1989-2019 - Pageantopolis

Go to content
Miss All Nations
 

Uruguay (3rd RU), Australia (1st RU), New Zealand (winner), Thailand (2nd RU), Austria (4th RU)

Miss All Nations 1989
1988 August 19
Dusit Thani Hotel, Bangkok THA
25 participants

Results
1 - NEW ZEALAND - Kirsten Roberts (dethroned) (Hawaiian Tropic '88, SF Charm International '90)
2 - AUSTRALIA - Vanessa Lynn Gibson (took over the title) (SF International '87, Universe '88)
3 - THAILAND - Danisa Namchiengtai
4 - URUGUAY - Vivian Palmer (SF Hawaiian Tropic '86, 1st RU Hawaiian Tropic '92)
5 - AUSTRIA - Regina Rieck

NOTE New Zealand was dethroned because of “bad behaviour and for failing to comply with the rules and their respective post-contest obligations”

Top 11
FINLAND - Maarit Hannele Salomäki (International '86, Miss Scandinavia '87)
GERMANY - Daniela Gruen
PHILIPPINES - Lorna Villanueva Legaspi (winner Asia Pacific '89)
SINGAPORE - Melinda Jessie Mathews
SPAIN - Maria Del Carmen Carrasco García (SF Maja International '85, Latin America '86, World '90)
VENEZUELA - Joanne Goiri González (3rd RU Banana '85, 3rd RU Mother-Daughter International '88)

Awards
Miss Friendship - Singapore
Miss Photogenic - Hong Kong

Remainder
BOLIVIA - Cristina Loria (Hawaiian Tropic '90)
BULGARIA - Sonia Vassileva (World '88)
CANADA - Brenda Solange Hughes Ulloa (3rd RU Panamerican Queen '82)
COLOMBIA - Eileen Jattin Vivero
DENMARK - Trine Lamm
GUAM - Jennifer Unson Jones
HONDURAS - April Moore
HONG KONG - Betsy Cheung Fung-Ni (International '88)
MALAYSIA - Linda Lum Chee Ling (Universe '88)
MEXICO - Guadalupe "Lupita" Irene Barón Olivera
NETHERLANDS - Cecile Wiewel
NORWAY - Merete Jansen
SWEDEN - Annika Lexelius
U.S.A. - Cynthia Jane Peterson
___________________


Dominican Republic (3rd RU), Sweden (1st RU), Belgium (winner), U.S.A. (2nd RU), Australia (4th RU)

Miss All Nations 1990
1990 May 31
Putra MW Trade Centre, Kuala Lumpur MAS
32 participants

Results
1 - BELGIUM - An Balduck (3rd RU Charm International '90)
2 - SWEDEN - Marlene Quick (SF Europe '91)
3 - U.S.A. - Stephanie TenEyck
4 - DOMINICAN REPUBLIC - Lizbeth Santana Peralta (2nd RU Hispanidad '89)
5 - AUSTRALIA - Toni-Jene FRANCEs Peters (2nd RU - Asia Pacific '87, 2nd RU International '88)

Top 10
AUSTRIA - Sandra Luttenburger (Universe '90, International '90, Europe '91)
COLOMBIA - Marisol Yepes
GERMANY - Andrea Stelzer (2nd RU Hawaiian Tropic '86 as Miss South Africa, SF Universe '89)
SINGAPORE - Celia Teh
VENEZUELA - Carolina Durán Durán (1st RU Intercontinental '90, winner International Tourism '90)

Awards
Miss Friendship - El Salvador
Miss Photogenic - Turkey
Best National Costume - Malaysia
Miss Personality - Bolivia

Remainder
BELIZE - Ysela Antonia Zabaneh (Universe '90, World '90)
BOLIVIA - Maria Tatiana Urioste Vaca Guzmán
COSTA RICA - Maria Antonieta Hidalgo Espeleta (4th RU Int'l Queen of the Harvest '91)
EL SALVADOR - Gracia Maria Guerra (Universe '90)
FINLAND - Ritva Ruikkala (Queen of the World '88)
GUATEMALA - Maria Del Rosario Pérez Aguilar (World '90)
HONDURAS - Oneyda Irina Figueroa Cabrera
JAPAN - Kuniko Ogasawara
KOREA - Kim Mi-jin
MALAYSIA - Anitha Ann Das
NORWAY - Ingeborg Kolseth (World '90)
PARAGUAY - Mónica Plate Cano (Universe '90)
PHILIPPINES - Dana Mayor Narvadez (World '88)
PUERTO RICO - Iris Lizelba Acosta García (Banana '88, Coffee '89)
SCOTLAND - Marna Murdoch
SWITZERLAND - Monique Bruhweiler
THAILAND - Pakvimol Thongta
TURKEY - Meltem Onarcan
URUGUAY - Ondina Pérez Isaza (Universe '90, Hispanidad '90)
U.S.S.R. - Irina Derevieva (4th RU Charm International '89, Globe '89)
WALES - Andrea Caroline Jones (Universe '89)
YUGOSLAVIA - Gorica Petrovic
____________________

Miss All Nations was revived after a 21-year hiatus by Mr. Alex Liu of Exclusive Resources Marketing Group of Singapore.

The contest was held in Nanjing, China, with contestants from 43 countries and 13 Chinese cities to mark the World Historical and Cultural Cities Forum 2010 attended by mayors of 46 cities around the world.

The contest theme was to Protect our Planet Earth and give our future generation a better tomorrow.

This is to be an annual event from 2010 onwards, though it was not held in 2013 and 2017.
____________________


Thailand (3rd RU), China (2nd RU), Latvia (winner), Australia (1st RU), Russia (4th RU)

Miss All Nations 2010
2010 October 24
Nanjing Indoor Stadium, Nanjing CHN
56 participants

Results
1 - LATVIA - Diana Kubasova (Earth '09, Bikini International '10)
2 - AUSTRALIA - Ema Theresse Masters
3 - CHINA - Chen Ya-Feng
4 - THAILAND - Vasana Wongbuntree (International '06, winner Young International '07)
5 - RUSSIA - Nadezda Vasilyeva

Top 16
GREECE - Gatou Argyro
HONG KONG - Zang Jia-Qi
KYRGYZSTAN - Altynai Ismankulova (MTQI '08, International '09)
MOLDOVA - Domnita Sajin (Global Beauty Queen '09, Friendship International '09)
NEW ZEALAND - Alexandra Grace Scott
QINGDAO (CHINA) - Jiao Yang
ROMANIA - Cristiana Mihaela Terecoasa
SIBERIA - Ekaterina Epifanova
SWEDEN - Sara Elisabeth Weidenblad
VENEZUELA - Charyl Marlyz Chacon Ramirez
YINCHUAN (CHINA) - Li Jia Hui

Awards
Miss Friendship - England
Miss Photogenic - India
Best National Costume - Panama
Best in Evening Gown - Tianjin (China)
Miss Talent - Serbia
Miss Body Beautiful - Lithuania
Miss Best in Bikini - Montenegro
Miss Charm - Korea
Miss Eco Tourism - Taiwan
Miss Internet Popularity - New Zealand
Miss Charity - Nanjing (China)

Remainder
ARMENIA - Alexandra Kikteva
BEIJING (CHINA) - Guo Fang-Da
BELARUS - Alena Kiseleva
BOSNIA - Renata Mišanović
BULGARIA - Gabriela Stoichkova
CANADA - Theresa Crame
DALIAN (CHINA) - Liu Dan
ENGLAND - Emma Lee Watson
ESTONIA - Sigrid Hänni
GERMANY - Ewelina Pliszka
HANGZHOU (CHINA) - Sun Xin-Yue
INDIA - Madhurima Tuli
INDONESIA - Ellan Go (Global Beauty Queen '09)
JAPAN - Shizuka Homma
KAZAKHSTAN Yelisaveta Nemets
KENYA - Christine Njeri Kahwai
KOREA - Jung Ji-eun
LANZHOU (CHINA) Jin Hao-Qi
LITHUANIA - Vilmante Simanaviciute
LUOYANG (CHINA) - Zhao Wan-Qiu
MACAU - Zheng Xiao-Yue
MACEDONIA - Marija Vukovikj
MALAYSIA - Lin Jie Tan
MEXICO - Selene Adibeth Castillejos Diaz
MONTENEGRO - Nikolina Prorokovic
NANJING (CHINA) - Liu Yu-Jun
NEIMENGGU (CHINA) - Wang Jun
NETHERLANDS - Jessica Knuppe
PANAMA - Giossue Cozzarelli
SERBIA - Sonja Sovljakov
SHANXI (CHINA) - Tao Qing-Yu
SHANGHAI (CHINA) - Xu Tian-Giao
SINGAPORE - Alexia Sue Giesen
TAIWAN - Lin Yu-Ju
TAJIKISTAN - Karina Kim
TIANJIN (CHINA) - Wang Yu-Yao
TURKMENISTAN - Lidiya Svishceva
UKRAINE - Inna Lotishko
UZBEKISTAN - Olga Kukoba
XIAN (CHINA) - Yang Yi-Fei
____________________


Siberia (1st RU), Romania (winner), China (2nd RU)

Miss All Nations 2011
2011 November 16
China Liberation Army Theatre, Nanjing CHN
41 participants

Results
1 - ROMANIA - Cristina-Elena David
2 - SIBERIA - Yekaterina Vinogradova (SF Yacht '12)
3 - CHINA - Zhao Yi Shan

Top 11
ARMENIA - Lilit Karapetyan
AUSTRALIA - Rochelle Emanuel-Smith
CZECH REPUBLIC - Andrea Urbankova
GEORGIA - Ia Siranashvili
GERMANY - Lynn Emma Grobowski
KOREA - Lee So-young (Yacht Model International '12)
NETHERLANDS - Saadia Himi (Earth '04)
RUSSIA - Yekaterina Nakonechnaya

Awards
Miss Friendship - U.S.A.
Miss Photogenic - Russia
Best National Costume - Philippines
Best in Evening Gown - Panama
Miss Talent - Siberia
Miss Body Beautiful - Belarus
Miss Bikini - Germany
Miss Charm - Czech Republic
Miss Tourism Ambassador - Estonia
Miss Charity - Singapore
Miss Nanjing Popularity - Malaysia
Miss Internet Popularity - Korea
Miss Media Favorite - Macau
Miss Thang Shang Fairy - Hangzhou (China)

Remainder
AMERICA (U.S.A.) - Llaquelin Velencia-Mendoza
AUSTRIA - Isabella Sailer
BEIJING (CHINA) - Zhao Le Kang
BELARUS - Alexandra Salatova
ESTONIA - Kristin Aarma (Bikini International '10)
HANGZHOU (CHINA) - Ma Meng Fan
HONG KONG - Wang Xiao Qing
KAZAKHSTAN - Aigerim Sarzhanova
KYRGYZSTAN - Irina Sipovich
LATVIA - Ilze Malendere
LUOYANG (CHINA) - Xu Nai Qing
MACAU - Wu Shan Ming
MACEDONIA - Jovana Neshova
MALAYSIA - Melisande Pua (Princess of the World '11)
MEXICO - Jessica Ortiz Palma
MOLDOVA - Doina Cosciug (Supranational '10)
MONTENEGRO - Jelena Milic
PANAMA - Divina Aurora Pardo Hernandez
PHILIPPINES - Roxanne Quilala
QINGDAO (CHINA) - Luo Wen Xi
SERBIA - Kristina Stevanovic
SINGAPORE - Jean Tan Yee Jie
SLOVAK REPUBLIC - Monika Sabolova
TAJIKISTAN - Olga Korzhova (Uzbekistan-Global Beauty Queen '09)
TATARSTAN - Yekaterina Ratnichikhina
TIANJIN (CHINA) - Xiao Xiao Mei
TURKMENISTAN - Olesya Plyatsek (Azerbaijan-World Bikini Model International '11)
UKRAINE - Inna Iakovleva
UZBEKISTAN - Yekaterina Nurdinova
XIAN (CHINA) - Hao Xiang Yuan
____________________


Serbia (1st RU), Belarus (winner), Beijing (2nd RU)

Miss All Nations 2012
2012 September 9
Nanjing CHN
43 participants

Results
1 - BELARUS - Darya Pat'kova
2 - SERBIA - Sanja Urosevic
3 - BEIJING (CHINA) - Fay Li

Top 11
4 - SOUTH AFRICA - Tayla Skye Robinson (winner Teen World in '09)
5 - NEW ZEALAND - Lisa Joy Davids (Earth '10, Tourism Queen of the Year '11)
6 - BULGARIA - Anna Dimitrova
7 - AUSTRALIA - Alejandra Elisa Andrade Nievas
8 - LATVIA - Santa Serzante
9 - SHANGHAI (CHINA) - He Yu Ting
10 - SPAIN - Maria del Carmen Lacambra Ayang
11 - HONG KONG - Sun Hui Hui

Awards
Miss Friendship - Singapore
Miss Photogenic - Serbia
Best National Costume - Panama
Best Evening Gown - China
Miss Talent - Slovak Republic
Miss Body Beautiful - Siberia
Miss Bikini - Brazil
Miss Charm - Russia
Miss Eco-Tourism - Belarus
Miss Internet Popularity - America
Miss Charity - Mexico

Remainder
AMERICA (U.S.A.) - Yanet Garcia-Rodriguez
ARMENIA - Kristina Manukyan (Yacht '11)
BELGIUM - Jolien Van der Steen (Oriental Tourism '12)
BOSNIA - Dijana Hercegovac
Brazil - Joice Mary Ferreira de Oliveira (Panamerican '12)
CHINA - Qi Xue Zi
DALIAN (CHINA) - Yan Nan Fei
DENMARK - Maria Christiane Hamann
DOMINICAN REPUBLIC - Lissy Dionicia Soto Castillo
ESTONIA - Anne-Lys Kuldmaa-Pärisalu
GREECE - Angelika Katsini
JAPAN - Tomomi Takano (Tourism Int'l '11)
KAZAKHSTAN - Ariana Rodionova
KOREA - Ho Yu-jin
LUOYANG (CHINA) - Lee Meng Yin
MACAU - Yu Jia Hui
MACEDONIA - Jovana Veljanova
MALAYSIA - Jane Koo Wai Kuan
MEXICO - Adriana Grisell Hernandez Caceres
MONTENEGRO - Marina Zagorac
NETHERLANDS - Lianne Withaar
PANAMA - Darys Loreinys Sáez Vega (Teen Int'l '10, Transporte '11)
PORTUGAL - Ana Catarina Rodrigues da Cunha
ROMANIA - Amalia Maria Girbea
RUSSIA - Kira Krasnova
SIBERIA - Anna Sopkalova
SINGAPORE - Cheryl Desiree Chan (Tourism Queen '08)
SLOVAK REPUBLIC - Alexandra Ksiazekova
TAJIKISTAN - Yekaterina Yemelyanova
TIANJIN (CHINA) - Liu Ling
UKRAINE - Oleksandra Shustova
UZBEKISTAN - Yana Grin
____________________

NOTE The pageant was not held during 2013
____________________


Germany (1st RU), Bolivia (winner), Qingdao (2nd RU)

Miss All Nations 2014
2014 July 23
Nanjing Peoples' Theatre, Nanjing CHN
34 foreign entries + 4 Chinese
NOTE - 36 were present at the final night

Results
1 - BOLIVIA - Nayeli Quiroga Via
2 - GERMANY - Jacqueline Willeke
3 - QINGDAO (CHINA) - Liu Bing

Top 11
4 - CANADA - Nicole Lacz
5 - MALAYSIA - Sherine Tan Sui Hua
6 - KAZAKHSTAN - Dana Raiymbek
7 - ITALY - Giada Pulcinelli
8 - NETHERLANDS - Felicia Lisanne Bouman
9 - INDIA - Nupura Bhaskar Bade
10 - RUSSIA - Tatiana Ivanova
11 - POLAND - Anna Ewa Pabis

Awards
Miss Friendship - Belarus
Miss Photogenic - Romania
Best National Costume - Portugal
Best in Evening Gown - Panama
Miss Talent - Taiwan
Miss Bikini - Spain
Best Ambassador Awards - Malaysia
Miss Internet Popular - China
Miss Best Body Shape - Germany
Miss World Peace - Canada

Remainder
AMERICA (U.S.A.) - Maritza Hernandez Jimenez
AUSTRALIA - Stantana'marie Ruiha Ruth Elsmore
AUSTRIA - Sandra Bulczynska
BELARUS - Anna Sushko Sergeevna
BELGIUM - Shalimar Abbiusi
BULGARIA - (n.a.)
CHINA - (n.a.)
CZECH REPUBLIC - Martina Hlavnickova
ESTONIA - Eleriin Sild
FRANCE - Suzy Langenick Logia Robert
HONG KONG - (n.a.)
HUNGARY - Fruzsina Kovacs
KOREA - Song Ju-Yeon
LATVIA - Kristine Ramza
MEXICO - Flor De Teresita Camargo Davalos
MOLDOVA - Alexandrina Strajescu
NEW ZEALAND - Renee Paula Diment
PANAMA - Delany Danihs Precilla Juarez
PORTUGAL - Rafaela Sofia Pardete Macedo
ROMANIA - Natalia-Maria Rus
SIBERIA - Iana Basalaeva
SLOVAK REPUBLIC - Andrea Kovacova
SPAIN - Gerfrica Elizabeth Rodriguez Almonte
TAIWAN - Yeh Shih-Ya
TURKMENISTAN - Anna Cherkesova
UKRAINE - Anastasiia Diatlova
XIANJING (CHINA) – (n.a.)
____________________


Thailand (2nd RU), Mexico (winner), South Africa (1st RU)

Miss All Nations World Final 2015
2015 December 18
Nanjing CHN
36 participants

Results
1 - MEXICO - Maria Fernanda Valenzuela Gaxiola
2 - SOUTH AFRICA - Cecile Brits (Supermodel Int’l ’13)
3 - THAILAND - Praewpayome Luksitanon

Top 11
AUSTRALIA - KC Ng
LATVIA - Anastasija Putilo
MONGOLIA - Anujin Sugirjay
NETHERLANDS - Vera Branda Dijkstra
RUSSIA - Angelina Samokhina
SIBERIA - Nadezhda Andrea
TATARSTAN - Ekaterina Tebekina
VIETNAM - Nguyen Thi Ngoc Van

Awards
Miss Friendship - South Africa
Miss Photogenic - Kazakhstan
Best National Costume - Philippines
Best Evening Gown - France
Best Talent - China
Miss Perfect Body - Hungary
Miss Bikini - Albania
Miss Charm - Armenia
Miss Fashion - Romania
Miss Eco Tourism - Malaysia

Remainder
ALBANIA - Aurora Shehu
ARMENIA - Mariam Davtyan
BEIJING (CHINA) - (n.a.)
BELARUS - Svetlana Grishina
BULGARIA - Veronika Velinova Stefanova (Motors ’11, Yacht ’11, Oriental Tourism ’12, WBQ ’15)
CANADA - Laura Viviana Guzman
CHINA - Bai Yunxiao
FRANCE - Lea Amandine Pignot
HONG KONG - (n.a.)
HUNGARY - Noémi Banicz
KAZAKHSTAN - Madina Saibulatova (7 Continents ’14, Tourism Int’l ’14)
KOSOVO - Redina Çeço
KYRGYZSTAN - Aisuluu Abdibakas Kyzy (Tourism Int’l ’13, MGBQ ’15)
MACEDONIA - Angela Stavreska
MALAYSIA - Cheryll Ho Le Xian
MOLDOVA - Angela Moldovanu
NEW ZEALAND - Dayna Rusk
PHILIPPINES - Leidda Paulette Almira Babasanta
PORTUGAL Samantha Marisol Pereira Esteves
ROMANIA - Diana-Alina Albu
SINGAPORE - Siyamala Vasavan (Globe ’14)
SLOVAK REPUBLIC - Natalia Halaszova
TURKMENISTAN - Iluiia Ilina
UKRAINE - Yana Ravlikovska (International ’14)
VENEZUELA - Daisy Yosmar Serrano Peña

Did not compete
KOREA - Jeon Su-min
____________________


Brazil (2nd RU), Latvia (winner), Australia (1st RU)

Miss All Nations of Eco-tourism World Final 2016
2016 September 26
Nanjing, China
40 participants

Results
1 - LATVIA - Laura Škutāne (Princess Globe ’13)
2 - AUSTRALIA - Taylor Marlene Curry
3 - BRAZIL - Ana Gabriela Carvalho Borges

Top 11
CANADA - Camila Gonzalez
GERMANY - Vada Magdalena Muller (Tourism Int'l '14)
MACEDONIA - Nadica Dimkovska - (Freedom ’12, Globe ‘14, MTQI ’15)
MALAYSIA - Alice Teh
RUSSIA - Anna Shkredova
SLOVAK REPUBLIC - Adriana Kepicova
SPAIN - Denisse Vivienne Andor
THAILAND - Thanika Junlapan

Awards
Miss Friendship - Belarus
Miss Photogenic - Slovak Republic
Best National Costume - Vietnam
Best Evening Gown - Mexico
Best in Swimsuit - Mongolia
Best Talent - Estonia
Miss Eco Tourism - Myanmar
Miss Charm - Australia
Miss Charity - Singapore
Miss Fashion - Belarus

Remainder
ALBANIA - (n.a.)
ARMENIA - Inga Sahakyan
BELARUS - Yauheniya Rusinouskaya (Oriental Tourism ’12, Bikini Universe 15)
BELGIUM - Gönül Meral (International ’14, Tourism Int’l Sri Lanka ’16)
CHINA - (n.a.)
CRIMEA - Yekaterina Semenova
CZECH REPUBLIC - Marketa Anna Lacina
ESTONIA - Kertu Raja
FRANCE - Laura Helene Borzoi
JAPAN - Ayako Sukisaki
KAZAKHSTAN - Aizhan Minasheva
KOREA - Oh Seul-ki
LITHUANIA - Polli Cannabis
MEXICO - Valeria Cardenas Soto
MOLDOVA - Eugenia Butucel
MONGOLIA - Gerelchuluun Altanzul (Tourism World ’15)
MYANMAR - Nang May Shin Thant
NEW ZEALAND - Ariel Pearse
PHILIPPINES - Kristine Joy Cruz
PORTUGAL - Ines Brusselmans Ferreira Martins (Supranational ’15, Café ‘16)
ROMANIA - Elena Laura Vlad
SERBIA - Milica Simić
SIBERIA - Kristina Timofeeva
SINGAPORE - Chloe Xu Xiaohui (WMU '14)
TAIWAN - Tsai Yu-Ting
UKRAINE - Arina Trofimova (MGBQ ’15, Tourism Planet ’16)
U.S.A. - Lilliann Kris Marie Langarica
UZBEKISTAN - Yekaterina Slavinskaya
VIETNAM - Lai Thi Thanh Huong

Did not compete
NETHERLANDS - Elize Joanne De Jong
_______________


Russia (3rd RU), Vietnam (2nd RU), Thailand (winner), Australia (1st RU), Canada (4th RU)

Miss All Nations of Eco-Tourism World Final 2017
2018 January 18
Nanjing, China
25 participants

NOTE - "Early bird" contestants arrived December 25 & 26 and were at a press presentation held December 29.
NOTE - 12 additional contestants arrived during the 2nd week of January

Results
1 - THAILAND - Poowisa Chawang
2 - AUSTRALIA - Valeriya Sizova
3 - VIETNAM - Nguyen Thi Thanh Trang
4 - RUSSIA - Aleksandra Nikolayeva
5 - CANADA - Diana Lai

Awards
Miss Friendship - Romania
Photogenic - Siberia
Best National Costume – Netherlands
Best Evening Gown - Netherlands
Miss Body Beautiful - Thailand
Best Talent - Australia
Best Media coverage - Malaysia
Miss Charm - Czech Republic
Best Vitality - Portugal
Best Eco Tourism - Myanmar
Best Fashion - Germany
Miss Bikini – Canada

Remainder
ALBANIA - Artenisa Kola
BELARUS - Alesia Kharlamenkova
BULGARIA - Elena Petreska (Globe '16)
COTE D’IVOIRE - Lou Yama Marie-Josee Ouassa
CZECH REPUBLIC - Dominika Kolcová (MMOTW '17)
GEORGIA - Maia Amashukeli (WMU '16)
GERMANY - Christina Cavas (Mermaid '17 as Armenia)
KOREA - Kim Se-bin
KOSOVO - Xhane Snalla
MACEDONIA - Kristina Poptrpeva (Globe '16 as Moldova, GBQ '17)
MALAYSIA - Janice Chai Xin Hui
MOLDOVA - Christina Lungu
MYANMAR - Nang Mway Kham
NETHERLANDS - Elize Joanne de Jong (MGBQ '16, Tourism World '17)
PORTUGAL - Cláudia Patrícia Vieira Maia (Princess of the Globe '17)
ROMANIA - Coralia Daciu (Globe '16)
SIBERIA - Yekaterina Tuvakina
SLOVAK REPUBLIC - Patricia Slaninková (Oriental Tourism '17)
TATARSTAN - Natalia Shchetinina
UKRAINE - Kateryna Kokhanova
_______________


Netherlands (3rd RU), Mexico (1st RU), Russia (winner), Vietnam (2nd RU), Moldova (4th RU)

Miss All Nations of Eco-tourism World Final 2019
2019 January 29
Nanjing, China
24 participants

Results
1 - RUSSIA - Taliya Nailevna Aybedullina (Kemer '17, Grand '18)
2 - MEXICO - Leslie Gonzalez Villagomez
3 - VIETNAM - Nguyen Thuy Minh Truc
4 - NETHERLANDS - Elize Joanne De Jong (All ‘18)
5 - MOLDOVA - Maria Solonari

8 awards (categories were not specified, each had a “Top 8 Finalist” sash)
Australia, Czech Republic, Egypt, Korea, Belarus, Finland, Montenegro, Estonia

Remainder
AUSTRALIA - Lara Louise Mitton
BELARUS - Angelika Kuzmenok
COTE D’IVOIRE - Assetou Kabore
CRIMEA (Russia) - Polina Fedorova
CZECH REPUBLIC - Amálie Foltýnová
EGYPT - Esraa Abdelmoneim Abdel Mohsen Albelasi (Mermaid '17)
ESTONIA - Veronika Sinkevits (The Miss Globe ’18)
FINLAND - Anna Opalko (Globalcity '15, Eco Universe '16, MTQI '18)
INDONESIA - Rizky Darta
KOREA - Byun Yeo-ji
MALAYSIA - Niki Disvinder Kaur
MONTENEGRO - Lara Stešević (Queen of Brilliancy '17, Tourism World '17)
MYANMAR - Hsu Myat Noe Zin
NEW ZEALAND - Emma Irene Tan Clough
POLAND - Mariya Savych
PORTUGAL - Carolina Leitão Marques Liquito (Eco Universe '16, 7 Continents '17, Tourism World '17)
SOUTH AFRICA - Amanda Penelope Jele
THAILAND - Kesmolee Sukkaew
UKRAINE - Yelizaveta Grushko

Not in the final show
CHINA - Zhang Qianyu

Did not compete
PHILIPPINES - Leandrea Gabrielle Batingan (no-show, ill in hospital)
ROMANIA - Roxana Ungureanu (no visa)
UZBEKISTAN - Darya Masalskaya (no visa)

Back to content