2010-2014 - Pageantopolis

Go to content

Main menu:

Miss Earth

Ecuador (1st RU), India (winner), Thailand (2nd RU), Puerto Rico (3rd RU)

Miss Earth 2010
2010 December 4
Vinpearl Land, Nha Trang VIE
84 participants

Results
1  INDIA   Nicole Faria
2  *ECUADOR   Jennifer Stephanie Pazmiño Saldaña (SF International '08)
3  THAILAND   Watsaporn Wattanakoon
4  PUERTO RICO   Yeidy Enid Bosques Pérez

*NOTE In October 2011 Miss Earth Air Ecuador lost her crown because she got married, and was replaced by Miss Russia from the Top 14.

Top 7
JAPAN   Marina Kishira
SOUTH AFRICA   Nondyebo Yeyethu Dzingwa
VENEZUELA   Maria Angela Haydée Manuela Bonanni Randazzo

Top 14
CZECH REPUBLIC   Carmen Justova
ITALY   Ilenia Arnolfo
NETHERLANDS   Desirée van den Berg (Universe '10, World '10)
RUSSIA   Victoria Shchukina
UKRAINE   Valentyna Zhytnyk
USA   Danielle Bounds
VIETNAM   Luu Thi Diem Huong

Remainder
AUSTRALIA   Kelly Louise Maguire (International '09, MTQI '09, 1st RU Tourism Intercontinental '10)
BAHAMAS   Aquelle Francesca Plakaris
BELGIUM   Melissa Vingerhoed
BOLIVIA   Yovana O’Brien Méndez
BOSNIA & HERZEGOVINA   Ema Golijanin (Supranational '12)
BOTSWANA   Onalenna Kessy Gaopalelwe
BRAZIL   Luisa de Almeida Lopes
CAMEROON   Estelle Crescence Essame
CANADA   Summer Anne Ross
CAYMAN ISLANDS   Samantha Widmer
CHILE   Pamela Soprani Reyes
CHINA   ZHAO Shen Qian Hui
COLOMBIA   Diana Marín Varela
COSTA RICA   Allison Alfaro Caravaca
CRIMEA   Anastasiya Sienina
CURACAO   Norayla Maria Francisco (World '08)
DENMARK   Sandra Vester
DOMINICAN REPUBLIC   Wisleidy Aniwill Osorio Jimenez
EGYPT   Doaa Hakam Al-Malla
ENGLAND   Sandra Marie Lees
FRANCE   Fanny Samantha Eva Vauzanges
FRENCH POLYNESIA   Mihiatea Ruta
GERMANY   Reingard Hagenmann
GHANA   Golda Dayi
GUADELOUPE   Maite Elso
GUAM   Naiomie Jean Santos
GUATEMALA   Sue Ellen Castañeda Herrera
GUYANA   Soyini Asanti Fraser
HONG KONG   ZHENG Xiao Yue
INDONESIA   Jessica Aurelia Tji
IRELAND   Alesha Gallen
JAMAICA   Kai Ayanna Indira Mcdonald
KENYA   Miano Isabell Wangui (Friendship Int'l '10)
KOREA   Lee Gui-joo
KOSOVO   Morena Taraku
LATVIA   Eva Caune
LEBANON   Jihane Nehme
LUXEMBOURG   Lauretta Bardoniqi
MACAU   SUN Yi Tong
MADAGASCAR   Alexandra Hasina Randrianarivelo
MALAYSIA   Appey Rowena Januin
MALTA   Christine Mifsud (Best Model '12)
MARTINIQUE   Christine Elisabeth Garcon
MAURITIUS   Anne-Lise Ramooloo
MEXICO   Claudia Lopez Mollinedo
MONGOLIA   Gantogoo Bayaarkhuu
NEPAL   Sahana Bajracharya
NEW ZEALAND   Lisa Joy Davids
NICARAGUA   Juniete Rosales Cisneros
NIGERIA   Inarah Anthonia Isaiah
NORTHERN IRELAND   Judith Keys
NORWAY   Iman Kerigo
PANAMA   Nicole Morrell Rodriguez
PERU   Silvana Vasquez Monier (Intercontinental '11)
PHILIPPINES   Kris Psyche Orozco Resus
POLAND   Beata Polakowska
ROMANIA   Andreea Capsuc
SAMOA   Faaselega Julie Oloapu
SCOTLAND   Cora Buchanan
SERBIA   Tijana Rakic
SINGAPORE   Maricelle Rani Wong
SLOVAK REPUBLIC   Tímea Szaboová
SLOVENIA   Ines Draganovic
SOUTH SUDAN   Atong Ajak Demach
SWITZERLAND   Liza Andrea Kuster
TAIWAN   Liu Hsing-Jung
TANZANIA   Rose Henry Shayo
TONGA   Glenda Marie Lavemai
TURKEY   Dondu Sahin
WALES   Louise Hinder

Replaced during the pageant activities
BELGIUM   Jessica Van Moorleghem (left for personal reasons)
FRANCE   Christelle Demaison (left due to a family emergency)
UKRAINE   Okelsandra Nikitina

Did not compete
ARGENTINA   Isolina Boero
AZERBAIJAN   Gulnara Alimuradova
BELIZE   Natasha Nicole Acosta
BHUTAN   Kinley Vangden
BONAIRE   Behazir Charles
EL SALVADOR   Sarai Calderón Calderón
GEORGIA   Taliko Shubitidze (visa problem)
HONDURAS   Alessa Gamez
LESOTHO   Bokang Lekomola
PARAGUAY   Maria Andrea Arevalos Arriola
SRI LANKA   Dilrufa Mohamed
UGANDA   Pierra Akewro

Awards
Miss Friendship   GUATEMALA
Miss Photogenic   THAILAND

Best National Costume   JAPAN
National Costume finalists   BRAZIL, ECUADOR, MEXICO, SOUTH AFRICA

Best in Swimsuit   VIETNAM
Swimsuit finalists   CZECH REPUBLIC, ECUADOR, NORWAY, VENEZUELA

Best in Long Gown   ECUADOR
Long Gown finalists   BRAZIL, CZECH REPUBLIC, THAILAND, VENEZUELA

Miss Talent   INDIA
Talent Top 5   CRIMEA, JAPAN, SINGAPORE, VIETNAM
Talent finalists   BOSNIA & HERZEGOVINA, BOTSWANA, BRAZIL, ENGLAND, GUAM, GUATEMALA, GUYANA, IRELAND, ITALY, JAMAICA, SOUTH AFRICA, THAILAND, TONGA

Best in Ao Dai (Vietnamese traditional attire)   SERBIA
Ao Dai finalists   KOREA, NICARAGUA, PHILIPPINES, TAIWAN
____________________

Philippines (2nd RU), Ecuador (winner), Brazil (1st RU), Venezuela (3rd RU)

Miss Earth 2011
2011 December 3
University of the Philippines Theater in Diliman, Quezon City PHI
84 participants

Results
1  ECUADOR   Olga Mercedes Álava Vargas (2nd RU Hispanoamericana '11)
2  BRAZIL   Drielly Araujo Bennettone
3  PHILIPPINES   Athena Mae Duarte Imperial
4  VENEZUELA   Carolina Gabriela Medina Peschiutta (winner Hispanoamericana '10)

Top 8
BOSNIA & HERZEGOVINA   Aleksandra Kovacevic
CRIMEA   Nina Astrakhantseva
MEXICO   Casandra Ananké Becerra Vásquez
ZIMBABWE   Thandi Muringa

Top 16
JAPAN   Tomoko Maeda
PARAGUAY   Nicole Elizabeth Huber Vera (Top 20 World '11)
PORTUGAL   Susana Nogueira
SLOVENIA   Rebecca Kim Lekse
SWEDEN   Renate Veronica Cerljean (Top 15 Universe '09, 4th RU Beauty of the World '10)
TAIWAN   Cherry Liu
THAILAND   Niratcha Tungtisanont
UKRAINE   Khrystyna Oparina (winner Miss Model of the World '12)

Remainder
ARUBA   Melissa Laclé (Universe '06)
AUSTRALIA   Deedee Zibara
AUSTRIA   Elisabeth "Lisa" Denise Hanakamp
BAHAMAS   Kerel Razil Pinder
BELGIUM   Aline Jacqueline Decock
BELIZE   Kimberly Robateau
BOLIVIA   Valeria Odilia Avedaño Avila (Continente Americano '11)
BOTSWANA   Messiah Jackson
CANADA   Ashlea Moor
CHILE   Camila Andrea Stuardo Jeria
CHINA   Liu Yu-Jun
COLOMBIA   Andrea De Vivo Creazzo
CURACAO   Miluska Willems
CZECH REPUBLIC   Sarka Cojocarova (Top 12 Globe International '08, 2nd RU Teen International '09)
DENMARK   Cecilia Aishah Iftikhar
DOMINICAN REPUBLIC   Sarah Feliz Mok
EL SALVADOR   Anita Esmeralda Puertas (SF Top Model of the World '11, Hispanoamericana '11)
ENGLAND   Roxanne Smith
ESTONIA   Xenia Likhacheva (International '12, Tourism Int'l '12)
FRANCE   Mathilde Florin
GERMANY   Manou Vivien Volkmer
GHANA   Patricia Nana Ama Agyeiwaa Amoah Anti
GUADELOUPE   Mitchelle Malézieu
GUAM   Anna Calvo
GUATEMALA   Ana Luisa Montúfar Urrutia
HONDURAS   Stephany Hernández Martínez
HONG KONG   Xi Wen Luo
INDIA   Hasleen Kaur
INDONESIA   Inez Elodhia Maharani
ISRAEL   Huda Naccache
HUNGARY   Dora Szabo
IRELAND   Rachelle Liggett
ITALY   Angelica Parisi
KOREA   Kim E-Seul
KOSOVO   Nora Asani
LATVIA   Sanda Mezecka
LEBANON   Nathaly Farraj
LUXEMBOURG   Natascha Bintz (MTQI '11, Globe Int'l '12)
MACAU   Cherry Ng Ka I (World '10)
MADAGASCAR   Volamiandoha "Miando" Ratsimiahotrariva
MALAYSIA   Joyce TAY Tze Hui
MARTINIQUE   Coralie Leplus
NEPAL   Anupama Aura Gurung
NETHERLANDS   Jill Duijves
NEW ZEALAND   Alexandra Grace-Scott
NIGERIA   Munachi Uzoma
NORTHERN IRELAND   Alixandra Halliday
NORWAY   Marion Dyrvik Homlong (Beauty of the World '10, International '10)
PAKISTAN   Sanober Hussain
PANAMA   Marelissa Him Betancourt (Hispanoamericana '11)
PERU   Maria Gracia Figueroa Llave
PUERTO RICO   Agnes Eileen Benítez Santiago (SF Tourism Queen Int'l '09)
ROMANIA   Jihan Shanabli
RUSSIA   Alena Kuznetsova
SCOTLAND   Amanda Quinn
SINGAPORE   Anggasaputri Felicia Orvalla
SLOVAK REPUBLIC   Romana Prochazkova
SOUTH AFRICA   Dominique Mann
SPAIN   Veronica Doblas
SRI LANKA   Poojani Wakirigala
SWITZERLAND   Irina de Giorgi
TANZANIA   Nelly Alexandra Kamwelu (Universe '11, International '11, winner Southern Africa International '11, 4th RU Tourism Queen Int'l '11)
TRINIDAD & TOBAGO   Melanie George-Sharpe
TURKEY   Merve Saribas
USA   Nicole Kelley
U.S. VIRGIN ISLANDS   Kara Williams
VIETNAM   Phan Thi Mo
WALES   Emma Franklin

Replaced
PARAGUAY   Alexandra Helena Fretes Galeano (Supranational '10) (ankle sprain)
RUSSIA   Marina Maslova
VIETNAM   Nguyen Thai Ha (MTQI '09)

Did not compete
ALBANIA   Emanuela Guri
BHUTAN   Sonam Choden Retty
COSTA RICA   Mariela Aparicio Alfaro (Top 15 International '10) (documents lost in theft)
JAMAICA   Kerry-Ann Moxam (SF Intercontinental '10)
LESOTHO   Rorisang Motlomelo
MOLDOVA   Ramona Balan
MONGOLIA  
POLAND
URUGUAY   Diana Banchero (Continente Americano '11) (death in family)
ZAMBIA   Akamandisa Inambao

Awards
Miss Friendship   PAKISTAN
Miss Photogenic   TAIWAN
Best National Costume   JAPAN
Best in Swimsuit   CZECH REPUBLIC
Best in Long Gown   MEXICO
Miss Talent   SOUTH AFRICA
____________________

Brazil (3rd RU), Czech Republic (winner), Philippines (1st RU), Venezuela (2nd RU)

Miss Earth 2012
2012 November 24
Versailles Palace, Alabang, Muntinlupa City PHI
80 participants

Results
1  CZECH REPUBLIC   Tereza Fajksova (2nd RU MTQYI '10, Top 24 Bikini Int'l '11)
2  PHILIPPINES   Stephanie Dianne Damondamon Stefanowitz
3  VENEZUELA   Osmariel Maholi Villalobos Atencio
4  BRAZIL   Camila Brant Gonçalves (Intercontinental '09)

Top 8
NEPAL   Nagma Shrestha
RUSSIA   Nataliya Pereverzeva
SOUTH AFRICA   Tamerin Jardine
USA   Siria Ysabel Bojorquez (winner World Miss University '11)

Top 16
COSTA RICA   Fabiana Granados Herrera (Coffee '12)
GERMANY   Nel-Linda Zublewitz
ITALY   Giulia Capuani
JAPAN   Megumi Noda
KOREA   Kim Sa-ra
MEXICO   Lourdes Paola Aguilar Concha
POLAND   Justyna Rajczyk
SCOTLAND   Sara Pendar

Remainder
ARGENTINA   Tatiana Maria Bischof (United Continents '13)
AUSTRALIA   Jenna Seymour
AUSTRIA   Sandra Seidl
BAHAMAS   Brooke Maria Sherman
BELGIUM   Madina Hamidi
BELIZE   Jessel Monique Lauriano (World '10)
BOLIVIA   Dayana Dorado Moreno
BOSNIA & HERZEGOVINA   Zerina Sirbegovic
BOTSWANA   Lorraine Ditsebe
CANADA   Valérie Rémillard
CHINA   Stephanie Rong
COLOMBIA   Cindy Kohn-Cybulkiewicz
COOK ISLANDS   Teuira Napa
CRIMEA   Liudmyla Kuzmina (Supermodel of Asia Pacific-UKRAINE '11)
DENMARK   Belinda Jensen
DOMINICAN REPUBLIC   Rocio Elizabeth Castellanos Matías (5th RU Hispanoamericana '09)
ECUADOR   Tatiana Catalina Torres Rojas (winner Int'l Queen of the Pacific '12)
EL SALVADOR   Yaritza Rivera Barillas
ENGLAND   Zahida Begum
FIJI   Esther Cheyanne Foss
FINLAND   Kristiina Maria Airi
GUADELOUPE   Sheryna van der Koelen (World '13)
GUAM   Sarah Borja Filush
GUATEMALA   Stefany Miranda García
HONDURAS   Odily Alvarenga
INDIA   Prachi Mishra
INDONESIA   Chelsy Liven
KENYA   Fiona Yiasi Konchellah (World '09, International '10)
KOSOVO   Ajshe Babatinca
LEBANON   Patricia Geagea (winner Miss Emigrants '12)
MALAYSIA   Deviyah Daranee a/p Radhakrishnan
MALTA   Yasmin Falzon
MOLDOVA   Alyona Chitoroaga (MTQYI '10)
MONGOLIA   Battsetseg Turbat
NETHERLANDS   Shauny Bult
NEW ZEALAND   Gloria Ofa Blake
NICARAGUA   Braxis Alvarez Ochomogo
NORTHERN IRELAND   Clara Walker
NORWAY   Nina Elise Fjalestad (winner Globe Int'l '11)
PAKISTAN   Zanib Naveed
PANAMA   Ana Lorena Ibañez Carles
PARAGUAY   Alexandra Helena Fretes Galeano (Supranational '10)
PUERTO RICO   Darla Arni Pacheco Montañez
REUNION ISLAND   Aisha Valy
ROMANIA   Iulia Monica Dumitrescu
SINGAPORE   Phoebe Tan
SLOVAK REPUBLIC   Martina Gresova
SLOVENIA   Anjeza Barbatovci
SOUTH SUDAN   Rachael Angeth Madit
SPAIN   Nathalia Moreira
SRI LANKA   Chaturika Ariyawansha
SWEDEN   Camilla Hansson
SWITZERLAND   Lea Sara Wittwer
TAIWAN   Lu Jen-Ling
TANZANIA   Bahati Chando
THAILAND   Waratthaya Wongchayaporn
TRINIDAD & TOBAGO   Amyrl Claudia Nurse
TURKEY   Ilknur Melis Durasi
UKRAINE   Yevgeniya Prokopenko (Tourism International '11)
URUGUAY   Cynthia Kutscher Kleinschmidt
U.S. VIRGIN ISLANDS   Carolyn Whitney Carter-Heller (World '10, Supranational '11)
VIETNAM   Do Hoang Anh
WALES   Zoe Kinsella
ZIMBABWE   Dimitra Markou

Did not compete
ALBANIA   Dardana Niklekaj
GABON   Aimée Pascaline Mougoula
GHANA   Alma Chanaa Abdul-Razak
HAITI   Chersonese Archange
HONG KONG
IRELAND   Cara Lyons
KAZAKHSTAN   Svetlana Raschshupkina
MACAU
NIGERIA   Happiness Onu Ibagbi (Bride of the World '10)
PERU   Miluska Violeta Huaroto Maradiegue
SIERRA LEONE   Adiatu Bangura
TURKE & CAICOS   Carlisa Williams
ZAMBIA   Atieno Winnie-Fredah Kabwe

Awards
Miss Friendship
Group 1)   1) COLOMBIA, 2) Chinese Taipei, 3) CZECH REPUBLIC
Group 2)   1) INDIA, 2) KOREA, 3) GUAM
Group 3)   1) ITALY, 2) GERMANY, 3) MOLDOVA

Miss Photogenic   1) VENEZUELA, 2) THAILAND, 3) COSTA RICA
Best National Costume   1) THAILAND, 2) SOUTH AFRICA, 3) MALAYSIA
Best in Swimsuit COSTA RICA
Best in Long Gown  U.S. VIRGIN ISLANDS

Miss Talent
Group 1)   1) PUERTO RICO, 2) SOUTH AFRICA, 3) TAIWAN
Group 2)   1) TURKEY, 2) GUADELOUPE, 3) SPAIN
Group 3)   1) MALAYSIA, 2) MALTA, 3) HONDURAS
____________________

Korea (3rd RU), Austria (1st RU), Venezuela (winner), Thailand (2nd RU)

Miss Earth 2013
2013 December 7
Versailles Palace, Alabang, Muntilupa City PHI
88 participants

Results
1  VENEZUELA  Alyz Sabimar Henrich Ocando
2  AUSTRIA  Katja Wagner
3  *THAILAND  Punika Kulsoontornrut
4  KOREA  Catharina Choi Song-ee Nunes

*NOTE  Miss Earth Water Thailand was dethroned 2014 Oct. 10 for participating in Miss International '14, contrary to her contract

Top 8
MEXICO   Yuselmi Cristal Silva Dávila
PHILIPPINES   Angelee Claudett delos Reyes (Top 12 Bikini International '11, Top 10 Supermodel International '12)
POLAND   Aleksandra Szczesna
SERBIA   Andjelka Tomasevic

Top 16
CHILE   Natalia Lermanda Margarit
CHINA   Lisa Xiang Yang
FRANCE   Sophie Garénaux
MAURITIUS   Virginie Dorza
SOUTH AFRICA   Ashanti Mbanga
SPAIN   Cristina Martínez Murcia
TURKEY   Ezgi Avci
USA   Nicolle Velez

Remainder
ALBANIA   Afroviti Goge
AUSTRALIA   Muliagatele Renera Josephine Thompson
BAHAMAS   Vandia Sands
BELGIUM   Kristina Johanna Maria De Munter (Tourism Int'l '10, International '11)
BELIZE   Amber Renée Rivero
BOLIVIA   María René Carmona Soliz (Continentes Unidos '13)
BONAIRE   Jeanine Ottenhof
BOSNIA & HERZEGOVINA   Vera Krneta
BRAZIL   Priscilla Martins Alves (Intercontinental '12)
BRITISH VIRGIN ISLANDS   Kimberly Herbert (Jamzone '13)
CANADA   Sofiya Chorniy
COLOMBIA   Diana Carolina Ortegón Vega
COSTA RICA   Mariela Aparicio Alfaro  (Top 15 International '10, Costa Maya '12)
COTE D'IVOIRE   Bintou Traoré
CRIMEA   Mariya Makater
CURACAO   Archangela Garcia
CZECH REPUBLIC   Monica Leova
DENMARK   Josefine Mikuta Poulsen
DOMINICAN REPUBLIC   María Eugenia Vargas
ECUADOR   Ana María Weir
ENGLAND   Chloe Othen (MMOTW '11, Peace '12)
GABON  Filiane   Lutricia Mayombo Koundi
GERMANY   Caroline Noeding
GHANA   Amabel Esinam Klutse
GUADELOUPE   Marie Vaïtlingon
GUAM   Katarina Maria Casem Martinez (International '11)
GUATEMALA   María Jimena Mansilla Wever (Reina Panamericana '13)
HAITI   Caroline Rinchère
HUNGARY   Dalma Huszarovics (Top Model '09)
INDIA   Sobhita Dhulipala
INDONESIA   Nita Sofiani Rebut Mahkota
ISRAEL   Maria Abboud
ITALY   Debora Bon
JAPAN   Yu Horikawa
KAZAKHSTAN   Kumis Bazarbayeva
KOSOVO   Donika Emini (Globe International '11)
LEBANON   Rita Houkayem
LITHUANIA   Monika Sereckyte (Queen of the World '10, MGBQ '11)
MACAU   Ashely Qian
MADAGASCAR   Erwina Mathon
MALAYSIA   Josephine Tan Yee Mei
MARTINIQUE   Rani Charles
MONGOLIA   Bayartsatsral Baljinnyam
NEPAL   Rojisha Shahi Thakuri
NETHERLANDS   Wendy-Kirsty Hoogerbrugge
NIGERIA   Marie Miller Abudu (MMOTW '11)
NORTHERN IRELAND   Amira Graham
NORWAY   Caroline Sparboe
PANAMA   Johanna Batista
PARAGUAY   Laura Leticia Garcete Riveros (Yacht '12, Continentes Unidos '13)
PORTUGAL   Solange Duarte (Exclusive of the World '12)
REUNION ISLAND   Christelle Abrantes
ROMANIA   Ioana Mihalache
RUSSIA   Olesya Boslovyak (Supermodel of the World '05)
SCOTLAND   Kiera Kingsman
SIERRA LEONE   Mariatu Dukuray
SINGAPORE   Vanessa Hee
SLOVAK REPUBLIC   Lucia Slaninkova
SLOVENIA   Nina Kos
SOUTH SUDAN   Gloria Karsis
SRI LANKA   Solange Kristina Gunawijeya
SWEDEN   Denice Andrée (Top 15 International '11)
SWITZERLAND   Djoa Strassburg
TAHITI   Maeva Simonin
TAIWAN   Lyu Ying-Li
TANZANIA   Clara Noor
TRINIDAD & TOBAGO   Ariana Rampersad
UKRAINE   Anastasiya Sukh
U.S. VIRGIN ISLANDS   Vanessa Mari Donastorg (International '12)
WALES   Angharad James (Bikini Int'l '11, MMOTW '12)
ZAMBIA   Winnie-Fredah Kabwe
ZIMBABWE    Samantha Dika

Withdrew
CAMEROON  Aurelle Fanny Deutcha Nguelieu (Asia Pacific World '12, Miss Model of the World '13)
NEW ZEALAND  Nela Louise Zisser (left Nov. 25 due to food poisoning)
PERU  Brunella Fossa Palma
PUERTO RICO  Velmary Cabassa

Awards
Miss Friendship
Group 1   1) INDONESIA, 2) SWITZERLAND, 3) JAPAN
Group 2   1) LEBANON, 2) PANAMA, 3) GUAM
Group 3   1) GABON, 2) USA, 3) GUATEMALA

Miss Photogenic
1) INDIA, 2) MACAU, 3) PHILIPPINES

Best National Costumes
Africa  1) SOUTH AFRICA, 2) NIGERIA, 3) TANZANIA
Americas  1) BAHAMAS, 2) BRAZIL, 3) BOLIVIA
Asia  1) INDONESIA, 2) PHILIPPINES, 3) THAILAND
Europe   1) RUSSIA, 2) SPAIN, 3) NORWAY

Evening Gown  1) VENEZUELA, 2) NEPAL, 3) PHILIPPINES

Swimsuit competition (Top 5 from each group advanced to the final Swimsuit event)
Final Results   1) UKRAINE, 2) BRAZIL, 3) VENEZUELA
Group 1   AUSTRIA, COLOMBIA, PHILIPPINES, SLOVAK REPUBLIC, SOUTH AFRICA
Group 2   COSTA RICA, SERBIA, SPAIN, SWEDEN, VENEZUELA
Group 3   BOLIVIA, BRAZIL, MAURITIUS, MEXICO, UKRAINE

Resorts Wear competition (Top 5 from each group advanced to the final Resorts Wear event)
Final Results  1) THAILAND, 2) UKRAINE, 3) FRANCE
Group 1   MARTINIQUE, MONGOLIA, PHILIPPINES, POLAND, SLOVAK REPUBLIC
Group 2   FRANCE, INDIA, SERBIA, SWEDEN, VENEZUELA
Group 3   BOLIVIA, MEXICO, RUSSIA, THAILAND, UKRAINE

Talent competition (Top 5 from each group advanced to the final Talent event)
Final Results   1) KAZAKHSTAN, 2) RUSSIA, 3) CHINA
Group 1   AUSTRIA, COLOMBIA, INDONESIA, MARTINIQUE, NIGERIA
Group 2   CHINA PR, INDIA, KAZAKHSTAN, TURKEY, U.S. VIRGIN ISLANDS
Group 3   PARAGUAY, RUSSIA, SOUTH SUDAN, TAHITI, THAILAND  

Eco-Beauty Video Online Voting  1) INDIA, 2) MACAU, 3) TURKEY
____________________

Venezuela (2nd RU), Philippines (winner), U.S.A. (1st RU), Russia (3rd RU)

Miss Earth 2014
2014 November 29
Theatre at the University of the Philippines, Manila PHI
84 participants

NOTE  82 were at the press presentation Nov. 10; Netherlands & Zimbabwe arrived later; Sri Lanka arrived Nov. 17.  

Results
1  PHILIPPINES    Jamie del Rosario Herrell
2  USA   Andrea Neu (International '13)
3  VENEZUELA   Maira Alexandra Rodríguez Herrera
4  RUSSIA   Anastasiya Trusova

Top 8
BRAZIL   Letícia Silva
MONGOLIA   Idersaikhan Tugsuu (Friendship ’09, International ’11)
SLOVAK REPUBLIC  Daria Fabrici
SPAIN   Zaira Bas

Top 16
COLOMBIA   Alejandra Villafañe Osorio
EGYPT   Nancy Magdy
KOREA   Shin Soo-min
MEXICO   Yareli Carrillo Salas
SCOTLAND   Romy McCahill
TAHITI   Hereata Patricia Ellard
THAILAND   Sasi Sintawee
ZAMBIA   Cartier Zagorski

Remainder
AUSTRALIA   Nadine Roberts
AUSTRIA   Valerie Florine Huber
BELGIUM   Emily Patricia Vanhoutte (Beauty World ’13)
BOLIVIA   Eloisa Gutiérrez
BOSNIA & HERZEGOVINA   Bogdana Trifkovic
BOTSWANA   Nicole Lisa Gaelebale (Global International ’12)
CANADA   Cynthia Loewen (Face of Beauty ’12)
CHILE   Catalina Cáceres
CHINA   Sham Yen-Yi
CROATIA   Ana Batarelo
CURACAO   Akisha Albert
CZECH REPUBLIC   Nikola Buranska
DENMARK   Aisha Isabella Ulstrup Hansen
DOMINICAN REPUBLIC   Mayte Brito Medina (Global Teen ’10)
ECUADOR   María José Maza Solórzano (Bikini International ’11, Panamerican ’13, Caraïbes Hibiscus ’13)
EL SALVADOR   Amalia Georgina González Romero (WMU ’14)
ENGLAND   Gabriella Gatehouse (Teenager ’12)
FIJI   Zoe McCraken
GABON   Hulda Marilyne Nfono Ondo
GERMANY   Arta Muja
GHANA   Nana Ama Odame-Okyere
GUAM   Erin Marie Camacho Wong
GUATEMALA   Thalía Raquel Carredano Tobar
GUYANA   Stacy Ramcharan
HAITI   Fabiaula Dumas
HUNGARY   Sydney Van Den Bosch
INDIA   Alankrita Sahai
INDONESIA   Annisa Ananda Nusyirwan
ISRAEL   Tala Safadi
ITALY   Beatrice Valente
JAPAN   Rena Nagata
KAZAKHSTAN   Assel Zholdassova
KENYA   Lydia Marcella Manani
LATVIA   Alise Feldmane
LEBANON   Amina El Hassan
MADAGASCAR   Judie Jaomarina
MALAYSIA   Renee Tan
MAURITIUS   Anne-Sophie Lalanne
MYANMAR   Ei Mon Khine
NAMIBIA   Paulina Nangula April Malulu (Southern Africa ’11, Freedom ’11,  International ’12, World ’13, Universe ’13)
NEPAL   Prinsha Shrestha
NETHERLANDS   Talisa Wolters (Grand International '13)
NEW ZEALAND   Sheree Anderson
NIGERIA   Damola Mojisola Akinsanya
NORTHERN IRELAND   Justine McEleney
PAKISTAN   Shanzay Hayat (Grand ’13, Asia Pacific World ’14)
PANAMA   María De Lourdes Gallimore Campos (Hispano-American ’14)
PARAGUAY   Sendy Marisol Cáceres Mendoza (Grand ‘13)
PERU   Elba Mercedes Fahsbender Merino (Hispano-American ’12, Reina Panamericana ’12, World ’13)
POLAND   Patrycja Dorywalska
PORTUGAL   Raquel Fontes
PUERTO RICO   Franceska Toro
REUNION ISLAND   Lolitta Hoarau
ROMANIA   Andreea Chiru (Bride of the World ’12, World ‘13)
SAMOA   Natasha Westropp
SINGAPORE   Sylvia Lam
SLOVENIA   Patricia Peklar
SOUTH AFRICA   Ilzé Saunders
SRI LANKA   Imaya Hansani Liyanage
ST. LUCIA   Francillia Austin
SWEDEN   Frida Fornander (Teenager ’11 & ’12)
SWITZERLAND   Shayade Hug
TAIWAN   Chen Kuan-Lien
TANZANIA   Nale Boniface
TONGA   Sicilia Makisi
UKRAINE   Valeriya Poloz
U.S. VIRGIN ISLANDS   Esonica Mictecia Veira (World ’11, 4th RU Supranational ’13, Regal Int'l '16)
ZIMBABWE   Sandiswe Chikomborero Bhule

Withdrew a day or 2 before the finals, ill with amoebiasis
FRANCE  Laëtizia Giovannelli Penmellen

Did not compete
GUADELOUPE  Laurence Optaly

Awards
Miss Friendship
Group 1   1) ZIMBABWE, 2) SOUTH AFRICA, 3) AUSTRIA
Group 2   1) SWITZERLAND, 2) UKRAINE, 3) CROATIA
Group 3   1) ENGLAND, 2) NETHERLANDS, 3) SINGAPORE

Miss Photogenic  1) FRANCE, 2) INDIA, 3) MYANMAR

Best National Costumes
Africa   1) SOUTH AFRICA, 2) NAMIBIA, 3) EGYPT
Americas   1) PANAMA, 2) VENEZUELA, 3) CHILE
Asia   1) INDONESIA, 2) PHILIPPINES, 3) INDIA
Europe   1) ENGLAND, 2) RUSSIA, 3) SPAIN

Talent
Group 1   1) U.S. VIRGIN ISLANDS, 2) TAHITI, 3) TAIWAN
Group 2   1) SLOVENIA, 2) SRI LANKA, 3) SCOTLAND
Group 3   1) PAKISTAN, 2) KENYA, 3) KAZAKHSTAN

Evening Gown
Group 1   1) INDIA, 2) SPAIN, 3) TAHITI
Group 2   1) BRAZIL, 2) UKRAINE, 3) ZAMBIA
Group 3   1) RUSSIA, 2) VENEZUELA, 3) USA

Swimsuit
Group 1   1) SPAIN, 2) BOLIVIA, 3) INDIA
Group 2   1) COLOMBIA, 2) ZAMBIA, 3) NAMIBIA
Group 3   1) THAILAND, 2) USA, 3) POLAND

Cocktail Wear
Group 1   1) PHILIPPINES, 2) PERU, 3) PUERTO RICO
Group 2   1) PARAGUAY, 2) MONGOLIA, 3) ZAMBIA
Group 3   1) THAILAND, 2) VENEZUELA, 3) RUSSIA

Resort Wear
Group 1   1) SPAIN, 2) BOLIVIA, 3) PUERTO RICO  
Group 2   1) PARAGUAY, 2) DOMINICAN REPUBLIC, 3) SLOVENIA
Group 3   1) USA, 2) THAILAND, 3) VENEZUELA

Best Teacher
Group 1   1) U.S. VIRGIN ISLANDS, 2) PERU, 3) ZIMBABWE
Group 2   1) BRAZIL, 2) PARAGUAY, 3) CHINA
Group 3   1) NIGERIA, 2) USA, 3) ENGLAND

Eco-Beauty Video Online Voting winners   AUSTRIA, BOLIVIA, BOTSWANA, GUATEMALA, INDIA, NEPAL, PUERTO RICO, RUSSIA, SRI LANKA, THAILAND

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu