1996-2019 - Pageantopolis

Go to content

Main menu:

Male pageants > Mr World

1996 September 20
Istanbul, Turkey
50 entries

Results
1   BELGIUM  Tom Nuyens
2   MEXICO  Gabriel Soto Borja Díaz
3   TURKEY  Karahan Cantay

Top 5
JAMAICA  Richard Nevers
PUERTO RICO  Eliseo Paulo Cortés Melendez (Manhunt '06 as Dominican Republic)

Top 10
ARUBA  Anthony Andrew Martinez
INDIA  Bikram Singh Saluja
SWEDEN  Tage Johan Jelse
THAILAND  Direk Sirisamphan
UNITED KINGDOM  Simon Peat

Award
Mr Personality  BOTSWANA

Remainder
ARGENTINA  Raul Orlando Proietto
AUSTRALIA  Arlington Brendan Leigh
AUSTRIA  Helmut Strebl
BOLIVIA  Marcelo Mauricio Ostria Borda
BOTSWANA  Felix Chavaphi
BRAZIL  Thierre Di Castro Garrito
BULGARIA  Boyko Hristov
CANADA  Jimmy Rai
COLOMBIA  Franz Serrano
CROATIA  Ivan Klemencic
DOMINICAN REPUBLIC  Juan Salvador Vidal Gil
ESTONIA  Andrus Raissar
FRANCE  Laurent Piranian
GERMANY  Konrad Meyer
GREECE  Harry Kinatzi
HOLLAND  Joost Ammerlaan
HUNGARY  Zsolt Cseke
IRELAND  Thomas Daniel Plewman
ISRAEL  Zafrir Ben-Zvi
ITALY  Angelo D´Amelio
LATVIA  Vilnis Solovjovs
LEBANON  Hadi Esta
MACEDONIA  Gazmend Berisa
MALAYSIA  Alvin Low Dai Wen (Manhunt '95)
NORWAY  Otto Thorbjornsen
PHILIPPINES  Christopher Celis
POLAND  Mariusz Trzcinski
RUSSIA  Oleg Sukochenko
SINGAPORE  Desmond Kong Hua Ng
SLOVAK REPUBLIC  Richard Ondrias
SLOVENIA  Marko Vranicar
SOUTH AFRICA  Charl Hector Coode
SPAIN  Jose Ramon Gutierrez Villar
SWAZILAND  Thulani Emmanuel Matsebula
TAIWAN  Pin-Chao Kuo
TRINIDAD & TOBAGO  Ian Anthony Comissiong
UKRAINE  Nickolay Bezrodniy
U.S.A.  Daniel Lujan
VENEZUELA  Jose Gregorio Faria Ojeda
YUGOSLAVIA  Slobadan Klinac
____________________

1998 September 18
Complejo Turistico Torralta, Troia, Portugal
43 entries

Results
1   VENEZUELA  Sandro Finoglio Speranza (1st RU Manhunt '97)
2   PUERTO RICO  Germán Cardoso Méndez
3   FRANCE  Gregory Rossi

Top 6
JAMAICA  Kinte Thelwell
SPAIN  Enrique Miranda Garcia
U.S.A.  Daniel Weaver

Top 12
AUSTRALIA  Joel Williams
BELGIUM  Franck Clemente
LATVIA  Gatis Didrihsons
NORWAY  Espen Engtroe
UNITED KINGDOM  Brett Phippen
YUGOSLAVIA  Darko Marojevic

Awards
Mr Personality  GREECE
Mr Photogenic  PORTUGAL

Remainder
ARGENTINA  Mariano Fernandez
AUSTRIA  Andreas Sappl
BOLIVIA  Steven Aras Zallio
BRAZIL  Edilson Leite Ferreira
COLOMBIA  Felipe Arturo Barbosa Carrasco
CROATIA  Leonid Holjar
EGYPT  Hani Salama
GERMANY  Adrian Virgil Ursache
GREECE  Dimitri Drabakoulos
HOLLAND  Richard Van Bokkum
HUNGARY  Kristian Chis
INDIA  Sachin Khurana
IRELAND  Brian Guidera
ISRAEL  Elad Madany
ITALY  Matteo Mammi
LEBANON  Ghassan Al Mawla
MALAYSIA  Yap Leong Chai (SF Mr International '98)
MALTA  Nikovich Sammut
MEXICO  Eduardo Rodriguez Alvarez
PERU  Jean Pierre Vismara
PHILIPPINES  Rico Lee Miguel
POLAND  Robert Koszucki
PORTUGAL  Rubim Fonseca
RUSSIA  Alexey Korolev
SINGAPORE  Alvin Tan Wei Jin (Manhunt '01)
SLOVAK REPUBLIC  Matus Hano
SLOVENIA  Eduard Zalar
SRI LANKA  Tariq Saleem
TURKEY  Bora Erdem (1st RU Mr Intercontinental '98)
UKRAINE  Igor Skrypnychenko
URUGUAY  Mauro Ramirez Del Puerto
____________________

2000 October 13
Crieff Hydro Hotel, Scotland
32 entries

Results
1   URUGUAY  Ignacio Kliche Longardi
2   GERMANY  Marcello Barkowski
3   U.S.A.  Dante Spencer

Top 5
BAHAMAS  Neil Paris Dames
CROATIA  Lav Stipic

Top 10
ARGENTINA  Matias Beck
BRAZIL  Ramilio Zampiron Júnior
LEBANON  Omar Mehyo
MEXICO  Guido Quiles
VENEZUELA  Alejandro Otero Lares

Awards
(no information)

Remainder
ANGOLA  Jorge Nelson Dos Santos Clemente
BELGIUM  Maurizio Milazzo
BOLIVIA  Wilson Rojas Cuellar
BULGARIA  Angel Bonev
COLOMBIA  Angel Ulloa Rodriguez
GREECE  Christos Dimas
GUATEMALA  Juan Pablo Olyslager
HONG KONG  Ming Lok Lam
IRELAND  Padraidh Hearns
ISRAEL  Eran Eliyahoo
PHILIPPINES  Roderick Dilla Salvador
PUERTO RICO  Frank Daniel Rodriguez Robles
RUSSIA  Yuri Yegorov
SINGAPORE  Lionel Loke Yee Lui
SLOVENIA  Jurij Bradac
SPAIN  Manuel Roldan Garcia
SRI LANKA  Duminda De Silva (Mr International '99)
TURKEY  Senol Ipek
UKRAINE  Maxim Yali
UNITED KINGDOM  Mark John Phoenix
YUGOSLAVIA  Nikola Bogdanovic
ZAMBIA  Kabanda Lilanda

Did not compete
BOSNIA & HERZEGOVINA  Dejan Trbojevic
____________________

Belgium (2nd RU), Brazil (winner), Lebanon (1st RU)

2003 August 9
Brewery International Conference Centre, London, England
38 entries

Results
1   BRAZIL  Gustavo Cabral Narciso Gianetti
2   LEBANON  Assaad Fawaz Tarabay
3   BELGIUM  Fabien Hauquier (1st RU Manhunt '06)
4   MEXICO  José Luis Resendez Santos
5   BARBADOS  Ronnie Morris

Top 10
ARUBA  Kevin Osmond Halley
CHINA  Shuang Jian Zhou
MALTA  Matthew Saliba
SINGAPORE  Julian Hee Lic-Hua (Manhunt' 02)
VENEZUELA  Andrés Eduardo Mistage Parilli

Award
Best Talent  BARBADOS

Remainder
ALBANIA  Gerald Shahu
ANGOLA  António Adelino Valentim
AUSTRIA  Michael Schuller
BOLIVIA  Alejandro Suárez Velarde
BOSNIA & HERZEGOVINA  Birnas Ibrahimagic
BULGARIA  Danail Milev
CANADA  Adam Dreaddy
COLOMBIA  Leonardo Morán
CROATIA  Bojan Milohanovic
ENGLAND  Johnny Marsden
GERMANY  Joachim Federer
GREECE  Athanasios Cherckeletzis
GUATEMALA  José Fernando Turcios Domínguez
HOLLAND  Bas Hendriks
ITALY  Fabrizio Leca
LATVIA  Kaspars Patass
NORTHERN IRELAND  Martin McHugh
PHILIPPINES  Marco Antonio Tamayo
PUERTO RICO  Edwin Enrique Iglesias Colón
ROMANIA  Adrian Ilie Asandei
RUSSIA  Alexei Pershin
SCOTLAND  Gordon Travis
SERBIA & MONTENEGRO  Milentije Andrejic
SPAIN  Isaac Vidjrakou Burgos
SRI LANKA  Roshan Massilamany (SF Manhunt '02, Mr International '03)
UKRAINE  Vasili Pakhomov (International '01)
URUGUAY  Andrés dos Santos (3rd RU Mr Intercontinental '01)
WALES  Rhodri Jenkins (Manhunt '02)
__________

China (2nd RU), Spain (winner), Brazil (1st RU)

2007 March 31
Crown of Beauty Theatre, Sanya, China
56 entries

Results
1   SPAIN  Juan Francisco García Postigo
2   BRAZIL  Lucas Barbosa Gil
3   CHINA  Lejun Tony Jiang
4   COSTA RICA  Alonso Fernández Álvarez (SF Manhunt '07, Mister International '09)
5   CHILE  Patricio Laguna Gebauer

Top 12
AUSTRIA  Matthias Thaler
INDIA  Kawaljit Anand Singh
LEBANON  Anthony Hakim
NIGERIA  Ikenna Bryan Okwara
PUERTO RICO  Ariel "Romeo" Quiñones Morales (4th RU Manhunt '05)
SOUTH AFRICA  Dieter Voigt
UKRAINE  Ievgen Dudin

Awards
(no information)

Remainder
ALBANIA  Ervin Pepaj
AUSTRALIA  Harley Von Moger
BAHAMAS  Metellus Antoine Chipman
BARBADOS  Fabian McDowald
BELGIUM  Matthew Philips
BOLIVIA  Julio Cesar Aguilera Rau
BOSNIA & HERZEGOVINA  Nebosja Malesevic
BULGARIA  Georgi Zhekov
CANADA  Darren Storsley (Manhunt '05)
COLOMBIA  Hugo Villegas (Mr Universe Model '08)
CURACAO  Henry Romero (2nd RU Manhunt '05)
DENMARK  Brian Nonbo
DOMINICAN REPUBLIC  Johaney Wilfredo Albor Linero
EGYPT  Omar Awad
ENGLAND  Warren Harvey
GERMANY  Mark Wilke (SF Mr International '02, Manhunt '05)
GREECE  Nikitas Giannakos
GUADELOUPE  Siegried Ventadour
HONG KONG  Francois Huynh
ICELAND  Jon Gunnlaugur Viggosson
IRELAND  Simon Hales
ITALY  Carlo Martellini
KENYA  Gabbriel Ormolo Ouma
LATVIA  Arturs Mihailovs
LIBERIA  Emmet Massaquoi
LITHUANIA  Gintaras Kuculis
MACEDONIA  Gjorgi Filipov (Mister International '12)
MALTA  David Camenzuli
MEXICO  Jorge Aceves Villalpando
NETHERLANDS  Quintin Colicchia
NORTHERN IRELAND  Ross Lauder
NORWAY  Sivert Aassve
PANAMA  Diego Alejandro Cedeño de Obaldía
PHILIPPINES  Emanuel Balon Mago
POLAND  Daniel Madej
ROMANIA  Razvan Constantin Dobre
RUSSIA  Roman Demchenko
SINGAPORE  Rueben Kee
SRI LANKA  Shibani Shaban Basiron
TURKEY  Ertem Eser
U.S.A.  Travis Alexander Kraft
VENEZUELA  Vito Ernesto Gasparrini Dominguez
VIETNAM  Ho Duc Vinh
WALES  Leigh Brookman
__________

Czech Republic (1st RU), Ireland (winner), Nigeria (2nd RU)

2010 March 27
Songdo International City, near Incheon, Korea
74 entries

Results
1   IRELAND  Kamal Orlando Ibrahim
2   CZECH REPUBLIC  Josef Karas
3   NIGERIA  Kenneth Okolie

Top 5
LEBANON  Abdel Rahman El Balaa
NETHERLANDS  Honza Filipi

Top 15
BRAZIL  Jonas Sulzbach
GERMANY  Michael Pichler
GREECE  Lampros Danas
GUADELOUPE  Emmanuel Binga
INDIA  Injer Bajwa
KOREA  Yoo Ji-kwang
MEXICO  Alvaro Alvarez Sepulveda
NORTHERN IRELAND  Matthew Christopher Poole
VENEZUELA  José Manuel Flores Sánchez
WALES  Jonny Rees

Remainder
ANGOLA  Jorge Bráulio Ferreira Martins
AUSTRALIA  Tim Boulenger (Mister International '10, Mr Universe Model '10)
AZERBAIJAN  Hafiz Aghayev
BAHAMAS  Kendrick Kemp
BELARUS  Mihail Baranov
BELGIUM  Willem Lieve Hendrick Vermuyten
BOLIVIA  Jonatan Fischer Vargas
BOSNIA & HERZEGOVINA  Dejan Radovic
BULGARIA  Martin Martinov
CANADA  Ron Wear (Mister International '11)
CHINA  ZHAO Lei
COLOMBIA  Camilo Tocancipa Garcia
COSTA RICA  Eduardo Esqivel Cubero
CROATIA  Dino Bubicic
CYPRUS  Christos Christodoulides (4th RU Mr Universe Model '10)
DENMARK  Kevin Skroder
DOMINICAN REPUBLIC  Ramón Alberto Uyola
EGYPT  Tarek Mohamed Naguib Abdel Gawad
ENGLAND  Andreas Kattou
ETHIOPIA  Matewos Yilma Jigsa
FRANCE  Mohammed Al-Maiman
GEORGIA  Giorgi Orbeladze
GUYANA  Max Chung
HONDURAS  Carlos Saúl Orantes Ortega (SF Mr Universe Model '10)
HONG KONG  Wesley Lee
INDONESIA  Todi Pandapotan
ITALY  Paolo Cosi
JAPAN  Hareruya Konno
Kazakhstan  Roman Mironov
KENYA  Linanda Jawar Kotengo
LATVIA  Kristaps Punculis
LUXEMBOURG   Carlo Marino
MACEDONIA  Ivan Niksik
MALAYSIA  David Lian
MALTA  Mark Borg Spiteri
MARTINIQUE  Kévin Bellegarde
MONGOLIA  Galbadrakh Badarch
MONTENEGRO  Predrag Pavlicic
NEW ZEALAND  Arnold Arthur Du Toi
NORWAY  Chris Andre Eileng
PANAMA  Héctor Javier Villarreal Franco
PARAGUAY  Diego Andres Tuma Bogado
PERU  Manuel Illich Lobatón (Mr Universe Model '10)
PHILIPPINES  Alvin Aldeosa de Joya
POLAND  Maksymilian Lewandowski
PUERTO RICO  Joshua Louis Dalmau Irizarry
ROMANIA  Voicu Ruslan Panzar
RUSSIA  Sergey Kolenchikov
SERBIA  Vasa Nestorovic
SINGAPORE  Hanxiong HU
SOUTH AFRICA  Jaco de Bruyn
SPAIN  Guillermo Garcia Becerril
SRI LANKA  Hemal Sachindra Ranasinghe
SWAZILAND  Okwakhe Phakeme Dlamini
SWEDEN  Alexander Siamak Shirpey
THAILAND  Rattasart Rungsirithip
TURKEY  Alper Aslanoglu
UKRAINE  Yuriy Bogish (Mr Universe Model '10)
U.S.A.  Ivan Rusilko

Awards
Mr World Sports fast track 1) CZECH REPUBLIC, 2) NORWAY, 3) MALTA
Sports finalists  BELARUS, CYPRUS, MEXICO, SOUTH AFRICA & THAILAND
Sports semi-finalists  ANGOLA, AZERBAIJAN, BRAZIL, DENMARK, HONDURAS, INDIA, Kazakhstan, MACEDONIA, PANAMA, RUSSIA, SPAIN & SWEDEN  

Top Model fast track 1) BRAZIL, 2) CZECH REPUBLIC, 3) NETHERLANDS
Top Model semi-finalists  ANGOLA, BAHAMAS, BULGARIA, CHINA, CYPRUS, EGYPT, GERMANY, HONG KONG, INDIA, KOREA, LEBANON, NIGERIA, NORTHERN IRELAND, NORWAY, POLAND, ROMANIA & VENEZUELA

Mr World Talent fast track  1 KOREA, 2 BELGIUM, 3 RUSSIA
Talent Top 6  KENYA, SOUTH AFRICA & VENEZUELA
____________________


Ireland (2nd RU), Colombia (winner), Philippines (1st RU)

2012 November 24
Kent Event Centre, Maidstone, Kent, England
48 entries

Results
1  COLOMBIA  Francisco Javier Escobar Parra
2  PHILIPPINES  Andrew James Peñaflorida Wolff
3  IRELAND  Leo Delaney

Top 5 (announced after the video)
BELGIUM  Gianni Sennesael (2nd RU Manhunt '11)
CANADA  Francesco "Frankie" Anthony Cena

Top 10
CROATIA  Vanja Grgec
ENGLAND  Roland Johnson (Top 15 Manhunt '11)
LEBANON  Rodolphe Bou Nader
PERU  Rodrigo Fernandini Chu
VIETNAM  Truong Nam Thanh (3rd RU Manhunt '11)

Remainder
ARGENTINA  Franco Nahuel Belotti
BOLIVIA  Kristoff "Christian" Robert Michalsky Baez
BOSNIA & HERZEGOVINA  Zlatan Duratovic
BRAZIL  Willian Rech
BULGARIA  Stefan Miletiev
CHINA PR  TAN Zeyong
COSTA RICA  Jorge Mario Castillo
CZECH REPUBLIC  Milan Nevosad
FRANCE  Alexandre Cheraibi
GERMANY  Alessandro Izzo
GREECE  Dimitris Valvis
GUADELOUPE  Wendy Villeronce
HONDURAS  Kilber Benjamin Gutiérrez Ponce (Mr Tourism Int'l '13, Men Universe Model '13)
INDIA  Taher Ali
ITALY  Fabio Rondinelli
JAPAN  Shuhei Arai
LATVIA  Kaspars Romanovs
LUXEMBOURG  Kevin Stammera
MACAU  Kim WU Ngai
MALTA  Robert Galea
MARTINIQUE  David Fortune
MEXICO  Enrique "Kike" Ramírez Mayagoitia
MONGOLIA  Enkhbold Erdenetuya
NETHERLANDS  Bas Gosewisch
NEW ZEALAND  Courtenay Bernard
NORTHERN IRELAND  Michael Francis McCann
PARAGUAY  Miguel Cardozo Ramos
POLAND  Krystian Kurowski
PORTUGAL  Paulo "Pajo" Jorge Soares dos Reis
PUERTO RICO  Alberto Manuel Cerro López
RUSSIA  Kirill Bodarenko
SINGAPORE  Edison HO Jian Yang
SOUTH AFRICA  Andrew Govender
SPAIN  Alvaro Villanueva Santos
TURKEY  Baris Aslan
UKRAINE  Oleksandr Bogdanov
VENEZUELA  Jessús Alberto Zambrano Contreras
WALES  Rhodri Ihenacho

Did not compete
DOMINICAN REPUBLIC  Hansel Rigoberto Lopez Vargas
EQUATORIAL GUINEA  Ntutumu Nfamio Asangono Clemente
ETHIOPIA  Munir Abubeker Ali
NIGERIA  Chuks Onyeka Obichukwu
SRI LANKA  Mohamed Wazeem Cammar
THAILAND  Vanchalerm Vatcharobol (visa application was too late)

Awards
Best in Talent CANADA
Best in Talent Top 10 BOLIVIA, CHINA, CZECH REPUBLIC, ENGLAND, MONGOLIA, NETHERLANDS, VENEZUELA, VIETNAM & WALES
Best in Talent Top 15 COLOMBIA, CROATIA, NEW ZEALAND, RUSSIA & SINGAPORE

Sports Challenge IRELAND
Sports Challenge Top 12 COLOMBIA, CROATIA, HONDURAS, IRELAND, JAPAN, LEBANON, MARTINIQUE, MEXICO, PHILIPPINES, POLAND, PUERTO RICO & WALES

Extreme Sports Challenge CROATIA
Extreme Sports Challenge Top 15  BELGIUM, CHINA, COLOMBIA, COSTA RICA, LATVIA, MACAU, MEXICO, NETHERLANDS, PARAGUAY, PHILIPPINES, POLAND, PORTUGAL, PUERTO RICO & TURKEY

Multi-Media Challenge PHILIPPINES
Multi-Media Challenge Top 5  BELGIUM, CANADA, COLOMBIA & NETHERLANDS

Fashion & Style VIETNAM
____________________

Mexico (2nd RU), Denmark (winner), Nigeria (1st RU)

2014 June 15
The Riviera International Conference Centre, Torbay, England
46 entries

Results
1  DENMARK  Nicklas Pedersen
2  NIGERIA  Emmanuel Ifeanyi Ikubese
3  MEXICO  José Pablo Minor Medrano

Top 10
CURACAO  Zuemerik Clementino Richard Veeris
ENGLAND  Jordan Paul Rhys Williams
INDIA  Prateek Jain
MOLDOVA  Valeriu Gutu
NETHERLANDS  Demian Overduijn
PUERTO RICO  Alberto Horacio Martínez Kezner
UKRAINE  Bogdan Iusypchuk

Remainder
ARGENTINA  José Ferrer Santillán
AUSTRALIA  Nick Kennett
AUSTRIA  Philipp Knefz
BAHAMAS  Devaughn M. Gow
BOLIVIA  Anyelo Bryan Roca Roca
BRAZIL  Reinaldo Augusto Dalcin
CANADA  Jin Kwon Stewart
CHINA  Hong Zhen TANG
COLOMBIA  Tomás Marin
DOMINICAN REPUBLIC  Braylin Miguel Vargas Núñez
FRANCE  Thibault Marchand
GERMANY  Yasin Bozkurt
GHANA  Nii Tackie Laryea
GUADELOUPE  Borys Marester
IRELAND  Karl Bowe
ITALY  Adamo Pasqualon
JAPAN  Tsuyoshi Akaboya
KOREA  Lim Jae-yeon
LATVIA  Ivans Jevstignejevs (SF Manhunt '13)
LEBANON  Ayman Mousa
MALTA  Björn Demicoli
NORTHERN IRELAND  Dwayne Andrew Kerr
PARAGUAY  Joaquin Sandoval
PERU  Diego Marco Conroy Gutiérrez de la Fuente
PHILIPPINES  John De Lara Spainhour
POLAND  Michal Rostek
ROMANIA  Bogdan Mierla
RUSSIA  Mails Makkarti
SOUTH AFRICA  Matthew Cole Fincham
SPAIN  Jose Ignacio "Nacho" Ros
SRI LANKA  Angelo Barnes
SWAZILAND  Bonelelwe Khulekani Makhanya
SWITZERLAND  Bruno Viglezio
TURKEY  Efekan Akal
VENEZUELA  Jesús Antonio Casanova Sarmiento
WALES  Michael-Rae Formston

Did not compete
BOSNIA & HERZEGOVINA  Mirza Karahasanovic
GUINEA-BISSAU  Jorge Santos Aleluia Lopes
HAITI  Mackendy Asmath
PORTUGAL  Ricardo Bernardes

Awards
Best in Talent CURACAO
Best in Talent Top 4 ENGLAND, NETHERLANDS, UKRAINE
Best in Talent Top 13  AUSTRALIA, GHANA, IRELAND, MEXICO, NIGERIA, NORTHERN IRELAND, PERU, PUERTO RICO, SWAZILAND
Best in Talent Top 21 ARGENTINA, FRANCE, GUADELOUPE, INDIA, JAPAN, MOLDOVA, POLAND, SOUTH AFRICA
Best in Talent Top 28  AUSTRIA, CANADA, COLOMBIA, LEBANON, PARAGUAY, SPAIN, WALES

Extreme Sports Challenge 1) MOLDOVA, 2) AUSTRIA, 3) UKRAINE
Extreme Sports Top 10  ARGENTINA, DENMARK, ENGLAND, PHILIPPINES, PUERTO RICO, ROMANIA, VENEZUELA
Extreme Sports Top 24  AUSTRALIA, CANADA, COLOMBIA, GHANA, GUADELOUPE, INDIA, IRELAND, LATVIA, MEXICO, NETHERLANDS, PERU, POLAND, SPAIN, WALES

Sports Challenge  1) DENMARK; runner-ups BAHAMAS & FRANCE
Multi-Media Challenge  1) NETHERLANDS, 2) INDIA, 3) DENMARK
Fashion & Style  NIGERIA
____________________

Mexico (2nd RU), India (winner), Puerto Rico (1st RU)

2016 July 19
Floral Hall, Southport Theatre & Convention Centre, Southport, England
46 entries

Results
1  INDIA  Rohit Khandelwal  (Multimedia Award winner)
2  PUERTO RICO  Fernando Alberto Álvarez Soto (Mr. International ’15)
3  MEXICO  Aldo Esparza Ramírez

Top 5
ENGLAND  Christopher Joseph Bramell  (Extreme Challenge winner) (2nd RU Manhunt '16, 2nd RU Global '17)
KENYA  Kevin Oduor Owiti

Top 10
BRAZIL  Lucas Montandon
CHINA  Chang Zhousheng  (Fashion & Style Challenge winner)
EL SALVADOR  David Arias (Mr Real Universe '15)
POLAND  Rafal Jonkisz (Mr International '15)  (Talent Award winner)
SCOTLAND  Tristan Cameron Harper  (Sports Challenge winner)

Remainder
ARGENTINA  Robertino Dalla Benetta Busso
AUSTRIA  Fabian Kitzweger
BOLIVIA  Sebastian Molina Rivero
BULGARIA  Kaloyan Mihaylov
CANADA  Harjinder "Jinder" Atwal
COSTA RICA  Daniel Antonio Alfaro Barrantes
CURACAO  Danilo Christopher Juliet
DENMARK  Rasmus Kamaei Pedersen (Mr Tourism Int'l '15)
FRANCE  Kévin Martin-Gadrat (Men Universe Model ’15)  
GERMANY  Oleg Justus
GHANA  Selorm Kwame Tay
GREECE  Iraklis Kozas
GUADELOUPE  Ludovic Letin
HONDURAS  Abelardo Enrique Bobadilla Rosa
IRELAND  Darren King
ITALY  Federico Carta
JAPAN  Yuki Sato
KOREA  Young Suk Seo
MALAYSIA  Mohd Yusuf Bin Tony (Mr Universal Ambassador '15, Pancontinental '15)
MALTA  Timmy Puschkin (Best Model '14)
MOLDOVA  Anatolie Jalba
NEPAL  Ganesh Agrawal  (NOTE  Arrived on July 16, 3 days before the finals)
NICARAGUA  Edson Janyny Bonilla Álvarez (Mr. Model Int’l ’13)
NIGERIA  Michael Amilo
NORTHERN IRELAND  Paul Pritchard
PANAMA  Sergio Isaac Lopes Goti (Mr International '13)
PERU  Alan Jhunior Massa Caycho (Mr Model International '15)
PHILIPPINES  Sam Adjani
ROMANIA  Ion Garaba
SOUTH AFRICA  Armand du Plessis (Manhunt Int'l '12)
SPAIN  Ángel Martίnez Elul
SRI LANKA  Jake Elwood John Seneratne (Mr International '15)
SWEDEN  Robin Mähler
SWITZERLAND  Betim Norina
U.S.A.  Alexander Ouellet
WALES  Joseph Anthony Street

Did not compete
CAMEROON  Jean Daniel Siewe
COLOMBIA  David Alberto Hernández Ánge (Mr International '14)  (visa denied)
DOMINICAN REPUBLIC  Casey Sanchez
HAITI  Mackendy Asmath
VENEZUELA  Renato Barabino Gandica (currency problem)

5 Challenge Events
#1  Extreme - Strength, Endurance, Determination
overall results: 1) SCOTLAND  2) ENGLAND  3) MEXICO  4) COSTA RICA  5) GERMANY  6) JAPAN  7) WALES  8) DENMARK  9) NORTHERN IRELAND  10) NICARAGUA  11) AUSTRIA  12) SWEDEN
Sand Dune Race 1) SCOTLAND; runner-ups DENMARK, GERMANY, SWEDEN
Southport Pier Race  1) SCOTLAND  2) ENGLAND  3) MEXICO  

#2  Sport - Skill, Discipline, Athleticism
Golf 1) ENGLAND; runner-ups MALAYSIA, PANAMA, USA

#3  Talent & Creativity - Finesse, Technique, Dedication  Winner: POLAND

#4  Fashion & Style  Winner:  CHINA

#5  Multimedia - Charisma, Presentation, Interactivity  Winner: INDIA

Red Team  Canada, Costa Rica, Ghana, Greece, Japan, Kenya, Malaysia, Nicaragua, Northern Ireland, South Africa, Sri Lanka, Sweden
1) Golf  Malaysia
2) Sand Dune Run  Sweden

Green Team  Argentina, Austria, Bulgaria, (Colombia - did not apper), Curacao, El Salvador, Germany, India, Nepal, Nigeria, U.S.A., Wales
1) Golf  U.S.A.
2) Sand Dune Run  Germany

Yellow Team  Bolivia, Brazil, China, Denmark, Guadeloupe, Honduras, Italy, Korea, Malta, Moldova, Panama, Romania
1) Golf  Panama
2) Sand Dune Run  Denmark

Blue Team  England, France, Ireland, Mexico, Peru, Poland, Philippines, Puerto Rico, Scotland, Spain, Switzerland
1) Golf  England (winner)
2) Sand DuneRun  Scotland (winner)
3) Southport Pier Race  Scotland (winner)  2) England  3) Mexico


 
Back to content | Back to main menu