Lists
Home Women's 12-Year lists All Nations Asia Pacific World Atlantico Banana Beauty of the World Caraibes Hibiscus Chinese International Coffee Earth Friendship Global Beauty Queen Globe International Globe (Albania) Grand International Hispano-American India Worldwide Intercontinental International Latin America Princess of the World Progress International South Pacific Sugar Cane Supranational T.E.E.N. Pageant Teen International Tourism International Tourism Queen International Tourism Queen of the Year Int'l United Continents Universe University World Yacht

   

 

2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Lists

Miss Earth country participation lists
Does not include no-shows, withdrawals, disqualifications or replacements.

Afghanistan
2003  Vida Samadzai
2005  Sutara Bahrami

Albania
2002  Anjeza Maja
2004  Vilma Masha
2006  Berta Kastrati Halili
2007  Shpresa Vitia
2008 
Rudina Suti
2009  Suada Saliu
2013 
Afroviti Goge

Antigua & Barbuda
2003  Juany Gomez

Argentina
2001  Daniela Alejandra Stucan Figliomeni (3rd RU)
           Miss Photogenic
2002  Mercedes Apuzzo
2003  Marisol Pipastrelli
2004  Daniela Estefania Puig
2005 
Eliana Evelina Ocolotobiche
2006 
Andrea Carolina Garcia
2007  María Antonella Tognolia Sanvitale
2008  Camila Solórzano Ayusa
2009  Gisela Magali Menossi
2012 
Tatiana Maria Bischof

Aruba
2011  Melissa Laclé

Australia
2001  Christy Anderson
2002  Ineke Candice Leffers
2003  Shivaune Christina Field
2004  Shenevelle Dawn Dickson (Top 8)
2005  Anne-Maree Bowdler
2006  Natalie Newton
2007  Victoria Louise Stewart
2008  Rachael Smith
           Best Talent
2009  Melinda Jane Heffernan
2010 
Kelly Louise Maguire
2011  Deedee Zibara
2012  Jenna Seymour
2013 
Muliagatele Renera Josephine Thompson

Austria
2011  Elisabeth "Lisa" Denise Hanakamp
2012  Sandra Seidl
2013  Katja Wagner (1st RU)

Bahamas
2005  Nadia Cash
2006  Leandra Pratt (Top 16)
2007 
Sharon Eula Rolle
2008  Garnell Storr
2009  Krystal Alexis Brown
2010 
Aquelle Francesca Plakaris
2011  Kerel Razil Pinder
2012 
Brooke Maria Sherman
2013  Vandia Sands
            Best National Costume (Americas)

Barbados
2002  Ramona Ramjit

Belgium
2002  Stéphanie Moreel
2003  Sofie Ydens
2004  Ruchika Sharma
2005  Isabel van Rompaey
2006  Isabelle Cornelis
2007 
Melissa Cardaci
2008  Debby Gommeren
2009  Isabel van Hoof
2010 
Melissa Vingerhoed
2011  Aliënatie
"Aline" Jacqueline Decock
2012  Madina Hamidi
2013  Kristina Johanna Maria De Munter

Belize
2007 
Leilah Anne Magdalena Pandy
2011 
Kimberly Robateau
2012  Jessel Monique Lauriano
2013  Amber Renée Rivero

Bhutan
2008  Tsokey Tsomo Karchung

Bolivia
2001  Catherine Villarroel Márquez (Top 16)
2002  Susana Valeria Vaca Díez
2003  Claudia Cecilia Azaeda Melgar
           Miss Photogenic
2004 
Carmen Muriel Cruz Claros
2005  Vanessa Patricia Morón Jarzun
2006  J
éssica Anne Jordan Brutón
2007  Carla Loreto Fuentes Rivero
2008  Carolina Urquiola Rodríguez
2010  Yovana O’Brien
Méndez
2011  Valeria Odilia Avedaño Avila
2012  Dayana Dorado Moreno
2013  María René Carmona Soliz

Bonaire
2013  Jeanine Ottenhof

Bosnia & Herzegovina
2002  Dzejla Glavovic (winner / dethroned)
           Best Talent
2003  Mirela Bulbulija
           Best Talent
2004  Ana Suton
2005  Sanja Susnja (Top 16)
2006  Bozena Jelcic (Top 16)
2007  Dzenita Dumpor
2008 
Alisa Zlatarevic
2010 
Ema Golijanin
2011  Aleksandra Kovacevic (Top 8)
2012  Zerina Sirbegovic
2013  Vera Krneta

Botswana
2006  Kefilwe Kgosi
2007  Millicent Ollyn
2008 
Nametso Ngwako
2010 
Onalenna Kessy Gaopalelwe
2011  Messiah Jackson
2012  Lorraine Ditsebe

Brazil
2001  Simone Régis (1st RU)
2003  Priscila Poleselo Zandoná (1st RU)
           Best in Long Gown
2004  Priscilla Meirelles de Almeida (winner)
           Miss Photogenic
2005 
Isabella Miranda Chaves
2006  Ana Paula Quinot
2007 
Patricia Silva Ferreira Andrade
2008  Tatiane Kelen Barbosa Alves (3rd RU)
2009 
Larissa Ramos (winner)
2010  Luisa de Almeida Lopes
2011  Drielly Araujo Bennettone (2nd RU)
2012  Camila Brant Gonçalves (3rd RU)
2013  Priscilla Martins Alves

British Virgin Islands
2013  Kimberly Herbert

Bulgaria
2004  Kristiana Dimitrova

Cambodia
2005  Mealea Pich

Cameroon
2005  Wonja Ngeah Ginette Martine
2007 
Pauline Marcelle Kack
2010 
Estelle Crescence Essame

Canada
2001  Michelle Carrie Lillian Weswaldi
2002  Melanie Grace Bennett
2003  Brooke Elizabeth Johnston
2004  Tanya Beatriz Munizaga
           Best Talent
2005  Katherine "Kate" McClure
           Miss Friendship
2006  Riza Raquel Santos
           Miss Photogenic
2007 
Jessica Nicole Domingo Trisko (winner)
2008  Denise Garrido
2009  Lateesha Khamila Ector
2010 
Summer Anne Ross
2011  Ashlea Moor
2012  Valérie Rémillard
2013  Sofiya Chorniy

Cayman Islands
2006  Stephanie Monique Espeut
2010 
Samantha Widmer

Chad
2004 
Aché Myriam Commelin

Chile
2002  Nazhla Sofía Abad González (Top 16)
2003 
Carolina Jimena Salazar Palma
2004  Erika Christel Niklitschek Schmidt
2005  Nataly Nadeska Chilet Bustamante (Top 8)
           Miss Photogenic
2006 
Hil Yesenia Hernández Escobar (winner)
2010  Pamela Soprani Reyes
2011  Camila Andrea Stuardo Jeria
2013  Natalia Lermanda Margarit (Top 16)

China, People's Republic of
2002  Zhang Mei
2003  Dong Mei Xi
2004  Xu Nicole Liu
2005  LI Yijia
2006 
Zhou Meng Ting (Top 16)
           Best Talent
2007  Yu Peipei
2008  Zhou Yingkun
2009  XU Yan
2010  Zhao Shen Qian Hui
2011 
Liu Yu-Jun
2012  Stephanie Rong
2013  Lisa Xiang Yang (Top 16)

China, Republic of (Taiwan)
2001  Liza Chao Yun-Hsiu
2004  Angel Wu
2005  Lin Yi-Fan
2006 
Chui Yu-Cheng
2007 
Sonya Lee
2008 
Yin Yin Tsai
2009  Chen Yi-Wen
2010 
Liu Hsing-Jung
2011  Cherry Liu (Top 16)
           Miss Photogenic
2012  Lu Jen-Ling
2013 
Lyu Ying-Li

Colombia
2001  Natalia Botero Argote
2002  Diana Patricia Botero Ibarra (Top 16)
           Best in Swimsuit
2003  Emily de Castro Giacometto
2004 
Maria Fernanda Navia Cardona
2005  Lia Patricia Correal Lopera
2007 
Mileth Johana Agamez Lopez
2008 
Mariana Rodríguez Merchán (Top 8)
2009  Alejandra Castillo Munera (Top 8)
2010 
Diana Marín Varela
2011 
Andrea De Vivo Creazzo
2012 
Cindy Kohn-Cybulkiewicz
           Miss Friendship (Group 1)
2013  Diana Carolina Ortegón Vega

Congo, Democratic Republic of (Kinshasa)
2008  Olga Tshikala Yumba

Congo, Republic of (Brazzaville)
2007  Maurielle Nkouka Massamba
2008  Katissia Omera Christhy Kouta

Cook Islands
2012 Teuira Napa

Costa Rica
2002  Maria del Mar Ruiz Carballo
2003  Marianela Zeledón Bolaños (2nd RU)
2004  Karlota Calderon Brenes
2006  Mari Paz Duarte Camacho
2007 
Natalia Mattey Salas
2008  Wendy del Carmen Cordero Sánchez
2009  Malena de los Ángeles Orozco Solano
2010 
Allyson Alfaro Caravaca
2012 
Fabiana Granados Herrera (Top 16)
           Best in Swimsuit
2013  Mariela Aparicio Alfaro

Cote d'Ivoire
2013  Bintou Traoré

Crimea
2010  Anastasiya Sienina
2011 
Nina Astrakhantseva (Top 8)
2012  Liudmyla Kuzmina
2013  Mariya Makater

Croatia
2001  Ivana Galesic

Cuba
2007 
Ariana Barouk
2008  Jessica Silva
2009  Jamillete Gaxiola

Curacao
2006  Kristal Rose Sprock
2010 
Norayla Maria Francisco
2011  Miluska Willems
2013  Archangela Garcia

Cyprus
2003  Krystiana Aristotelou (Top 16)

Czech Republic
2002  Apolena Tumova
2005  Zuzana Stepanovska (Top 16)
2006  Petra Soukupova (Top 8)
2007 
Eva Ceresnakova (Top 16)
2008  
Hana Svobodova (Top 16)
2009  Tereza Budkova
           Miss Photogenic
2010 
Carmen Justova (Top 14)
2011 
Sarka Cojocarova
           Best in Swimsuit
2012  Tereza Fajksova (winner)
2013  Monica Leova

Denmark
2001  Catherine Svensson (winner) 
2002  Julie Kristen Villumsen
2003  Marie Petersen
2004  Thea Frojkear
2005  Heidi Zadeh
2006  Nicoline Qvortrup
2007 
Trine Lundgaard Nielsen
2009  Patricia Tjornelund
2010 
Sandra Vester
2011  Cecilia Aishah Iftikhar
2012  Belinda Jensen
2013  Josefine Mikuta Poulsen

Dominican Republic
2001 
Catherine Eloisa Núñez de León
2002  Yilda Santana Subervi
2003  Suanny Frontaán
2004  Nileny Dippton Estevez
2005  Amell Santana de Jesús (1st RU)
2006 
Alondra Yamira Peña
2007  Themys Aleska Febriel Tatis (Top 16)
2008  Diana González Flores
2009  Mariel Aracelis Garcia
2010 
Wisleidy Aniwill Osorio Jimenez
2011 
Sarah Feliz Mok
2012  Rocio Elizabeth Castellanos Matías
2013  María Eugenia Vargas

Ecuador
2003  Isabel Cristina Ontaneda Pinto
2004  Maria Luisa Barrios Landivar
2005  Cristina Eugenia Reyes Hidalgo (Top 16)
2006  Maria Magdalena Stahl Hurtado
2007 
Maria Verónica Ochoa Crespo
2008  Andrea Carolina León  Janzso
           Miss Friendship
2009  Diana Nataly Delgado Balseca
2010 
Jennifer Stephanie Pazmiño Saldaña (1st RU)
           Best in Long Gown
2011 
Olga Mercedes Álava Vargas (winner)
2012  Tatiana Torres Rojas
2013  Ana María Weir

Ecuador
2003  Isabel Cristina Ontaneda Pinto
2004  Maria Luisa Barrios Landivar
2005  Cristina Eugenia Reyes Hidalgo (Top 16)
2006  Maria Magdalena Stahl Hurtado
2007 
Maria Verónica Ochoa Crespo
2008  Andrea Carolina León  Janzso
           Miss Friendship
2009  Diana Nataly Delgado Balseca
2010 
Jennifer Stephanie Pazmiño Saldaña (1st RU)
           Best in Long Gown
2011 
Olga Mercedes Álava Vargas (winner)
2012  Tatiana Catalina Torres Rojas

Egypt
2002  Ines Gohar
2004 
Arwa Yhaia Ahmad Kassem Gouda (Top 16)
2005  Elham Wagdi Fadel
2006  Meriam George (Top 8)
2010  Doaa Hakam Al-Mall

El Salvador
2001  Grace Marie Zabaneh Menéndez
2002  Elisa Sandoval Rodríguez
2004  Silvia Gabriela Mejia Cordova
2005  Irma Marina Dimas Pineda (Top 16)
2006  Ana Flor Astrid Machado
2007 
Julia Iris Ayala Regalado
2008  Claudia Linares Calderon
2009  Mayra Graciela Aldana Najarro
2011 
Anita Esmeralda Puertas
2012  Yaritza Rivera Barillas

England
2006  Holly Ikin
2007  Clair Cooper
2008  Caroline Elizabeth Duffy
2009 
Kirsty Nichol
2010 
Sandra Marie Lees
2011  Roxanne Smith
2012  Zahida Begum
2013  Chloe Othen

Estonia
2001  Evelyn Mikömagi (Top 16)
2002  Merilin Malmet
2003  Kadi Tombak
2004  Jana Gruft
2005  Anastassija Balak
2011 
Xenia Likhacheva

Ethiopia
2001  Nardos Epiphany Tiluhan Wondemu
2003  Yodit Getahun
            Miss Friendship
2004  Ferehiyewot Abebe Merkuriya
2006 
Dina Fekadu Mosissa
2007  Nardos Desta Tafese
2008 
Kidan Gebreegziabher Tesfahun

Fiji
2007  Minal Maneesha Ali
2012 
Esther Cheyanne Foss

Finland
2001  Martina Aitolehti
2002  Elina Hurve (Top 16, then 3rd RU)
2003  Jenni Suominen
2004  Iida Lattu
2005  Rita Aaltolahti
2006 
Linnea Eeric Annickki Aaltonen
2007  Anna Pohtimo
2008  Minna
Nikkilä
2012 
Kristiina Maria Airi

France
2003  Jennifer Pichard
           Best in Swimsuit
2004  Audrey Nogues
2005  Alexandra Uhan
2006  Anne Charlotte Triplet (Top 16)
2007  Alexandra Gaguen
2008 
Charlotte Lagauzere
2009  Magalie Audrey Thierry (Top 16)
2010 
Fanny Samantha Eva Vauzanges
2011 
Mathilde Florin
2013  Sophie Garénaux (Top 16)

Gabon
2009  Marlyne
Léa Ayene Ella
2013  Filiane Lutricia Mayombo Koundi
            Miss Friendship (Group 3)

Georgia
2006  Maria Alexandra Sarchimelia
2007 
Nana Mamasakhlisi (Top 8)
2008  Sopiko Svimonishvili
2009 
Nonna Diakonidze (Top 16)

Germany
2002  Miriam Thiele
2003  Jolena Kwasow
2005  Rebecca Kurnikowski
2006  Fatima Funk
2007 
Sinem Ramazanoglu
2008 
Dayana Schult
2010 
Reingard Hagenmann
2011 
Manou Vivien Volkmer
2012  Nel-Linda Zublewitz (Top 16)
2013  Caroline Noeding

Ghana
2002  Beverly Asamoah Jecty
2003  Ama Amissah Quartey
2004  Animwaa Afua Akyeampong
2005  Faustina Adjao Akoto
2006  Mable Naadu Frye
2007 
Diana Naa Blankson
2008  Sarah Adoley Addo
2009  Mariam Nasara Abdul Rauf
2010  Golda Dayi
2011 
Patricia Nana Ama Agyeiwaa Amoah Anti
2013 
Amabel Esinam Klutse

Gibraltar
2001  Charlene Ann Figueras
2002  Charlene Gaiviso
           Miss Friendship
2003  Justine Olivero

Great Britain
(United Kingdom in 2005)
2002  Louise Glover
2004  Hannah McCuaig
2005  Emma Corten

Greece
2002  Juliana Patricia Drossou (3rd RU, then 2nd RU)
2006  Eugenia Lattou
2008 
Grigoria “Ria” Antoniou
2009  Triantafyllia "Filio" Sarantinou

Guadeloupe
2006 
Caroline Virgile Bevis
2007  Virginie Molia
2008 
Jennifer Desbouiges
2009  Marie-Ange Seymour
2010 
Maite Elso
2011  Mitchelle Malézieu
2012  Sheryna van der Koelen
2013  Marie Vaïtlingon

Guam
2008  Jennifer
Puanani Rose Neves
2009  Maria Luisa Santos
2010 
Naiomie Jean Santos
2011  Anna Calvo
2012  Sarah Borja Filush
2013  Katarina Maria Casem Martinez

Guatemala
2001  Carmina Elizabeth Paz Hernández
2002  Florecita de Jesús Cobián Azurdia
2003  Marie Claire Palacios Boeufgras (Top 16)
2004 
Mirza Odette García Corzo
2006  Catherine Argentina Gregg Escobar
2007 
Jessica Maria Scheel Loyola
2009  Hamy Nataly Tejeda Funes
2010 
Sue Ellen Castañeda Herrera
           Miss Friendship
2011 
Ana Luisa Montúfar Urrutia
2012  Stefany Miranda García
2013  María Jimena Mansilla Wever

Guyana
2010 
Soyini Asanti Fraser

Haiti
2005  Channa Cius
2006  Melan Georges
2013 
Caroline Rinchère

Honduras
2002  Leslie Paredes Barahona
2003  Dania Patricia Prince Méndez (winner)
2004  Gabriela Dennisse Zavala Irias (Top 8)
           Best National Costume
2005 
Ruth María Arita Luna
2006 
Lesly Gabriela Molina Kristoff
2008  Kenia Melissa Andrade
2009  Alejandra Maria Mendoza David
2011 
Stephany Hernández Martínez
2012  Odily Alvarenga

Hong Kong
2005  Gu Reu
2007  Fan Miao Meng
2009 
Wang Shan-shan
2010  Zheng Xiao Yue
2011 
Xi Wen Luo

Hungary
2001  Krisztina Kovacs
2002  Szilvia Toth
2003  Aniko Szucs
2008 
Krisztina Polgár
2009  Korinna Kocsis
2011 
Dora Szabo
2013  Dalma Huszarovics

Iceland
2007  Katrin Dogg Sigurdardottir

India
2001  Shamita Singha (Top 16)
           Best National Costume
2002  Reshmi Ghosh
2003  Shwetha Vijay Nair
2004  Jyoti Brahmin (Top 16)
2005  Niharika Singh
2006  Amruta Patki (1st RU)
            Best in Long Gown
2007 
Pooja Chitgopekar (1st RU)
2008  Tanvi Vyas
2009  Shriya Manthari Kishore (Top 16)
2010 
Nicole Faria (winner)
            Best Talent
2011  Hasleen Kaur
2012  Prachi Mishra
            Miss Friendship (Group 2)
2013  Sobhita Dhulipala
            Miss Photogenic
            Eco-Beauty Online Voting

Indonesia
2005  Jenny Graciella Jevinzky Sutjiono
2006 
Yelena Setiabudi
2007 
Artri Aldoranti Sulistyowati
2008 
Hedhy Kurniati
2009  Nadine Zamira Sjarief
2010  Jessica Aurelia Tji
2011 
Inez Elodhia Maharani
2012  Chelsy Liven
2013 
Nita Sofiani Rebut Mahkota
            Miss Friendship (Group 1)
            Best National Costume (Asia)

Ireland
2006  Melanie Boreham
2010 
Alesha Gallen
2011  Rachelle Liggett

Israel
2003  Moran Glistron
2004  Keren Somech (Top 16)
2005  Avivit Meirson
2007  Mor Donay
2008  Lin Mor
2009 
Noy Michaelov
2011 
Huda Naccache
2013  Maria Abboud

Italy
2001  Monica Rossetti
2006  Maria Lucia Leo
           Miss Friendship
2007 
Bernadette Mazzu
2008  Caterina Pasquale
2009 
Luna Isabella Voce
2010 
Ilenia Arnolfo (Top 14)
2011 
Angelica Parisi
2012  Giulia Capuani (Top 16)
           Miss Friendship (Group 3)
2013 
Debora Bon

Jamaica
2005 
Juel Daisi Pollard
2008  Simone Burke
2009 
Jenaae Dawn Jackson
2010 
Kai Ayanna Indira Mcdonald

Japan
2001  Misuzu Hirayama
           Miss Friendship
2003  Asami Saito
2005  Emi Suzuki
2006  Noriko Ohno
2007 
Ryoko Tominaga
2008 
Akemi Fukumura
2009  Tomomi Takada
2010 
Marina Kishira (Top 7)
           Best National Costume
2011 
Tomoko Maeda (Top 16)
           Best National Costume
2012  Megumi Noda (Top 16)
2013  Yu Horikawa

Kazakhstan
2001  Margarita Kravtsova (2nd RU)
           Best in Swimsuit
2007  
Zhazira Nurkhodjaeva
2013 
Kumis Bazarbayeva
            Best Talent

Kenya
2001  Aqua Bonsu
2002  Winnie Adah Omwakwe (1st RU, then winner)
2003  Hazel Nzioki
2004  Susan Kaittany
2005 
Stella Marris Atieno Abungu
2006  Emah Madegwa
2007  Volen Auma Owenga
2009 
Catherine Emily Wanjuru Muturi
2010  Miano
Isabell Wangui
2012  Fiona Yiasi Konchellah

Korea
2002  Lee Jin-ah
           Best National Costume
2003  Oh Yoo-mi
2004  Cho Hye-jin
2005  Yoo Hye-mi (Top 16)
           Best National Costume
2006  Park Hee-jung
2007
  Yoo Ji-eun
2008 
Seo Seol-hee (Top 16)
2009  Park Ye-ju (Top 16)
2010 
Lee Gui-joo
2011  Kim E-Seul
2012  Kim Sa-ra (Top 16)
2013  Catharina Choi Song-ee (3rd RU)

Kosovo
2002  Mirjeta Zeka
2003  Teuta Hoxha
2008 
Yllka Berisha
2009  Elza Marku
2010 
Morena Taraku
2011  Nora Asani
2012  Ajshe Babatinca
2013 
Donika Emini

 

 

 

 

 

Latvia
2001  Jelena Keirane (Top 16)
           Best Talent
2005  Nora Reinholde
2007 
Ilze Jankovska
2008 
Anita Baltruna
2009  Diana Kubasova
2010 
Eva Caune
2011  Sanda Mezecka

Latvia
2001  Jelena Keirane (Top 16)
           Best Talent
2005  Nora Reinholde
2007 
Ilze Jankovska
2008 
Anita Baltruna
2009  Diana Kubasova
2010 
Eva Caune
2011  Sanda Mezecka

Lebanon
2001  Adelle Raymond Boustany
2002  Raghida Antoun Farah
2003  Mary Georges Hanna
2004  Lana Khattab
2005  Chantal Karam
2006 
Nahed Al Saghir
2007  Amale Al Khoder (Top 16)
           Miss Friendship
2008  Pamela Saade
2009 
Nicole Lichaa Khoury
2010 
Jihane Nehme
2011  Nathaly Farraj
2012  Patricia Geagea
2013  Rita Houkayem
            Miss Friendship (Group 2)

Liberia
2006  Rachel Bidmia Njinimbam
2007 
Telena J'Garmonu Cassell
2008 
Marit Gayduo Woods

Lithuania
2006  Evelina Dedul
2007 
Monika Baliunaite
            Best Talent
2008 
Ingrida Kazlauskaite
2013 
Monika Sereckyte

Luxembourg
2008  Nadia Neves Pereira
2009  Theodora Banica
2010 
Lauretta Bardoniqi
2011  Natascha Bintz

Macau
2005  Qian Qiong
2007  Zhang Xiao Yu
2008 
Qian Wei Na
2009  Jia PEI
2010 
SUN Yi Tong
2011 
Cherry Ng Ka I
2013 
Ashely Qian

Macedonia, Former Yugoslav Republic of
2004  Natalija Grubovik
2005 
Ivana Stojanovska
2006  Evana Popovska

Madagascar
2010 
Alexandra Hasina Randrianarivelo
2011  Volamiandoha "Miando" Ratsimiahotrariva
2013  Erwina Mathon

Malaysia
2001  Joey Tan Eng Li
2002  Pamela Ramachandran
2003  Ying Ying Lee
2004  Eloise Law
2005  Jamie Pang Hui Ting
2006  Alice Loh Siew Leng
2007 
Dorcas Cheok Huai Yee
2008 
Audrey Ng Sook Ling
2009  Madelyne “Mandy” M. Nandu
2010  Appey
Rowena Januin
2011 
Joyce TAY Tze Hui
2012  Deviyah Daranee a/p Radhakrishnan
           Best Talent (Group 3)
2013  Josephine Tan Yee Mei

Malta
2008  Maria Elena Galea
2009  Alison Gallea Valletta
2010 
Christine Mifsud
2012  Yasmin Falzon

Martinique
2004  Murielle Celimene (1st RU)
2005 
Gaëlle ‘Elle’ Narayanan
2006 
Mégane Cindy Martinon
2007  Elodie Marie Charlie Delor (Top 16)
2008 
Frédérique Violaine Grainville
2009  Pascale Laurie Nelide (Top 8)
2010 
Christine Elisabeth Garcon
2011  Coralie Leplus
2013  Rani Charles

Mauritius
2005  Loshanee Moodaley
2010 
Anne-Lise Ramooloo
2013  Virginie Dorza (Top 16)

Mexico
2002  Libna Viruega Roldán
2003  Lorena Irene Velarde Briceño
2004  Valentina Cervera Avila
2005  Lorena Jaime Hochstrasser
2006  Alina Garcia Valdez
2007 
Maria Fernanda Canovas Leal
2008 
Abigail Elizalde Romo (2nd RU)
           Best in Swimsuit
2009  Natalia Quiñonez Perez
2010 
Claudia Lopez Mollinedo
2011  Casandra Ananké Becerra Vásquez (Top 8)
           Best in Long Gown
2012  Lourdes Paola Aguilar Concha (Top 16)
2013  Yuselmi Cristal Silva Dávila (Top 8)

Moldova
2012  Alyona Chitoroaga

Mongolia
2005  Sarnai Amar
2010 
Gantogoo Bayaarkhuu
2012  Battsetseg Turbat
2013  Bayartsatsral Baljinnyam

Nepal
2002  Nira Gautam
2004  Anita Gurung
2005  Shavona Shrestha
2006 
Ayushma Pokharel
2007  Bandana Sharma
2009  Richa Thapa Magar
2010 
Sahana Bajracharya
2011  Anupama Aura Gurung
2012  Nagma Shrestha (Top 8)
2013  Rojisha Shahi Thakuri

Netherlands
2001  Jamie-Lee Huisman
2004  Saadia Himi
2005  Dagmar Saija
2006 
Sabrina van der Donk
2007  Milou Verhoeks
2008  Melanie de Laat
2009  Sabrina Elisha Anijs
2010 
Desirée van den Berg (Top 14)
2011 
Jill Duijves
2012  Shauny Bult
2013  Wendy-Kirsty Hoogerbrugge

New Zealand
2001  Abbey Flynn
2003  Katey Ellen Price
2004  Rachael Tucker
2005  Tiffany Pickford
2006  Annelise Burton
2007  Claire Kirby
2008  Rachel Hope Crofts
2009 
Catherine Vera Irving
2010 
Lisa Joy Davids
2011  Alexandra Grace-Scott
2012  Gloria Ofa Blake

Nicaragua
2001  Karla José Leclair Monzón
2002  Yahoska Maria Cerda Urbina
2003  Marynés Argüello César
2004 
Marifely Argüello César (Top 16)
2005  Sandra Maritza Ríos Hernández
2006  Sharon Amador Zelod
ón
2007 
Iva Karlos Grijalva Pashova
2008  Thelma Guisselle Rodríguez Flores
2010 
Juniete Rosales Cisneros
2012 
Braxis Alvarez Ochomogo

Nigeria
2002  Vanessa Ibiene Ekeke
2003 
Eva Ewemade Ogbebor
2004  Ufuoma Stacey Ejenobor
2005  Ethel Okosuns
2006 
Ivy Obrori Edenkwo
2007  Stacy Garvey (Top 16)
2008  Uko Ezinne (Top 16)
2009  Alozie Modesta Tochi
2010 
Inarah Anthonia Isaiah
2011  Munachi Uzoma
2013  Marie Miller Abudu

Niue Island
2005  Ngiar Pearson
2007 
Shevalyn Ligovai Poimafiti Maika

Northern Ireland
2007  Aine Gormley
2008  Gemma Michelle Walker
2009  Kayleigh O’Reilly (Top 16)
2010 
Judith Keys
2011  Alixandra Halliday
2012  Clara Walker
2013  Amira Graham

Norway
2002  Linn Naimak Olaisen
2003  Fay Larsen (Top 16)
2004  Brigitte Korsvik (Top 16)
2005  Vibeke Hansen
2006 
Meriam Leroy Brahimi
2007  Margaret Paulin Hauge
2010 
Iman Kerigo
2011  Marion Dyrvik Homlong
2012  Nina Elise Fjalestad
2013  Caroline Sparboe

Pakistan
2005  Naomi Zaman
2006  Sehr Mahmood
2008 
Nosheen Idres
2009  Ayesha Syeda Gilani
2011 
Sanober Hussain
           Miss Friendship
2012  Zanib Naveed

Panama
2001 
Aliana Yaneth Khan Zambrano
2002  Carolina Lilibeth Miranda Samudio
2003  Jessica Doralis Segui Barrios
           Best National Costume
2005  Rosemary Isabel Suárez Machazek
2006 
Stefanie de Roux Martín (Top 8)
2008  Shassia Ubillus Falcón
           Best National Costume
2009  Geraldine Higuera
2010 
Nicole Morrell Rodriguez
2011 
Marelissa Him Betancourt
2012  Ana Lorena Ibañez Carles
2013  Johanna Batista

Paraguay
2002  Adriana Raquel Baum Ramos
2004  Yanina Alicia González Jorgge (3rd RU)
           Best in Swimsuit
2005  Tania María Domaniczky Vargas (Top 8)
2006 
Paloma María Navarro Wever
2007  Griselda Montserrat Quevedo
2009  Gabriela Mercedes Rejala Llanes (Top 16)
2011 
Nicole Elizabeth Huber Vera (Top 16)
2012  Alexandra Helena Fretes Galeano
2013  Laura Leticia Garcete Riveros

Peru
2001  Paola Barreda Benavides
2002  Claudia Ortiz de Zevallos Cano (Top 16)
           Best in Long Gown
2003  Danitza Autero Stanic
2004  Liesel Holler Sotomayor (Top 16)
2005  Sara María Paredes Valdivia
2006  Valerie Caroline Neff Murillo
2007 
Odilia Pamela Garcia Pineda (Top 8)
2008 
Giuliana Myriam Zevallos Roncagliolo
2009  Leticia del Pilar Rivera Vergara
2010 
Silvana Vasquez Monier
2011  Maria Gracia Figueroa Llave

Philippines
2001  Carlene Ang Aguilar (Top 16)
           Best in Long Gown
2002  April Rose Lim Perez (Top 16)
           Miss Photogenic
2003  Laura Marie Mercado Dunlap (Top 16)
2004  Tamera Marie Szijarto (Top 8)
2005  Genebelle Francisco Raagas (Top 16)
2006  Catherine Yu Untalan (2nd RU)
2007 
Jeanne Angeles Harn
           Miss Photogenic
2008  Karla Paula Ginteroy Henry (winner)
           Miss Photogenic
2009  Sandra Inez Suravilla Seifert (1st RU)
           Best in Swimsuit
           Best in Long Gown
2010 
Kris Psyche Orozco Resus
2011 
Athena Mae Duarte Imperial (2nd RU)
2012  Stephanie Dianne Damondamon Stefanowitz (1st RU)
2013  Angelee Claudett delos Reyes (Top 8)

Poland
2002  Agnieszka Portka
2003  Marta Matyjasik (3rd RU)
2004  Karolina Gorazda (Top 16)
2005  Katarzyna Weronika Borowicz (2nd RU)
2006 
Francys Mayela Barraza Sudnicka (Top 8)
2007  Barbara Tatara
2008 
Karolina Filipkowska (Top 16)
2009  Isabela Wilczek (Top 8)
2010 
Beata Polakowska
2012  Justyna Rajczyk (Top 16)
2013  Aleksandra Szczesna (Top 8)

Portugal
2004  Frederica Santos
2005  Angela Maria Fonseca Spinola
2011 
Susana Nogueira (Top 16)
2013  Solange Duarte

Puerto Rico
2001  Amaricelys Reyes Guzmán
2002  Deidre Rodríguez
2003  Norelis Ortiz Acosta
2004 
Shanira Maria Blanco Colón
2005  Vanessa De Roide (Top 8)
           Best in Long Gown
2006  Camille Collazo
2009 
Dignelis Taymi Jiménez Hernandez
2010 
Yeidy Enid Bosques Pérez (3rd RU)
2011 
Agnes Eileen Benítez Santiago
2012  Darla Arni Pacheco Montañez
           Best Talent (Group 1)

Reunion Island
2012  Aisha Valy
2013 
Christelle Abrantes

Romania
2005  Adina Dimitru
2006  Nicoleta Motei
2007 
Alina Gheorge (Top 16)
2008  Ioana Ruxandra Popa (Top 16)
2010 
Andreea Capsuc
2011 
Jihan Shanabli
2012  Iulia Monica Dumitrescu
2013  Ioana Mihalache

 

 

 

 

 

Russia
2001  Victoriya Bonnya
2005  Tatyana Yamova (Top 16)
2006  Yelena Salnikova
2008 
Anna Mezentseva (Top 16)
2009  Kseniya Podsevatkina
2010 
Victoria Shchukina (Top 14)
2011 
Alena Kuznetsova
2012 
Nataliya Pereverzeva (Top 8)
2013  Olesya Boslovyak
             Best National Costume (Europe)

Rwanda
2008  Cynthia Akazuba

Samoa
2005  Jospehine Elena Bernadette Meisake
2006  Mililani Vienna Tofa
           Best National Costume
2009  Varuna Theresa Curry
2010 
Faaselega Julie Oloapu

Scotland
2008 
Courtney St. John
2009  Sarah Jean Finlay
2010 
Cora Buchanan
2011 
Amanda Quinn
2012  Sara Pendar (Top 16)
2013  Kiera Kingsman

Serbia
2008  Bojana Traljic
2009  Dijana Milojkovic
2010 
Tijana Rakic
            Best in Ao Dai
2013 
Andjelka Tomasevic (Top 8)

Serbia & Montenegro
2003  Katarina Vucetic (Top 16)
2004  Katarina Hadzipavlovic
2005  Jovana Marjanovic (3rd RU)
2006 
Dubravka Skoric

Sierra Leone
2007 
Theresa Turay
2013  Mariatu Dukuray

Singapore
2001  Calista Ng Poh Li
2002  Gayathri Unnijkrishan
2003  Adele Koh
2004  Nicole Sze Chin Nee
2005 
Sharon Sim Pei Yee
2006  Shn Juay Shi Yun
2007 
Chen Nicole Lin
2008 
Ivy Leow Kian Peng
2009  Valerie Lim Shu Xian (Top 16)
2010 
Maricelle Rani Wong
2011  Anggasaputri Felicia Orvalla
2012  Phoebe Tan
2013  Vanessa Hee

Slovak Republic
2005  Diana Ondrejickova
2006  Judita Hrubyova (Top 16)
2007 
Barbora Palovicova
2008 
Martina Tothova
2009  Lea Sindlerova
2010 
Tímea Szaboova
2011  Romana Prochazkova
2012 
Martina Gresova
2013  Lucia Slaninkova

Slovenia
2003  Sabina Begovic
2007  Tania Trobec
2008 
Sara Franceskin
2009  Maja Jamnik
2010 
Ines Draganovic
2011  Rebecca Kim Lekse (Top 16)
2012  Anjeza Barbatovci
2013  Nina Kos

South Africa
2001  Inecke van der Westhuizen
2003  Catherine Constantinides
2004  Sally Lueng
2005  Jacqueline Postma
2006  Nancy dos Reis
2007 
Bokang Ramaredi Montjane (Top 16)
2008 
Matapa Lydia Maila
2009  Chanel Grantham (Top 16)
2010 
Nondyebo Yeyethu Dzingwa (Top 7)
2011  Dominique Mann
           Best Talent
2012  Tamerin Jardine (Top 8)
2013  Ashanti Mbanga (Top 16)
            Best National Costume (Africa)

South Sudan
2008  Nok Nora Duany
2009  Aheu “Mary” Deng Kudum
2010 
Atong Ajak Demach
2012  Rachael Angeth Madit
2013  Gloria Karsis

Spain
2001  Noemi Caldas Ortiz
2002  Cristina Carpintero (Top 16)
2006 
Rocío Cazallas Grau (Top 16)
2007 
Angela Gomez Duran (3rd RU)
2008  Adriana Reverón Moreno (Top 8)
2009  Alejandra Echevarría Pedrajas (3rd RU)
2011  Veronica Doblas
2012 
Nathalia Moreira
2013  Cristina Martínez Murcia (Top 16)

Sri Lanka
2011  Poojani Wakirigala
2012 
Chaturika Ariyawansha
2013  Solange Kristina Gunawijeya

St. Lucia
2005  Hanna Gabrielle Fitz
2006  Cathy Daniel (Top 16)
2007 
Oneka McKoy

Suriname
2007  Safyra
Rachida Duurham
2008 
Priscilla Yhap

Sweden
2003  Caroline Sonath
2004  Sara Jilena Lundemo
2005  Therese Denitton
2006 
Cecilia Zatterlöf Harbo Kristensen
2007 
Ivana Gagula (Top 16)
2008  Fanny Blomé
2009  Giulia Simone Olsson
2011 
Renate Veronica Cerljean (Top 16)
2012  Camilla Hansson
2013  Denice Andrée

Switzerland
2002  Jade Chang
2003  Catherine Waldenmeyer
2004  Simone Röthlisberger
2006  Laura Ferrara
2007 
Stephanie Gossweiler (Top 8)
2008  Nasanin Nuri (Top 8)
2009  Graziella Rogers
           Miss Friendship
2010 
Liza Andrea Kuster
2011  Irina de Giorgi
2012  Lea Sara Wittwer
2013  Djoa Strassburg

Tahiti ("French Polynesia" in 2010)
2003  Vairupe Pater Huioutu (Top 16)
2004  Stéphanie Lesage (2nd RU)
           Best in Long Gown
2005  Vaimiti Herlaud
2006  Raimata Agnieray
2008 
Vahinetua Flaccadori
2009  Niuriki Teremate
           Best Talent
2010 
Mihiatea Ruta
2013  Maeva Simonin

Tanzania
2001  Hilda Bukozo
2002  Tausi Abdalla
2004  Sophia Byanaku
2005  Rehema Sudi (Top 16)
2006  Richa Maria Adhia
2007 
Angel Delight Kileo
2008 
Miriam Julios Odemba (1st RU)
2009  Evelyne Amasi
           Best National Costume
2010 
Rose Henry Shayo
2011  Nelly Alexandra Kamwelu
2012 
Bahati Chando
2013 
Clara Noor

Thailand
2001  Victoria Wachholz
2002  Lalita Apaiwong
2003  Anongnat Sutthanuch
2004  Radchadawan Nakprasert (Top 8)
2005  Kanokwan Sesthaphongvanich
2006  Patra Pailin Rungrattanasunthorn
2007 
Jiraporn Sing-ieam (Top 8)
           Best National Costume
2008 
Piyaporn Deejing (Top 16)
2009  Rujinan Phanseethum (Top 8)
2010 
Watsaporn Wattanakoon (2nd RU)
           Miss Photogenic
2011 
Niratcha Tungtisanont (Top 16)
2012  Waratthaya Wongchayaporn
           Best National Costume
2013  Punika Kunsuntornrat (2nd RU)
            Best in Resorts Wear

Tibet
2006  Tsering Chungtak
2007 
Tenzin Dolma

Tokelau
2005  Landy Tyrell

Tonga
2009 
Mary Francis Greatz
2010 
Glenda Marie Lavemai

Trinidad & Tobago
2004  Leah Mari Guevara (Top 16)
2007  
Carleen Ramlochansingh
2011 
Melanie George-Sharpe
2012  Amyrl Claudia Nurse
2013  Ariana Rampersad

Turkey
2001  Gozde Bahadir
2008 
Demet Karadeniz
2009  Gözde Zay
2010 
Dondu Sahin
2011  Merve Saribas
2012  Ilknur Melis Durasi
           Best Talent (Group 2)
2013  Ezgi Avci (Top 16)

Turks & Caicos
2005  Trina Adams
2006  Nicquell Garland
2007 
Tameka Teshan Deveaux
2008 
Sessilly Pratt
2009  Alison Grace Capron

Uganda
2002  Martha Semegura Nambajjwe
2007 
Helen Karungi
2008 
Victor Daisy Nabagereka

Ukraine
2003  Diana Starkova
2005  Yevgeniya Rudenko
           Best Talent
2006  Karina Kharchynska
2007 
Galyna Andreyeva
2009 
Karina Golovata
2010 
Valentyna Zhytnyk (Top 14)
2011  Khrystyna Oparina (Top 16)
2012  Yevgeniya Prokopenko
2013  Anastasiya Sukh
             Best in Swimsuit

Uruguay
2004  Katherine Gonçalves Pedrozo
2012 
Cynthia Kutscher Kleinschmidt

U.S.A.
2001  Abigail Royce (Top 16)
2002  Casey Marie Burns
2003  Jessica Schilling
2004  Stephanie Brownell
           Miss Friendship
2005  Amanda Lee Kimmel (Top 8)
2006  Amanda Helen Pennekamp (Top 16)
2007 
Lisa Marie Forbes
2008  Jana Murrell (Top 16)
2009  Amy Diaz
2010 
Danielle Bounds (Top 14)
2011 
Nicole Kelley
2012  Siria Ysabel Bojorquez (Top 8)
2013  Nicolle Velez (Top 16)

U.S. Virgin Islands
2007 
JeT’aime Cheree Cerge
2011 
Kara Williams
2012  Carolyn Whitney Carter-Heller
           
Best in Long Gown
2013  Vanessa Mari Donastorg

Venezuela
2001  Lirigmel Gabriela Ramos Salazar
2002  Dagmar Caterina Votterl Peláez
2003  Driva Ysabella Cedeño Salazar
2005  Alexandra Braun Waldeck (winner)
           Best in Swimsuit
2006 
Marianne Pasqualina Puglia Martínez (3rd RU)
           Best in Swimsuit
2007  Silvana Santaella Arellano (2nd RU)
           Best in Swimsuit
           Best in Long Gown
2008 
Maria Daniela Torrealba (Top 8)
           Best in Long Gown
2009  Jessica Cristina Barboza Schmidt (2nd RU)
2010 
Maria Angela Haydée Manuela Bonanni Randazzo (Top 7)
2011  Carolina Gabriela Medina Peschiutta (3rd RU)
2012  Osmariel Maholi Villalobos Atencio (2nd RU)
           Miss Photogenic
2013  Alyz Sabimar Henrich Ocando (winner)
           
Best in Long Gown

Vietnam
2003  Nguyen Ngan Ha
2004  Bui Thuy Hanh
2005  Dao Thanh Hoai Thi
2006 
Vu Nguyen Ha Anh
2007 
Truong Truc Diem
2010 
Luu Thi Diem Huong (Top 14)
           Best in Swimsuit
2011  Phan Thi Mo
2012  Do Hoang Anh

Wales
2006  Laura Jane Livesey
2007 
Sarah Michelle Sairahandri Fleming
2008 
Jamie-Lee Williams
2009  Dominique Louise Dyer
2010 
Louise Hinder
2011  Emma Franklin
2012  Zoe Kinsella
2013  Angharad James

Yugoslavia
2002  Sladjana Bozovic (2nd RU, then 1st RU)

Zambia
2005  Cynthia Kanema
2007  Sphiwe Mutale Benasho
2013 
Winnie-Fredah Kabwe

Zanzibar (part of Tanzania)
2001  Sheena Fatma Nanty

Zimbabwe
2007 
Myome Omar
2011 
Thandi Muringa (Top 8)
2012  Dimitra Markou
2013  Samantha Dika