2001
Home Women's 12-Year lists All Nations Asia Pacific World Atlantico Banana Beauty of the World Caraibes Hibiscus Chinese International Coffee Earth Global Beauty Queen Global Teen Globe International Globe (Albania) Grand International Hispano-American India Worldwide Intercontinental International Latin America Princess of the World Progress International South Pacific Sugar Cane Supranational T.E.E.N. Pageant Teen International Tourism International Tourism Queen International Tourism Queen of the Year Int'l United Continents Universe University World Yacht

   

 

1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Lists A to F Lists G to O Lists P to Z

 

Miss Universe 2001

2001 May 11
Coliseo Ruben Rodriguez, Bayamón, Puerto Rico
77 entries

Results
Puerto Rico  Denisse Maria Quiñones August
Greece  Evelina Papantoniou
U.S.A.  Kandace Gayle Krueger
Venezuela  Eva Monica Anna Ekvall Johnson
India  Celina Jaitley

Semi-finalists
France  Elodie Gossuin (winner Europe '01)
Israel  Ilanit Levy
Nigeria  Ibiagbanidokibubo "Agbani" Asenite Darego (winner World '01)
Russia  Oksana Kalandyrets (SF Europe '01)
Spain  Eva Sisó Casals
__________

Order of announcement of SFs
Spain, Venezuela, Nigeria, Israel, Greece, India, Russia, U.S.A., France & Puerto Rico

Order of announcement of Top 5
India, Venezuela, Puerto Rico, Greece & U.S.A.
__________

Remainder
Angola  Hidianeth Luisa Cussema
Antigua & Barbuda  Janil Lydia-Therese Bird
Argentina  Romina Incicco
Aruba  Denise Vanessa Balinge
Bahamas  Nakera Simms
Belgium
 Dina Tersago (World '01)
Bolivia
 Claudia Andrea Araño Antelo (1st RU Coffee '02)
Botswana
 Mataila Sikwane
Brazil  Juliana Dornelles Borges
British Virgin Islands  Kacy Frett
Bulgaria
 Ivaila Bakalova
Canada
 Cristina Yvonne Remond (World Miss University '00)
Cayman Islands  Jacqueline Bush (World '00)
Chile
 Carolina Gomez Gallardo
Colombia  Andrea Maria Noceti Gómez
Costa Rica  Paola Calderón Hütt (Coffee '01)
Croatia  Maja Cecic-Vidos
Curacao
 Maria Fatima Sint Jago
Cyprus  Stella Demetriou
Czech Republic  Petra Kocarova
Dominican Republic
 Claudia Cruz de los Santos
Ecuador
 Jéssica Eliana Bermúdez Ronquillo
Egypt
 Sarah Shaheen
El Salvador  Grace Marie Zabaneh Menéndez (Earth '01)
Estonia
 Inna Roos
Finland  Heidi Willman (Scandinavia '02, winner Baltic Sea '02)
Germany  Claudia Bechstein
Ghana
 Precious Agyare
Guatemala  Rosa María Castañeda Aldana (International '01, Coffee '02)
Honduras  Olenka Miroslava Fuschich
Hungary  Agnes Helbert
Ireland  Lesley Turner
Italy  Stefania Maria
Jamaica
 Zahra Burton
Japan  Misao Arauchi
Korea  Kim Sa-rang
Lebanon  Sandra Rizk (World '00)
Malaysia  Tung Mei Chin
Malta
 Rosalie Theuma
Mexico
 Jacqueline Bracamontes Van-Hoorde
Netherlands  Reshma Roopram
New Zealand
 Kateao Nehua
Nicaragua
 Ligia Cristina Argüello Roa (Top 5 World '01)
Northern Marianas  Janet Han King
Norway
 Linda Marshall
Panama
 Ivette Maria Cordovez Usuga
Paraguay  Rosemary Britez (Queen of the World '00)
Peru  Viviana Rivas Plata Aita (SF Asia-Pacific '98, World '01)
Philippines
 Zorayda Ruth Andam
Poland  Monika Gruda
Portugal  Telma Rute Jesus Santos
Singapore
 Jaime Teo Chai-Lin
Slovak Republic
 Zuzana Basturova
Slovenia  Minka Alagi
South Africa
 Jo-Ann Cindy Strauss (SF World '01)
Sweden  Malin Olsson
Switzerland  Mahara McKay (World '00)
Taiwan
 Chiang Hsin-Ting (International '00)
Thailand  
Varinthorn "Uan" Padungvithee
Trinidad & Tobago
 Alexia Charlerie (Queen of the World '02)
Turkey
 Sedef Avci
Turks & Caicos
 Shereen Novie Gardiner
Ukraine
 Yuliya Linova
Uruguay
 Carla Piaggio
U.S. Virgin Islands
 Lisa Hasseba Wayne
Yugoslavia
 Ana Jankovic
Zimbabwe
 Tsungai Muswerakuenda

Did not compete
Barbados
China
 Wei Shanyi
Cook Islands  Louisa Maire Browne
Denmark
Great Britain
Guam
Hong Kong
  Vivian Wai Wan Lau
Mozambique  Nica Gemo

Replaced
British Virgin Islands  Shakima Nashama Stoutt (underage)
Russia  Oksana Fedorova (took exams at Interior Ministry training school May 15)
__________

Awards
Miss Amity  Bahamas
Miss Photogenic  Puerto Rico
Best National Costume
1 Korea
2 Philippines
3 Honduras


Russia, Canada, Mexico, U.S.A., France

Croatia

France

Greece

India

Israel

Nigeria

Puerto Rico

Russia

Spain

U.S.A.

Venezuela

photo credits: contributors from Scandinavia & Russia as well as Miss Universe L.P, LLP