Earth lists A to K - Pageantopolis

Go to content

Main menu:

Miss Earth
Afghanistan
2003  Vida Samadzai
2005  Sutara Bahrami

Albania
2002  Anjeza Maja
2004  Vilma Masha
2006  Berta Kastrati Halili
2007  Shpresa Vitia
2008  Rudina Suti
2009  Suada Saliu
2013  Afroviti Goge

Antigua & Barbuda
2003  Juany Gomez

Argentina
2001  Daniela Alejandra Stucan Figliomeni (3rd RU)
          Miss Photogenic
2002  Mercedes Apuzzo
2003  Marisol Pipastrelli
2004  Daniela Estefania Puig
2005  Eliana Evelina Ocolotobiche
2006  Andrea Carolina Garcia
2007  María Antonella Tognolia Sanvitale
2008  Camila Solórzano Ayusa
2009  Gisela Magali Menossi
2012  Tatiana Maria Bischof
2015  Julieta Fernandez
2016  Lara Bochle

Armenia
2015  Lilit Martirosyan

Aruba
2011  Melissa Laclé
2015  Kimberly Wever

Australia
2001  Christy Anderson
2002  Ineke Candice Leffers
2003  Shivaune Christina Field
2004  Shenevelle Dawn Dickson (Top 8)
2005  Anne-Maree Bowdler
2006  Natalie Newton
2007  Victoria Louise Stewart
2008  Rachael Smith
          Best Talent
2009  Melinda Jane Heffernan
2010  Kelly Louise Maguire
2011  Deedee Zibara
2012  Jenna Seymour
2013  Muliagatele Renera Josephine Thompson
2014  Nadine Roberts
2015  Dayanna Grageda (1st RU)
2016  Lyndi Kean (Top 16)
          Best in Resort Wear (Group 1)

Austria
2011  Elisabeth "Lisa" Denise Hanakamp
2012  Sandra Seidl
2013  Katja Wagner (1st RU)
2014  Valerie Florine Huber
2015  Sophie Totzauer (Top 8)
2016  Kimberly Budinsky

Bahamas
2005  Nadia Cash
2006  Leandra Pratt (Top 16)
2007  Sharon Eula Rolle
2008  Garnell Storr
2009  Krystal Alexis Brown
2010  Aquelle Francesca Plakaris
2011  Kerel Razil Pinder
2012  Brooke Maria Sherman
2013  Vandia Sands
           Best National Costume (Americas)
2015  Daronique Rashan Chalandra Young
2016  Candisha Fatima Rolle
          Miss Friendship

Barbados
2002  Ramona Ramjit

Belgium
2002  Stéphanie Moreel
2003  Sofie Ydens
2004  Ruchika Sharma
2005  Isabel van Rompaey
2006  Isabelle Cornelis
2007  Melissa Cardaci
2008  Debby Gommeren
2009  Isabel van Hoof
2010  Melissa Vingerhoed
2011  Aliënatie "Aline" Jacqueline Decock
2012  Madina Hamidi
2013  Kristina Johanna Maria De Munter
2014  Emily Patricia Vanhoutte
2015  Elizabeth Dwomoh
2016  Fenne Christine Verrecas

Belize
2007  Leilah Anne Magdalena Pandy
2011  Kimberly Robateau
2012  Jessel Monique Lauriano
2013  Amber Renée Rivero
2015  Christine Syme
2016  Chantae Chanice Guy

Bhutan
2008  Tsokey Tsomo Karchung

Bolivia
2001  Catherine Villarroel Márquez (Top 16)
2002  Susana Valeria Vaca Díez
2003  Claudia Cecilia Azaeda Melgar
          Miss Photogenic
2004  Carmen Muriel Cruz Claros
2005  Vanessa Patricia Morón Jarzun
2006  Jéssica Anne Jordan Brutón
2007  Carla Loreto Fuentes Rivero
2008  Carolina Urquiola Rodríguez
2010  Yovana O’Brien Méndez
2011  Valeria Odilia Avedaño Avila
2012  Dayana Dorado Moreno
2013  María René Carmona Soliz
2014  Eloisa Gutiérrez
2015  Vinka Nemer Drpic
2016  Eliana Pamela Villegas Timm

Bonaire
2013  Jeanine Ottenhof

Bosnia & Herzegovina
2002  Dzejla Glavovic (winner / dethroned)
          Best Talent
2003  Mirela Bulbulija
          Best Talent
2004  Ana Suton
2005  Sanja Susnja (Top 16)
2006  Bozena Jelcic (Top 16)
2007  Dzenita Dumpor
2008  Alisa Zlatarevic
2010  Ema Golijanin
2011  Aleksandra Kovacevic (Top 8)
2012  Zerina Sirbegovic
2013  Vera Krneta
2014  Bogdana Trifkovic
2015  Adna Obradovic
2016  Ivana Perišić

Botswana
2006  Kefilwe Kgosi
2007  Millicent Ollyn
2008  Nametso Ngwako
2010  Onalenna Kessy Gaopalelwe
2011  Messiah Jackson
2012  Lorraine Ditsebe
2014  Nicole Lisa Gaelebale

Brazil
2001  Simone Régis (1st RU)
2003  Priscila Poleselo Zandoná (1st RU)
          Best in Long Gown
2004  Priscilla Meirelles de Almeida (winner)
          Miss Photogenic
2005  Isabella Miranda Chaves
2006  Ana Paula Quinot
2007  Patricia Silva Ferreira Andrade
2008  Tatiane Kelen Barbosa Alves (3rd RU)
2009  Larissa Ramos (winner)
2010  Luisa de Almeida Lopes
2011  Drielly Araujo Bennettone (2nd RU)
2012  Camila Brant Gonçalves (3rd RU)
2013  Priscilla Martins Alves
2014  Letícia Silva (Top 8)
2015  Thiessa Sickert Veloso (3rd RU)
2016  Bruna Zanardo (2nd RU)

British Virgin Islands
2013  Kimberly Herbert

Bulgaria
2004  Kristiana Dimitrova

Cambodia
2005  Mealea Pich

Cameroon
2005  Wonja Ngeah Ginette Martine
2007  Pauline Marcelle Kack
2010  Estelle Crescence Essame

Canada
2001  Michelle Carrie Lillian Weswaldi
2002  Melanie Grace Bennett
2003  Brooke Elizabeth Johnston
2004  Tanya Beatriz Munizaga
          Best Talent
2005  Katherine "Kate" McClure
          Miss Friendship
2006  Riza Raquel Santos
          Miss Photogenic
2007  Jessica Nicole Domingo Trisko (winner)
2008  Denise Garrido
2009  Lateesha Khamila Ector
2010  Summer Anne Ross
2011  Ashlea Moor
2012  Valérie Rémillard
2013  Sofiya Chorniy
2014  Cynthia Loewen
2015  Tatiana Katelyn Maranhao
2016  Tamara Jemuovic  

Cayman Islands
2006  Stephanie Monique Espeut
2010  Samantha Widmer

Chad
2004  Aché Myriam Commelin

Chile
2002  Nazhla Sofía Abad González (Top 16)
2003  Carolina Jimena Salazar Palma
2004  Erika Christel Niklitschek Schmidt
2005  Nataly Nadeska Chilet Bustamante (Top 8)
          Miss Photogenic
2006  Hil Yesenia Hernández Escobar (winner)
2010  Pamela Soprani Reyes
2011  Camila Andrea Stuardo Jeria
2013  Natalia Lermanda Margarit (Top 16)
2014  Catalina Cáceres
2015  Natividad Leiva (Top 8)
          Best in Long Gown (Group 1)
2016  Tiare Rocio Fuentes Espinoza

China, People's Republic of
2002  Zhang Mei
2003  Dong Mei Xi
2004  Xu Nicole Liu
2005  LI Yijia
2006  Zhou Meng Ting (Top 16)
          Best Talent
2007  Yu Peipei
2008  Zhou Yingkun
2009  XU Yan
2010  Zhao Shen Qian Hui
2011  Liu Yu-Jun
2012  Stephanie Rong
2013  Lisa Xiang Yang (Top 16)
2014  Sham Yen-Yi
2015  Serena Pan
2016  Xiaohan Gang

China, Republic of (Taiwan)
2001  Liza Chao Yun-Hsiu
2004  Angel Wu
2005  Lin Yi-Fan
2006  Chui Yu-Cheng
2007  Sonya Lee
2008  Yin Yin Tsai
2009  Chen Yi-Wen
2010  Liu Hsing-Jung
2011  Cherry Liu (Top 16)
          Miss Photogenic
2012  Lu Jen-Ling
2013  Lyu Ying-Li
2014  Chen Kuan-Lien
2016  Peng Le-Chiao

Colombia
2001  Natalia Botero Argote
2002  Diana Patricia Botero Ibarra (Top 16)
          Best in Swimsuit
2003  Emily de Castro Giacometto
2004  Maria Fernanda Navia Cardona
2005  Lia Patricia Correal Lopera
2007  Mileth Johana Agamez Lopez
2008  Mariana Rodríguez Merchán (Top 8)
2009  Alejandra Castillo Munera (Top 8)
2010  Diana Marín Varela
2011  Andrea De Vivo Creazzo
2012  Cindy Kohn-Cybulkiewicz
          Miss Friendship (Group 1)
2013  Diana Carolina Ortegón Vega
2014  Alejandra Villafañe Osorio (Top 16)
2015  Estefania Muñoz Jaramillo (Top 8)
          Best in Swimsuit (Group 1)
2016  Michelle Gómez (1st RU)

Congo, Democratic Republic of (Kinshasa)
2008  Olga Tshikala Yumba
2015  Christelle Lohembe

Congo, Republic of (Brazzaville)
2007  Maurielle Nkouka Massamba
2008  Katissia Omera Christhy Kouta

Cook Islands
2012 Teuira Napa
2016  Allanah Keri Herman-Edgar

Costa Rica
2002  Maria del Mar Ruiz Carballo
2003  Marianela Zeledón Bolaños (2nd RU)
2004  Karlota Calderon Brenes
2006  Mari Paz Duarte Camacho
2007  Natalia Mattey Salas
2008  Wendy del Carmen Cordero Sánchez
2009  Malena de los Ángeles Orozco Solano
2010  Allyson Alfaro Caravaca
2012  Fabiana Granados Herrera (Top 16)
          Best in Swimsuit
2013  Mariela Aparicio Alfaro
2015  Andrea María Rojas Pacheco

Cote d'Ivoire
2013  Bintou Traoré

Crimea
2010  Anastasiya Sienina
2011  Nina Astrakhantseva (Top 8)
2012  Liudmyla Kuzmina
2013  Mariya Makater
2015  Daria Zeleneva

Croatia
2001  Ivana Galesic
2014  Ana Batarelo
2015  Ana-Marija Jurisic
          Best in Long Gown (Group 3)
2016  Nera Torlak

Cuba
2007  Ariana Barouk
2008  Jessica Silva
2009  Jamillete Gaxiola

Curacao
2006  Kristal Rose Sprock
2010  Norayla Maria Francisco
2011  Miluska Willems
2013  Archangela Garcia
2014  Akisha Albert

Cyprus
2003  Krystiana Aristotelou (Top 16)
2015  Marcella Marina Constantinou
2016  Maria Kosta

Czech Republic
2002  Apolena Tumova
2005  Zuzana Stepanovska (Top 16)
2006  Petra Soukupova (Top 8)
2007  Eva Ceresnakova (Top 16)
2008  Hana Svobodova (Top 16)
2009  Tereza Budkova
          Miss Photogenic
2010  Carmen Justova (Top 14)
2011  Sarka Cojocarova
          Best in Swimsuit
2012  Tereza Fajksova (winner)
2013  Monica Leova
2014  Nikola Buranska
2015  Karolina Malisova (Top 16)
2016  Kristýna Kubíčková

Denmark
2001  Catherine Svensson (winner)
2002  Julie Kristen Villumsen
2003  Marie Petersen
2004  Thea Frojkear
2005  Heidi Zadeh
2006  Nicoline Qvortrup
2007  Trine Lundgaard Nielsen
2009  Patricia Tjornelund
2010  Sandra Vester
2011  Cecilia Aishah Iftikhar
2012  Belinda Jensen
2013  Josefine Mikuta Poulsen
2014  Aisha Isabella Ulstrup Hansen
2015  Turið Elinborgardóttir
2016  Klaudia Parsberg

Dominican Republic
2001  Catherine Eloisa Núñez de León
2002  Yilda Santana Subervi
2003  Suanny Frontaán
2004  Nileny Dippton Estevez
2005  Amell Santana de Jesús (1st RU)
2006  Alondra Yamira Peña
2007  Themys Aleska Febriel Tatis (Top 16)
2008  Diana González Flores
2009  Mariel Aracelis Garcia
2010  Wisleidy Aniwill Osorio Jimenez
2011  Sarah Feliz Mok
2012  Rocio Elizabeth Castellanos Matías
2013  María Eugenia Vargas
2014  Mayte Brito Medina
2015  Alexandra Elizabeth Parker Lebron
2016  Nicole Jimeno Morel

Ecuador
2003  Isabel Cristina Ontaneda Pinto
2004  Maria Luisa Barrios Landivar
2005  Cristina Eugenia Reyes Hidalgo (Top 16)
2006  Maria Magdalena Stahl Hurtado
2007  Maria Verónica Ochoa Crespo
2008  Andrea Carolina León  Janzso
          Miss Friendship
2009  Diana Nataly Delgado Balseca
2010  Jennifer Stephanie Pazmiño Saldaña (1st RU)
          Best in Long Gown
2011  Olga Mercedes Álava Vargas (winner)
2012  Tatiana Torres Rojas
2013  Ana María Weir
2014  María José Maza Solórzano
2015  Angela Bonilla
2016  Katherine Elizabeth Espín Gómez (winner)
          Best in Long Gown (Group 3)
          Best in Resort Wear (Group 3)

Egypt
2002  Ines Gohar
2004  Arwa Yhaia Ahmad Kassem Gouda (Top 16)
2005  Elham Wagdi Fadel
2006  Meriam George (Top 8)
2010  Doaa Hakam Al-Mall
2014  Nancy Magdy (Top 16)
2015  Imaj Ahmed Hassan

El Salvador
2001  Grace Marie Zabaneh Menéndez
2002  Elisa Sandoval Rodríguez
2004  Silvia Gabriela Mejia Cordova
2005  Irma Marina Dimas Pineda (Top 16)
2006  Ana Flor Astrid Machado
2007  Julia Iris Ayala Regalado
2008  Claudia Linares Calderon
2009  Mayra Graciela Aldana Najarro
2011  Anita Esmeralda Puertas
2012  Yaritza Rivera Barillas
2014  Amalia Georgina González Romero
2015  Pamela Valdivieso

England
2006  Holly Ikin
2007  Clair Cooper
2008  Caroline Elizabeth Duffy
2009  Kirsty Nichol
2010  Sandra Marie Lees
2011  Roxanne Smith
2012  Zahida Begum
2013  Chloe Othen
2014  Gabriella Gatehouse
           Miss Friendship (Group 1)
2015  Katrina Kendall
2016  Luissa Burton (Top 16)
          Best in National Costume (Europe)

Estonia
2001  Evelyn Mikömagi (Top 16)
2002  Merilin Malmet
2003  Kadi Tombak
2004  Jana Gruft
2005  Anastassija Balak
2011  Xenia Likhacheva

Ethiopia
2001  Nardos Epiphany Tiluhan Wondemu
2003  Yodit Getahun
           Miss Friendship
2004  Ferehiyewot Abebe Merkuriya
2006  Dina Fekadu Mosissa
2007  Nardos Desta Tafese
2008  Kidan Gebreegziabher Tesfahun

Fiji
2007  Minal Maneesha Ali
2012  Esther Cheyanne Foss
2014  Zoe McCraken
2015  Shyla Angela Prasad

Finland
2001  Martina Aitolehti
2002  Elina Hurve (Top 16, then 3rd RU)
2003  Jenni Suominen
2004  Iida Lattu
2005  Rita Aaltolahti
2006  Linnea Eeric Annickki Aaltonen
2007  Anna Pohtimo
2008  Minna Nikkilä
2012  Kristiina Maria Airi

France
2003  Jennifer Pichard
          Best in Swimsuit
2004  Audrey Nogues
2005  Alexandra Uhan
2006  Anne Charlotte Triplet (Top 16)
2007  Alexandra Gaguen
2008  Charlotte Lagauzere
2009  Magalie Audrey Thierry (Top 16)
2010  Fanny Samantha Eva Vauzanges
2011  Mathilde Florin
2013  Sophie Garénaux (Top 16)
2014  Laëtizia Giovannelli Penmellen (withdrew)
          Miss Photogenic
2015  Allysa Wurtz (Top 16)

Gabon
2009  Marlyne Léa Ayene Ella
2013  Filiane Lutricia Mayombo Koundi
           Miss Friendship (Group 3)
2014  Hulda Marilyne Nfono Ondo

Georgia
2006  Maria Alexandra Sarchimelia
2007  Nana Mamasakhlisi (Top 8)
2008  Sopiko Svimonishvili
2009  Nonna Diakonidze (Top 16)

Germany
2002  Miriam Thiele
2003  Jolena Kwasow
2005  Rebecca Kurnikowski
2006  Fatima Funk
2007  Sinem Ramazanoglu
2008  Dayana Schult
2010  Reingard Hagenmann
2011  Manou Vivien Volkmer
2012  Nel-Linda Zublewitz (Top 16)
2013  Caroline Noeding
2014  Arta Muja
2015  Melanie Sofia Bauer

Ghana
2002  Beverly Asamoah Jecty
2003  Ama Amissah Quartey
2004  Animwaa Afua Akyeampong
2005  Faustina Adjao Akoto
2006  Mable Naadu Frye
2007  Diana Naa Blankson
2008  Sarah Adoley Addo
2009  Mariam Nasara Abdul Rauf
2010  Golda Dayi
2011  Patricia Nana Ama Agyeiwaa Amoah Anti
2013  Amabel Esinam Klutse
2014  Nana Ama Odame-Okyere
2015  Silvia Naa Morkor Commodore
2016  Deborah Eyram Dodor

Gibraltar
2001  Charlene Ann Figueras
2002  Charlene Gaiviso
          Miss Friendship
2003  Justine Olivero

Great Britain
(United Kingdom in 2005)
2002  Louise Glover
2004  Hannah McCuaig
2005  Emma Corten

Greece
2002  Juliana Patricia Drossou (3rd RU, then 2nd RU)
2006  Eugenia Lattou
2008  Grigoria “Ria” Antoniou
2009  Triantafyllia "Filio" Sarantinou

Guadeloupe
2006  Caroline Virgile Bevis
2007  Virginie Molia
2008  Jennifer Desbouiges
2009  Marie-Ange Seymour
2010  Maite Elso
2011  Mitchelle Malézieu
2012  Sheryna van der Koelen
2013  Marie Vaïtlingon
2015  Anais Localmontie
2016  Méghan Monrose

Guam
2008  Jennifer Puanani Rose Neves
2009  Maria Luisa Santos
2010  Naiomie Jean Santos
2011  Anna Calvo
2012  Sarah Borja Filush
2013  Katarina Maria Casem Martinez
2014  Erin Marie Camacho Wong
2015  Skye Celine Baker (Top 16)
          Best in Swimsuit (Group 2)
2016  Gloria Cruz Nelson

Guatemala
2001  Carmina Elizabeth Paz Hernández
2002  Florecita de Jesús Cobián Azurdia
2003  Marie Claire Palacios Boeufgras (Top 16)
2004  Mirza Odette García Corzo
2006  Catherine Argentina Gregg Escobar
2007  Jessica Maria Scheel Loyola
2009  Hamy Nataly Tejeda Funes
2010  Sue Ellen Castañeda Herrera
          Miss Friendship
2011  Ana Luisa Montúfar Urrutia
2012  Stefany Miranda García
2013  María Jimena Mansilla Wever
2014  Thalía Raquel Carredano Tobar
2015  Sara Veralucia Guerrero Chavarria
           Best National Costume (Americas)
2016  Stephanie Judith Sical Salazar

Guyana
2010  Soyini Asanti Fraser
2014  Stacy Ramcharan

Haiti
2005  Channa Cius
2006  Melan Georges
2013  Caroline Rinchère
2014  Fabiaula Dumas
2016  Valérie Alcide

Honduras
2002  Leslie Paredes Barahona
2003  Dania Patricia Prince Méndez (winner)
2004  Gabriela Dennisse Zavala Irias (Top 8)
          Best National Costume
2005  Ruth María Arita Luna
2006  Lesly Gabriela Molina Kristoff
2008  Kenia Melissa Andrade
2009  Alejandra Maria Mendoza David
2011  Stephany Hernández Martínez
2012  Odily Alvarenga
2015  Nadia Scarleth Morales

Hong Kong
2005  Gu Reu
2007  Fan Miao Meng
2009  Wang Shan-shan
2010  Zheng Xiao Yue
2011  Xi Wen Luo

Hungary
2001  Krisztina Kovacs
2002  Szilvia Toth
2003  Aniko Szucs
2008  Krisztina Polgár
2009  Korinna Kocsis
2011  Dora Szabo
2013  Dalma Huszarovics
2014  Sydney Van Den Bosch
2015  Dorina Agnes Lepp (Top 16)
2016  Eszter Oczella

Iceland
2007  Katrin Dogg Sigurdardottir

India
2001  Shamita Singha (Top 16)
          Best National Costume
2002  Reshmi Ghosh
2003  Shwetha Vijay Nair
2004  Jyoti Brahmin (Top 16)
2005  Niharika Singh
2006  Amruta Patki (1st RU)
           Best in Long Gown
2007  Pooja Chitgopekar (1st RU)
2008  Tanvi Vyas
2009  Shriya Manthari Kishore (Top 16)
2010  Nicole Faria (winner)
           Best Talent
2011  Hasleen Kaur
2012  Prachi Mishra
           Miss Friendship (Group 2)
2013  Sobhita Dhulipala
           Miss Photogenic
           Eco-Beauty Online Voting
2014  Alankrita Sahai
2015  Aaital Khosla
2016  Rashi Yadav

Indonesia
2005  Jenny Graciella Jevinzky Sutjiono
2006  Yelena Setiabudi
2007  Artri Aldoranti Sulistyowati
2008  Hedhy Kurniati
2009  Nadine Zamira Sjarief
2010  Jessica Aurelia Tji
2011  Inez Elodhia Maharani
2012  Chelsy Liven
2013  Nita Sofiani Rebut Mahkota
           Miss Friendship (Group 1)
           Best National Costume (Asia)
2014  Annisa Ananda Nusyirwan
           Best National Costume (Asia)
2015  Belinda Pritasari
2016  Luisa Andrea Soemitha

Iraq
2016  Suzan Amer

Ireland
2006  Melanie Boreham
2010  Alesha Gallen
2011  Rachelle Liggett
2015  Joelle Curoe

Israel
2003  Moran Glistron
2004  Keren Somech (Top 16)
2005  Avivit Meirson
2007  Mor Donay
2008  Lin Mor
2009  Noy Michaelov
2011  Huda Naccache
2013  Maria Abboud
2014  Tala Safadi
2015  Shams Touraani
2016  Mira Kahli

Italy
2001  Monica Rossetti
2006  Maria Lucia Leo
          Miss Friendship
2007  Bernadette Mazzu
2008  Caterina Pasquale
2009  Luna Isabella Voce
2010  Ilenia Arnolfo (Top 14)
2011  Angelica Parisi
2012  Giulia Capuani (Top 16)
          Miss Friendship (Group 3)
2013  Debora Bon
2014  Beatrice Valente
2015  Aurora Pianegonda
2016  Denise Frigo (Top 16)

Jamaica
2005  Juel Daisi Pollard
2008  Simone Burke
2009  Jenaae Dawn Jackson
2010  Kai Ayanna Indira Mcdonald

Japan
2001  Misuzu Hirayama
          Miss Friendship
2003  Asami Saito
2005  Emi Suzuki
2006  Noriko Ohno
2007  Ryoko Tominaga
2008  Akemi Fukumura
2009  Tomomi Takada
2010  Marina Kishira (Top 7)
          Best National Costume
2011  Tomoko Maeda (Top 16)
          Best National Costume
2012  Megumi Noda (Top 16)
2013  Yu Horikawa
2014  Rena Nagata
2015  Ayano Yamada
2016  Ami Hachiya

Kazakhstan
2001  Margarita Kravtsova (2nd RU)
          Best in Swimsuit
2007  Zhazira Nurkhodjaeva
2013  Kumis Bazarbayeva
           Best Talent
2014  Assel Zholdassova

Kenya
2001  Aqua Bonsu
2002  Winnie Adah Omwakwe (1st RU, then winner)
2003  Hazel Nzioki
2004  Susan Kaittany
2005  Stella Marris Atieno Abungu
2006  Emah Madegwa
2007  Volen Auma Owenga
2009  Catherine Emily Wanjuru Muturi
2010  Miano Isabell Wangui
2012  Fiona Yiasi Konchellah
2014  Lydia Marcella Manani
2015  Linda Gatere
2016  Grace Wanene

Korea
2002  Lee Jin-ah
          Best National Costume
2003  Oh Yoo-mi
2004  Cho Hye-jin
2005  Yoo Hye-mi (Top 16)
          Best National Costume
2006  Park Hee-jung
2007  Yoo Ji-eun
2008  Seo Seol-hee (Top 16)
2009  Park Ye-ju (Top 16)
2010  Lee Gui-joo
2011  Kim E-Seul
2012  Kim Sa-ra (Top 16)
2013  Catharina Choi Song-ee Nunes (3rd RU)
2014  Shin Soo-min (Top 16)
2015  Han Ho-jeong
2016  Lee Chae-young (Top 16)

Kosovo
2002  Mirjeta Zeka
2003  Teuta Hoxha
2008  Yllka Berisha
2009  Elza Marku
2010  Morena Taraku
2011  Nora Asani
2012  Ajshe Babatinca
2013  Donika Emini
2015  Kaltrina Neziri

Kyrgyzstan
2016  Begim Almasbekova

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu