zarina
2003  Jelena Keirane
2005  Julija Djadenko

Lithuania
1991  Greta Bardavelite
1992  Rasa Kukenyte
1993  (N.A.)
1994  Loreta Brusokaite
1995  Danguole Leskeviciute
1996  Sonata Pulkauskaite
1997  Eva Bzezinska
1999  Ieva Bieliauskaite
2002  Raimonda Valinciute (SF)

Luxembourg
1957  Josee Jaminet
1958  Lydie Schmitz
1959  Josée Pundel
1960  (N.A.)
1961  Vicky Schoos
1962  Fernande Kodesch
1963  Sylvie Welter
1964  Mariette-Sophie Stephano
1965  (N.A.)
1966  Gigi Antinori
1967  Marie-Josée Mathgen
1968  Lucienne Krier
1969  Jacqueline Schaeffer
1970  Rita Massard
1971  Mariette Werckx
1972  Mady Dostert
1973  Lydia Maes
1974  Giselle Anita Nicole Azzeri
1976  Monique Wilmes
1982  Brigitte Hlywiak
1985  Gabriele (Gaby) Chiarini
1991  (N.A.)
1992  Carole Reding
1993  Nathalie Dos Santos (SF)
1994  Sandy Wagner
1995  Paola Roberto
1996  Christiane Lorent
1997  Sonja Closener

Macedonia, Former Yugoslav Republic of
1997  Aleksandra Petko Petrovska
1999  Ana Binovska
2001  Maja Georgieva

Malta
1967  Patricia Best
1968  Kathlene Farrugia
1969  Natalie Quintana
1970  Tessie Pisani
1971  Tessa Marthese Galea
1972  Mary Ann Best (3rd RU)
1974  Jane Attard
1976  Carmela Bonello
1980  Brenda de Bono
1982  Adelina Camilleri
1984  Jennifer Schembri
1985  Doreen Degiorgio
1992  Karin Demicoli
1993  Romina Genuis
1994  Neolene Micallef
1995  Janet Gould
1996  Donna Evans Xwereb
1997  Michelle Buttigieg
1999  Janet Spiteri
2001  Loredana Zammit
2002  Tiziana Mifsud
2003  Odette Cauchi
2005  Denise Renée Huizer
2006  Sefora Micallef

Moldova
1999  Lilia Ciofu
2001  Yuliya Shavelyeva (SF)
2002  Elena Streapunina
2005  Irina Sili
2006  Yekaterina Vigovskaya (SF)

Monte Carlo
1953  Elisabeth Chovisky

Montenegro
2006  Maja Perovic

Netherlands
1949  Mary Jochemsen
1950  Hilda Lesman
1952  Betty "Beppie" van Proosdij
1953  Yvonne de Meijer
1954  Conny Harteveld
1955  Angelina Kalkhoven
1956  Rita Schmidt (4th RU)
1957  Corine Rottschaefer (winner)
1958  Lucienne Struve (3rd RU)
1959  Petra Poul (4th RU)
1960  Ansje Schoon
1961  Anne Marie Brink
1962  Catharina "Rina" Lodders (3rd RU)
1963  Juno Onink
1964  Elly Konie Koot (winner)
1965  Anja Schuit
1966  Margo Isabelle Domen
1967  Irene van Campenhout (1st RU)
1968  Marjolijn Ingrid Abbink
1969  Olga Westmaas
1970  Stephanie Flatow (3rd RU)
1971  Laura Mulder-Smid (4th RU)
1972  Jenny ten Wolde
1973  Anke Maria Groot (winner)
1974  Gerarda "Gemma" Sophia Balm (3rd RU)
1976  Lucie Visser (2nd RU)
1978  Caroline Hooft
1980  Marlene Vermeulen (Top 7)
1981  Ingrid Johanna Maria Schouten (1st RU)
1982  Brigitte Dierickx (SF)
1984  Nancy Lalleman Heynis
1985  Brigitte Bergman (2nd RU)
1988  Mascha ten Haaf (SF)
1991  Monique Flinkevleugel
1992  Mariëlle Pontier
1993  Ester Jongh (SF)
1994  Pamela van den Berg (4th RU)
1995  Kaysa de Haan
1996  Virginia Koopmans
1997  Leonie Maria Boon
1999  Angèle du Bois
2001  Irena Pantelic
2002  Kim Kötter (3rd RU)
2003  Elise Boulogne
2005  Tessa Amber Brix
2006  Florencia Mulder

Norway
1950  Aud Grenness
1958  Elizabeth Tonning
1959  Berit Grundvig
1960  Ragnhild Aass
1961  Rigmor Trengereid
1962  Beate Brevik Johansen
1963  Mette Stenstad (winner)
1964  Jorunn Nystedt (SF)
1965  Britt Aaberg
1966  Siri Gro Nilsson
1967  Gro Goksor
1968  Tone Knaran (4th RU)
1969  Patricia "Pia" Ingrid Walker (Top 7)
1971  Ruby Reitan
1972  Liv Hanche-Olsen
1974  Solveig Boberg
1976  Bente Lihaug (Top 7)
1978  Ashild Ottesen
1980  Anette Stai (4th RU)
1981  Mona Olsen
1982  Anne Nybo
1984  Janne Knutsen
1985  Mona Keilhau
1988  Hege Arnesen (SF)
1991  Tina Loddengaard
1992  Rita Omvik
1993  Julianne Skovli
1994  Line Skavas
1995  Ingeborg Dossland (1st RU)
1999  Anette Rusten
2002  Fay Larsen
2003  Marna Haugen
2005  Ann Jeanett Ersdal
2006  Karoline Nakken (SF)

Poland
1954  Kasindria Klimezak
1984  Lidia Wasiak
1985  Magdalena Jaworska
1988  Ewa Monika Nowosadko (1st RU)
1991  Ewa Maria Szymczak (SF)
1992  Jana Fabian
1993  Dorota Wrobel
1994  Serafina Makowska
1995  Magdalena Pecikiewicz
1996  Agata Dworniczek
1997  Agnieszka Zielinska (1st RU)
1999  Agnieszka Stolarczyk
2001  Adriana Gerczew (1st RU)
2002  Monika Angermann (Top 10)
2003  Marta Matyjasik (4th RU)
2005  Karolina Gorazda (SF)
2006  Katarzyna Weronika Borowicz (3rd RU)

Portugal
1950  Maria da Conceição Pinto Viergas Louro
1963  Maria José Santos Trindade Defolloy
1970  Ana Maria Diozo Lucas (1st RU)
1971  Ana Paula De Almeida
1972  Iris Maria Rosário dos Santos
1973  Carla Luisa dos Santos Paiva Barros (Top 7)
1974  Ana Paula Da Silva Freitas (1st RU)
1982  Ana Maria Valdiz Wilson (4th RU)
1984  Anabela Elisa Vissenjou Ananíades
1985  Maria de Fátima Rodrigues Jardim
1988  Helena Isabel da Cunha Laureano
1991  Carla Lopes da Costa Caldeira (SF)
1992  Maria Fernanda Silva (SF)
1993  Carla Marisa da Cruz (SF)
1994  Mónica Sofia Borges Pereira
1995  Adriana Iria
1996  Rita Carvalho
1997  Lara Antunes (SF)
1999  Marisa Ferreira
2003  Iva Catarina da Silva Lamarao (SF)
2005  Marina Raquel G. Rodrigues

Romania
1991  (N.A.)
1992  Liliana Les
1993  Adriana Silaci
1994  Roberta Alma Anastase (SF)
1995  Irena Aldea
1996  Angela Patau
1997  Daciana Honcvic
1999  Angela Tanase
2001  Corina Nicoleta Tulan (SF)
2002  Adina Dimitru (4th RU)
2005  Andrea Raduna
2006  Irina Cucireve

Russia
1992  Anna Portnaya (SF)
1993  Yuliya Alekseyeva (1st RU)
1994  Olga Sysoyeva
1995  Ilmira Shamsutdinova (4th RU)
1996  Victoria Bogdanova
1997  Alexandra Valeryievna Petrova (SF)
1999  Yelena Rogozhina (winner)
2001  Oksana Kalandyrets (SF)
2002  Svetlana Korolyova (winner)
2003  Yuliya Akhonkova (SF)
2005  Diana Zaripova

San Marino
1950  Graziana Simonici
2001  Marzia Bellesso
2002  Melania Astolfi

Scotland
1970  Lee Hamilton Marshall
1972  Elizabeth Joan Stevely
1976  Mary Kirkwood (4th RU)
1980  Lorraine Davidson
1981  Anne McFarlane
1982  Lena Masterton
1984  Linda Renton
1988  Eileen Ann Catterson
1991  Karina Ferguson
1992  Katrina Lyall
1993  Laura King
1994  Sarah MacRae
1995  Tracy West

Serbia
2006  Sana Sain

Serbia & Montenegro
2003  Sanja Papic (2nd RU)
2005  Sandra Obradovic (SF)

Slovak Republic
1993  Silvia Lakatosova
1994  Nikoleta Mezsarasova (SF)
1995  Jana Budovicova
1996  Marcela Janova (SF)
1997  Monika Sulikova (SF)
1999  Dusana Fridrichova (SF)
2001  Lucia Pilkova (SF)
2002  Hana Burianova
2003  Miroslava Luberdova (1st RU)
2005  Tatiana Keremeryova (4th RU)
2006  Katarina Holanova

Slovenia
1997  Natasa Smirnov (SF)
1999  Tatjana Tutan
2001  Anja Slatinsek

Spain
1957  Viola López Martínez
1958  Adela Bustillo
1960  Elena Herrera Dávila-Núñez
1961  Maria Del Carmen Cervera Fernández (3rd RU)
1962  Maruja García Nicoláu (winner)
1963  María del Carmen Abreu Martínez
1964  Rosa María Ruiz (4th RU)
1965  Alicia Borrás (3rd RU)
1966  Rafaela Roque Sánchez (2nd RU)
1967  Paquita Torres Pérez (winner)
1968  Francisca Delgado Sánchez
1969  Maria Amparo Rodrigo Lorenzo (4th RU)
1970  Noelia Alfonso Cabrera (winner)
1971  Josefina Román Gutiérrez
1972  Maria del Carmen Muñoz Castañón
1973  Amparo Muñoz Quesada (1st RU)
1974  Maria Isabel "Maribel" Lorenzo Saavedra (winner)
1976  Olga Fernández Pérez
1978  Guillermina Ruiz-Domenech
1980  Maria Dolores "Lola" Forner Toro (2nd RU)
1981  Maria Agustina García Alcaide (SF)
1982  Cristina Pérez Cottrell (2nd RU)
1984  Garbiñe Abásolo García
1985  Juncal Rivero Fadrique (winner)
1988  Ana Jesús Rebollos Fernández (SF)
1991  Silvia Maria Jato Núñez (2nd RU)
1992  Sofia Mazagatos (SF)
1993  Ana Maria Pérez Ayllón (3rd RU)
1994  Laura Marina Vicente Barreto (SF)
1995  Ana Martínez Conde
1996  Aurelia Barrera Escalera (4th RU)
1997  Patricia Jañez Rodríguez (2nd RU)
1999  Inmaculada Nadal González
2001  Verónica Martín García (4th RU)
2002  Gemma Ruiz García
2003  Patricia Ledesma Nieto (3rd RU)
2005  Farah Ahmed Ali
2006  Laura Ojeda Ramírez (2nd RU)

Sweden
1949  Kerstin Ringberg
1950  Ebbe Adrian (2nd RU)
1952  Anne Marie Tistler
1953  Marianna Törnqvist
1954  Gunilla Johansson (3rd RU)
1955  Hillevi Larsson
1956  Ingrid Goude (1st RU)
1957  Rigmor Alfredsson
1958  Marie-Louise Hjelm
1959  Monica Nordqvist
1960  Monica Abrahamsson (2nd RU)
1961  Ingrid Andersson (2nd RU)
1962  Brigitta Lundberg (4th RU)
1963  Grete Qviberg (3rd RU)
1964  Siv Märta Åberg (2nd RU)
1965  Ingrid Norrman (2nd RU)
1966  Gun-Inger Anna Andersson
1967  Annika Hemminge (3rd RU)
1968  Christine Gullberg (2nd RU)
1969  Ulla Adsten (Top 7)
1971  Lena Arfvidsson (2nd RU)
1972  Elizabeth Ire Johnsson (1st RU)
1973  Christine Göthlander
1974  (N.A.)
1976  Caroline Westerberg
1978  Evonne Wilhelmsson
1980  Christina Bolinder (3rd RU)
1981  Eva-Lena Lundgren (3rd RU)
1982  Annelie Margareta Sjöberg (1st RU)
1984  Viveca Miriam Ljung
1985  Cecilia Gullin
1988  Annelie Eriksson (SF)
1991  Marlene Quick (SF)
1992  Jeannette Lindstroem
1993  Christina Gustavsson
1994  Johanna Lundgren
1995  Sofie Tocklin (2nd RU)
1996  Anna Olin
1999  Malin Jonsson (SF)
2001  Elisabeth Halle
2003  Caroline Österberg
2005  Marie Dahlin
2006  Cecilia Zatterlof Harbo Kristensen

Switzerland
1948  Helena Sutter (2nd RU)
1949  Noëlle Stern
1950  Frances Freiburghaus
1952  Sylvia Müller
1953  Eliane Pade
1954  (N.A.)
1955  Claude Ivry
1956  Yvonne Bridel
1960  Eliane Maurath
1961  Liliane Burnier
1962  Francine Delouille
1963  Diane Tanner (1st RU)
1964  Sandra Sulser
1965  Yvette Revelly
1966  Hedy Frick (1st RU, tied with Austria)
1967  Anita Niderost
1968  Jeanette Biffiger
1969  Liselotte Pauli
1970  Diane Jane Roth
1971  Anita Andrini
1972  Diana Gubler
1973  Barbara Schöttli (4th RU)
1974  (N.A.)
1976  Isabella Fischbacher (1st RU)
1978  Gaby Bosshard
1980  Birgit Krahl
1981  Jolanda Egger (SF)
1982  Jeannette Linkenheil (SF)
1984  Corinne Martin (SF)
1985  Lucienne Thiebaud (4th RU)
1991  Catherine Mesot
1992  Sandra Aegerter
1993  Beatrice Kohl
1995  Veronique Kreen (SF)
1996  Mariana Barleycorn
1999  Tiziana Bölsterli (SF)
2003  Claudia Oehler
2005  Céline Nusbaumer
2006  Sabine Christina Heierli (SF)

Turkey
1950  Güler Ariman
1952  Günseli Basar (winner)
1953  Belgin Doruk
1955  Suna Soley (1st RU)
1956  Ayse Banu Denizeli
1957  Suna Azak
1958  Ezel Olcay
1959  Figen Ozgur
1960  (N.A.)
1961  Nese Durukan
1962  Zeynep Viyal
1963  Sevin Emre
1965  Mürüvvet Seyfioğlu
1966  Hülya Asan
1967  Yelda Gurani (4th RU)
1968  Sule Eksigil
1969  Nurac Yetkin
1970  Asuman Tugberk
1971  Filiz Vural (winner)
1972  Mehtap Silahcioglu
1973  Nuray Belbuken
1974  Sibel Kamman
1980  Serap Yalcin
1981  Aysegul Ercan
1982  Nazli Deniz Kuruoglu (winner)
1984  Nese Erberk (winner)
1985  Mülge Gördürür
1988  Sebnem Tan (2nd RU)
1991  Defne Samyeli (3rd RU)
1992  Banu Sagnak (2nd RU)
1993  Arzum Onan (winner)
1994  Didem Uzel (1st RU)
1995  Beste Acar (SF)
1996  Pinar Yigit (SF)
1997  Nilay Ceylan
1999  Hulya Mutlu (SF)
2001  Hatice Sendil (3rd RU)
2002  Esra Eron (2nd RU)
2005  Birce Akalay (SF)
2006  Sedla Ögrük

Ukraine
1993  Veronika Ordynskaya
1994  Nataliy Shvachiy (2nd RU)
1995  Vlada Litovchenko
1996  Radmila Lalazarova
1997  Nataliya Nadtochey (SF)
1999  Yuliya Kharkova (SF)
2001  Kseniya Kuz'menko (SF)
2002  Kataryna Kambova (SF)
2003  Nataliya Chernyak
2005  Hanna Dehtyar
2006  Alena Avramenko (1st RU)

Wales
1970  Sandra Cater
1976  Sian Adey-Jones
1980  Janet Beverly Hobson
1981  Karen Ruth Stannard
1982  Caroline Jane Williams (3rd RU)
1984  Lianne Patricia Gray
1988  Nicola Gail Davies (SF)
1991  Jane Lloyd
1992  Sharon Isherwood
1995  Rachael Liza Warner
1996  Zara Baynes

Yugoslavia
1948  (N.A.)
1967  Slavenka Veselinovic
1968  Daliborka Stojsic
1969  Sasa Zajc (winner)
1970  Vicktoriya Ekart
1971  Magda Jazbec
1972  Daniela Krajcinovic
1973  Snezana Miljoevic
1976  (N.A.)
1984  Jadranka Mitrovic
1985  Nafazsia Maroric
1988  (N.A.)
2001  Nevena Djordjevic
2002  Olga Bozovic


Lorem Ipsum
Dolor sit amet, 12
12345 Consectetur
(Adipiscing)
+00 012 345 678
+00 012 345 678 (fax)

example@example.com
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Created with WebSite X5
Page 1
Page 2
Page 3
ABOUT
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec commodo sapien et dapibus consequat. Phasellus a sagittis massa. Suspendisse potenti.
Duis non arcu venenatis, cursus ex.
HOMEPAGE
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec commodo sapien et dapibus consequat. Phasellus a sagittis massa. Suspendisse potenti.
Duis non arcu venenatis, cursus ex.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Created with WebSite X5
Back to content