1966
Home Women's 12-Year lists All Nations Asia Pacific World Atlantico Banana Beauty of the World Caraibes Hibiscus Chinese International Coffee Earth Friendship Global Beauty Queen Global Teen Globe International Globe (Albania) Grand International Hispano-American India Worldwide Intercontinental International Latin America Princess of the World Progress International South Pacific Sugar Cane Supranational T.E.E.N. Pageant Teen International Tourism International Tourism Queen International Tourism Queen of the Year Int'l United Continents Universe University World Yacht

   

 

1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Lists A to F Lists G to O Lists P to Z

 


England, Scotland, Denmark, Norway, Sweden & Finland

Germany & Israel

Miss Universe 1966

1966 July 16
Miami Beach, Florida, U.S.A.
58 entries

Results
Sweden  Margareta Arvidsson
Finland  Satu Charlotta Östring (4th RU Europe '66, winner Scandinavia '67, Maja '69, 1st RU International '69, SF Charming Int'l '72)
Thailand  Jeeranun Savettanun
India  Yasmin Daji
Israel  Aviva Israeli

Semi-finalists
Colombia  Edna Margarita Rudd Lucena
Denmark  Gitte Fleinert (Europe '66)
England  Janice Carol Whiteman (Europe '66)
Germany  Marion Heinrich
Holland  Margo Isabelle Domen (Europe '66)
Norway  Siri Gro Nilsen (Europe '66, 1st RU Scandinavia '67)
Peru  Madeline Hartog-Bel Houghton (winner World '67)
Philippines  Maria Clarinda Garces Soriano
Spain  Paquita Torres Pérez (winner Europe '67)
U.S.A.  Maria Judith Remenyi
__________

Order of announcement of semi-finalists
Group 1 - Thailand, Holland, Peru, Denmark, U.S.A., India & Philippines
Group 2 - Finland, Sweden, Israel, Spain, Colombia, Norway, England & Germany

Order of announcement of finalists
Thailand, India, Finland, Sweden & Israel
__________

Remainder
Argentina  Elba Beatriz Basso
Aruba  Sandra Fang
Austria  Renate Polacek
Bahamas  Sandra Zoe Jarrett
Belgium  Mireille De Man (World '66, Europe '66)
Bermuda  Marie Clarissa Trott
Bolivia  Maria Elena Borda
Brazil  Ana Cristina Ridzi
Canada  Marjorie Anne Schofield (International '67)
Ceylon  Lorraine Roosmalecocq
Chile  Stella Dunnage Roberts
Costa Rica  María Virginia Oreamuno Aguilar
Cuba (Free)  Lesbia Murrieta
Curacao  Elizabeth Sanchez
Ecuador  Martha Cecilia Andrade Alominia
France  Michčle Boulé (SF World '66)
Greece  Katia Balafouta
Guam  Barbara Jean Perez
Guyana  Umblita Van Sluytman (SF World '66)
Iceland  Erla Traustadóttir
Ireland  Gladys Anne Waller (2nd RU World '65, Europe '66)
Italy  Paola Bassolino
Jamaica  Beverly Savory
Japan  Atsumi Ikeno (2nd RU Asia '68)
Korea  Yoon Gui-young
Lebanon  Yolla George Harb (World '65)
Luxembourg  Gigi Antinori (Europe '66)
Malaysia  Helen Lee Siew Lien
Morocco  Joelle Lesage
New Zealand  Heather Gettings (World '66, Queen of the Pacific '67)
Okinawa  Yoneko Kiyan
Panama  Dionisia Broce
Paraguay  Mirtha Martínez Sarubbi
Puerto Rico  Carol Bajandas
Scotland  Linda Ann Lees
Singapore  Margaret van Meel
South Africa  Lynn Carol De Jager
Surinam  Joyce Magda Leysner
Switzerland  Hedy Frick
Trinidad & Tobago  Kathleen Hares
Turkey 
Nilgün Arslaner
Venezuela  Magally Beatriz Castro Egui
Wales  Christine Heller
__________

Awards
Miss Amity  (tied) Curacao & Spain
Miss Photogenic  Sweden
Best National Costume  Israel


Miss Hospitality, Bermuda, Israel, U.S.A., Turkey, Sweden

South Africa, New Zealand & Colombia

Best National Costume
Israel

Miss Photogenic
Sweden
 

Jack Linkletter with the moment of truth

Israel (4th RU) Finland (1st RU), Sweden (winner), Thailand (2nd RU), India (3rd RU)

courtesy William Prendiz de Juirado