winner = Miss Earth
1st RU = Miss Earth Air
2nd RU = Miss Earth Water
3rd RU = Miss Earth Fire


Argentina (3rd RU), Denmark (winner), Brazil (1st RU) & Kazakhstan (2nd RU)

Kenya (1st RU), Yugoslavia (2nd RU), Bosnia & Herzegovina (winner) & Greece (3rd RU)

Brazil (1st RU), Honduras (winner), Costa Rica (2nd RU) & Poland (3rd RU)

2001 October 28
Quezon City, Philippines
42 entries

2002 October 20
Manila, Philippines
53 entries

2003 November 9
Quezon City, Philippines
57 entries
Results
Denmark  Catharina Svensen
Brazil  Simone Régis
Kazakhstan  Margarita Kravtsova (3rd RU World 00)
Argentina  Daniela Alejandra Stucan Figliomeni (World 00)

Semi-finalists
Bolivia  Catherine Villarroel Márquez (International 00)
Estonia  Evelyn Mikömagi (SF Universe 00)
India  Shamita Singha
Latvia  Jelena Keirane (Europe 03; SF International 04)
Philippines  Carlene Ang Aguilar (SF World '05, 2nd RU Chinese Int'l '04)
U.S.A.  Abigail Royce
_______________

Remainder
Australia  Christy Anderson
Canada  Michelle Carrie Lillian Weswaldi (World 96)
Colombia  Natalia Botero Argote
Croatia  Ivana Galesic
Dominican Republic 
Catherine Eloisa Núñez de León
El Salvador  Grace Marie Zabaneh Menéndez (Universe 01)
Ethiopia  Nardos Tiluhan Wondemu
Finland  Martina Aitolehti
Gibraltar  Charlene Ann Figueras
Guatemala
  Carmina Elizabeth Paz Hernández
Hungary  Krisztina Kovacs
Italy  Monica Rossetti
Japan  Misuzu Hirayama
Kenya  Aqua Bonsu
Lebanon  Adelle Raymond Boustany
Malaysia  Joey Tan Eng Li
Netherlands
  Jamie-Lee Huisman
New Zealand
 Abbey Flynn
Nicaragua
  Karla José Leclair Monzón
Panama 
Aliana Yaneth Khan Zambrano
Peru  Paola Barreda Benavides
Puerto Rico  Amaricelys Reyes Guzmán
Russia  Victoriya Bonnya
Singapore  Calista Ng Poh Li
South Africa  Inecke van der Westhuizen
Spain  Noemi Caldas Ortiz
Taiwan  Chao Yun Hsiu
Tanzania  Hilda Bukozo
Thailand  Victoria Wachholz
Turkey  Gozde Bahadir
Venezuela
  Lirigmel Gabriela Ramos Salazar
Zanzibar  Sheena Fatma Nanty
_______________

Withdrew
Antigua Barbuda  Janil Bird (Universe 01)
Belgium  Caroline Costermans

 

 

 







 

 

 

Results
Bosnia & Herzegovina  Dzejla Glavovic (dethroned 2003 May 28)
Kenya  Winnie Adah Omwakwe (took over the title)
Yugoslavia  Sladjana Bozovic (Universe 02)
Greece  Juliana Patricia Drossou

NOTE after Bosnia & Herzegovina was dethroned, the runner-ups moved up one position; Finland became 3rd runner-up

Semi-finalists
5  Finland  Elina Hurve
Colombia  Diana Patricia Botero Ibarra
7  Peru  Claudia Ortiz de Zevallos Cano (SF Universe 03)
Chile  Nazhla Sofía Abad González
9  Philippines  April Rose Lim Perez
10  Spain  Cristina Carpintero
_______________

Remainder
Albania  Anjeza Maja  (World 02)
Argentina
  Mercedes Apuzzo
Australia  Ineke Candice Leffers
Barbados  Ramona Ramjit
Belgium  Stéphanie Moreel
Bolivia
  Susana Valeria Vaca Díez
Canada  Melanie Grace Bennett
China  Zhang Mei
Costa Rica  Maria del Mar Ruiz Carballo
Czech Republic  Apolena Tumova
Denmark  Julie Kristen Villumsen
Dominican Republic  Yilda Santana Subervi
Egypt  Ines Gohar
El Salvador
 Elisa Sandoval Rodríguez (Universe 02)
Estonia  Merilin Malmet
Germany  Miriam Thiele
Ghana  Beverly Asamoah Jecty
Gibraltar  Charlene Gaiviso
Great Britain  Louise Glover
Guatemala
  Florecita de Jesús Cobián Azurdia
Honduras  Leslie Paredes Barahona
Hungary  Szilvia Toth
India  Reshmi Ghosh
Korea  Lee Jin-ah
Kosovo
  Mirjeta Zeka
Lebanon
  Raghida Antoun Farah
Malaysia  Pamela Ramachandran
Mexico  Libna Viruega Roldán
Nepal  Nira Gautam
Nicaragua  Yahoska Maria Cerda Urbina
Nigeria  Vanessa Ibiene Ekeke
Norway  Linn Naimak Olaisen
Panama
  Carolina Lilibeth Miranda Samudio
Paraguay  Adriana Raquel Baum Ramos
Poland  Agnieszka Portka
Puerto Rico  Deidre Rodríguez
Singapore  Gayathri Unnijkrishan
Switzerland  Jade Chang
Tanzania  Tausi Abdalla
Thailand  Lalita Apaiwong
Uganda  Martha Semegura Nambajjwe
U.S.A.  Casey Marie Burns
Venezuela  Dagmar Caterina Votterl Peláez
_______________

Did not compete
Aruba  Jurraney Toppenberg (walked out during the 2nd week)
Brazil  Adriana Reis (returned home with a kidney infection)

 

 

Results
Honduras  Dania Patricia Prince Méndez (Universe 98)
Brazil  Priscila Poleselo Zandoná
Costa Rica  Marianela Zeledón Bolaños
Poland  Marta Matyjasik (World 02; 4th RU Europe 03; International 04)

Semi-finalists
Cyprus  Krystiana Aristotelou (World 01)
Guatemala  Marie Claire Palacios Boeufgras
Norway  Fay Larsen (Europe 02)
Philippines  Laura Marie Mercado Dunlap
Serbia & Montenegro  Katarina Vucetic
Tahiti  Vairupe Pater Huioutu
_______________

Remainder
Afghanistan  Vida Samadzai
Antigua & Barbuda
  Juany Gomez
Argentina
  Marisol Pipastrelli
Australia  Shivaune Christina Field
Belgium  Sofie Ydens
Bolivia
  Claudia Cecilia Azaeda Melgar
Bosnia & Herzegovina  Mirela Bulbulija
Canada
  Brooke Elizabeth Johnston (United Kingdom-Universe 05)
Chile 
Carolina Jimena Salazar Palma
China  Dong Mei Xi
Colombia  Emily de Castro Giacometto
Denmark  Marie Petersen
Dominican Republic
  Suanny Frontaán
Ecuador
  Isabel Cristina Ontaneda Pinto (Universe & International 02)
Estonia
  Kadi Tombak
Ethiopia
  Yodit Getahun (International 03)
Finland  Jenni Suominen
France  Jennifer Pichard
Germany  Jolena Kwasow
Ghana
  Ama Amissah Quartey
Gibraltar  Justine Olivero
Hungary  Aniko Szucs
India
  Shwetha Vijay Nair
Israel  Moran Glistron
Japan  Asami Saito
Kenya  Hazel Nzioki
Korea  Oh Yoo-mi
Kosovo  Teuta Hoxha
Lebanon
  Mary Georges Hanna
Malaysia  Ying Ying Lee
Mexico  Lorena Irene Velarde Briceño
New Zealand  Katey Ellen Price
Nicaragua  Marynés Argüello César
Nigeria 
Eva Ewemade Ogbebor
Panama  Jessica Doralis Segui Barrios
Peru  Danitza Autero Stanic
Puerto Rico  Norelis Ortiz Acosta
Singapore
  Adele Koh
Slovenia  Sabina Begovic
South Africa
 Catherine Constantinides
Sweden  Caroline Sonath
Switzerland  Catherine Waldenmeyer
Thailand
  Anongnat Sutthanuch
Ukraine  Diana Starkova
U.S.A. 
Jessica Schillings
Vietnam  Nguyen Ngan Ha
Venezuela  Driva Ysabella Cedeño Salazar



 

 


 

Awards
Miss Friendship  Japan
Miss Photogenic  Argentina
Best National Costume  India
Best in Swimsuit  Kazakhstan
Best in Long Gown  Philippines
Miss Talent  Latvia
Awards
Miss Friendship  Gibraltar
Miss Photogenic  Philippines
Best National Costume  Korea
Best in Swimsuit  Colombia
Best in Long Gown  Peru
Miss Talent  Bosnia & Herzegovina
Awards
Miss Friendship  Ethiopia
Miss Photogenic  Bolivia
Best National Costume  Panama
Best in Swimsuit  France
Best in Long Gown  Brazil
Miss Talent  Bosnia & Herzegovina

 


Paraguay (3rd RU), Brazil (winner), Martinique (1st RU) & Tahiti (2nd RU)


Serbia & Montenegro (3rd RU), Venezuela (winner), Dominican Republic (1st RU) & Poland (2nd RU)

AP/Aaron Favila


Venezuela (3rd RU), Chile (winner), India (1st RU) & Philippines (2nd RU)

AP/Aaron Favila

2004 October 24
Quezon City, Philippines
61 entries
2005 October 23
Quezon City, Philippines
80 entries
2006 November 26
Manila, Philippines
82 entries
Results
Brazil  Priscilla Meirelles de Almeida
Martinique  Murielle Celimene
Tahiti  Stéphanie Lesage
Paraguay  Yanina Alicia González Jorgge (3rd RU Universe 04)

Top 8 Finalists
Australia 
Shenevelle Dawn Dickson
Honduras  Gabriela Dennisse Zavala Irias (World 08)
Philippines  Tamera Marie Szijarto
Thailand  Radchadawan Nakprasert (was Khampeng)

Top 16 Semi-finalists
Egypt 
Arwa Yhaia Ahmad Kassem Gouda
India  Jyoti Brahmin
Israel  Keren Somech
Nicaragua 
Marifely Argüello César (Universe 04)
Norway  Brigitte Korsvik
Peru  Liesel Holler Sotomayor (Universe 04)
Poland  Karolina Gorazda (World 03; SF Europe 05)
Trinidad & Tobago  Leah Mari Guevara
_______________

Remainder
Albania  Vilma Masha
Argentina  Daniela Estefania Puig
Belgium  Ruchika Sharma
Bolivia
 
Carmen Muriel Cruz Claros (SF International 03)
Bosnia & Herzegovina  Ana Suton
Bulgaria  Kristiana Dimitrova
Canada
  Tanya Beatriz Munizaga
Chad
 
Aché Myriam Commelin
Chile  Erika Christel Niklitschek Schmidt
China  Xu Nicole Liu
Colombia
 
Maria Fernanda Navia Cardona
Costa Rica  Karlota Calderon Brenes
Denmark  Thea Frojkear
Dominican Republic
  Nileny Dippton Estevez
Ecuador
  Maria Luisa Barrios Landivar
El Salvador  Silvia Gabriela Mejia Cordova (Universe 04)
Estonia  Jana Gruft
Ethiopia
  Ferehiyewot Abebe Merkuriya (Universe 04)
Finland  Iida Lattu
France  Audrey Nogues
Ghana
  Animwaa Afua Akyeampong
Great Britain  Hannah McCuaig
Guatemala
 
Mirza Odette García Corzo
Kenya  Susan Kaittany
Korea  Hye-Jin Cho
Lebanon  Lana Khattab
Macedonia  Natalija Grubovik
Malaysia
  Eloise Law
Mexico
  Valentina Cervera Avila
Nepal  Anita Gurung
Netherlands  Saadia Himi
New Zealand 
Rachael Tucker
Nigeria
  Ufuoma Stacey Ejenobor
Portugal  Frederica Santos
Puerto Rico
 
Shanira Maria Blanco Colón
Serbia & Montenegro
 Katarina Hadzipavlovic
Singapore
  Nicole Sze Chin Nee
South Africa
 Sally Lueng
Sweden  Sara Jilena Lundemo
Switzerland  Simone Röthlisberger
Taiwan
  Angel Wu
Tanzania
  Sophia Byanaku
Uruguay  Katherine Gonçalves Pedrozo (World 99)
U.S.A.  Stephanie Brownell
Vietnam  Bui Thuy Hanh
_______________

Did not compete
Venezuela 
Enid Solsiret Herrera Ramírez

 

 

 

 

 

 

 

 

Results
Venezuela  Alexandra Braun Waldeck
2  Dominican Republic  Amell Santana de Jesús
Poland  Katarzyna Weronika Borowicz (3rd RU World 04; 3rd RU Europe 06)
Serbia & Montenegro  Jovana Marjanovic

Top 8 Finalists
Chile  Nataly Nadeska Chilet Bustamante (To 6 American Continent '07, World 08, Hispanoamericana '09)
Paraguay  Tania María Domaniczky Vargas (World 04)
Puerto Rico  Vanessa De Roide
U.S.A. 
Amanda Lee Kimmel

Top 16 Semi-finalists
Bosnia & Herzegovina  Sanja Susnja
Czech Republic  Zuzana Stepanovska
Ecuador  Cristina Eugenia Reyes Hidalgo (World 04)
El Salvador  Irma Marina Dimas Pineda (Universe 05)
Korea  Yoo Hye-Mi
Philippines  Genebelle Francisco Raagas
Russia  Tatyana Yamova
Tanzania  Rehema Sudi
_______________

Remainder
Afghanistan  Sutara Bahrami
Argentina 
Eliana Evelina Ocolotobiche
Australia  Anne-Maree Bowdler
Bahamas
  Nadia Cash
Belgium
  Isabel van Rompaey
Bolivia
  Vanessa Patricia Morón Jarzun (International 04)
Brazil 
Isabella Miranda Chaves
Cambodia  Mealea Pich
Cameroon
  WONJA Ngeah Ginette Martine
Canada
  Katherine "Kate" McClure
China  LI Yi-Jia
Colombia
  Lia Patricia Correal Lopera
Denmark  Heidi Zadeh (Europe 05)
Egypt
  Elham Wagdi Fadel (International 06, Universe 09)
Estonia  Anastassija Balak
Finland  Rita Aaltolahti
France  Alexandra Uhan
Germany  Rebecca Kurnikowski
Ghana
  Faustina Adjao Akoto
Haiti
  Channa Cius
Honduras
 
luna Luna
Hong Kong  Gu Reu
India  Niharika Singh
Indonesia  Jenny Graciella Jevinzky Sutjiono
Israel  Avivit Meirson
Jamaica 
Juel Daisi Pollard
Japan
  Emi Suzuki
Kenya
 
Stella Marris Atieno Abungu (Bikini '06)
Latvia  Nora Reinholde
Lebanon
  Chantal Karam
Macau  Qian Qiong
Macedonia 
Ivana Stojanovska (World 07)
Malaysia
  Jamie PANG Hui Ting
Martinique
 
Gaëlle ‘Elle’ Narayanan
Mauritius
  Loshanee Moodaley
Mexico  Lorena Jaime Hochstrasser
Mongolia  Sarnai Amar (winner World Miss University 08)
Nepal  Shavona Shrestha
Netherlands  Dagmar Saija
New Zealand
 Tiffany Pickford
Nicaragua  Sandra Maritza Ríos Hernández
Nigeria  Ethel Okosuns
Niue Island  Ngiar Pearson
Norway  Vibeke Hansen
Pakistan
  Naomi Zaman
Portugal
  Angela Maria Fonseca Spinola (World 05)
Panama
  Rosemary Isabel Suárez Machazek
Peru  Sara María Paredes Valdivia
Romania  Adina Dimitru (4th RU Europe 02) 
Saint Lucia
 Hanna Gabrielle Fitz
Samoa
  Jospehine Elena Bernadette Meisake
Singapore 
Sharon Sim Pei Yee
Slovak Republic
  Diana Ondrejickova
South Africa
  Jacqueline Postma
Sweden  Therese Denitton
Tahiti  Vaimiti Herlaud
Taiwan  Lin Yi-Fan  
Thailand  Kanokwan Sesthaphongvanich
Tokelau  Landy Tyrell
Turks & Caicos  Trina Adams
Ukraine
  Yevgeniya Rudenko
United Kingdom  Emma Corten
Vietnam
  DAO Thanh Hoai Thi
Zambia
  Cynthia Kanema (World 03, International 04, Universe 05)

 

Results
Chile  Hil Yesenia Hernández Escobar
India  Amruta Patki
Philippines  Catherine Yu Untalan
Venezuela  Marianne Pasqualina Puglia Martínez

Top 8 Finalists
Czech Republic  Petra Soukupova
Egypt  Meriam George (Universe 05, SF Intercontinental '05)
Panama  Stefanie de Roux Martín (Top 15 Universe 03)
Poland  Francys Mayela Barraza Sudnicka (Universe 06)

Top 16 Semi-finalists
Bahamas  Leandra Pratt
Bosnia & Herzegovina  Bozena Jelcic
China  Zhou Meng Ting
France  Anne Charlotte Triplet
Saint Lucia  Cathy Daniel
Slovak Republic  Judita Hrubyova (Universe 06)
Spain  Rocío Cazallas Grau
U.S.A.  Amanda Helen Pennekamp
_______________

Remainder
Albania  Blerta Kastrati Halili
Argentina  Andrea Carolina Garcia
Australia  Natalie Maria Newton
Belgium  Isabelle Cornelis
Bolivia  Jéssica Anne Jordan Brutón (Universe 07)
Botswana  Kefilwe Kgosi
Brazil
 Ana Paula Quinot
Canada  Riza Raquel Santos
Cayman Islands  Stephanie Monique Espeut
Costa Rica  Mari Paz Duarte Camacho
Curacao  Kristal Rose Sprock
Denmark  Nicoline Qvortrup
Dominican Republic  Alondra Yamira Peña
Ecuador  Maria Magdalena Stahl Hurtado
El Salvador  Ana Flor Astrid Machado
England  Holly Ikin
Ethiopia  Dina Fekadu Mosissa (International 05; Top 20 Universe 06)
Finland  Linnea Eeric Annickki Aaltonen (World '07, Top 20 Tourism International '10)
Georgia  Maria Alexandra Sarchimelia
Germany  Fatima Funk
Ghana
  Mable Naadu Frye

Greece  Eugenia Lattou
Guadeloupe  Caroline Virgile Bevis
Guatemala  Catherine Argentina Gregg Escobar
Haiti  Melan Georges
Honduras  Lesly Gabriela Molina Kristoff
Indonesia  Yelena Setiabudi
Ireland  Melanie Boreham (Universe 06)
Italy  Maria Lucia Leo
Japan  Noriko Ohno
Kenya
 Emah Madegwa
Korea  Park Hee-jung
Lebanon  Nahed Al Saghir
Liberia  Rachel Bidmia Njinimbam
Lithuania  Evelina Dedul
Macedonia  Ivana Popovska

Malaysia
 Alice Loh Siew Leng (MTQI '05)
Martinique  Mégane Cindy Martinon
Mexico  Alina Garcia Valdez
Nepal  Ayushma Pokharel
Netherlands  Sabrina van der Donk
New Zealand  Annelise Burton
Nicaragua  Sharon Amador Zelodón
Nigeria  Ivy Obrori Edenkwo
Norway  Meriam Leroy Brahimi
Pakistan  Sehr Mahmood
Paraguay  Paloma María Navarro Wever
Peru  Valerie Caroline Neff Murillo
Puerto Rico  Camille Collazo
Romania  Nicolete Motei
Russia  Yelena Salnikova
Samoa
 Mililani Vienna Tofa
Serbia & Montenegro  Dubravka Skoric
Singapore
 Shn Juay Shi Yun (All Nations 11)
South Africa  Nancy dos Reis
Sweden  Cecilia Zatterlöf Harbo Kristensen (International 05; Europe 06)
Switzerland  Laura Ferrara
Tahiti  Raimata Agnieray
Taiwan  Chiu Yu-Cheng

Tanzania  Richa Maria Adhia (World 07)
Thailand  Patra Pailin Rungrattanasunthorn
Tibet  Tsering Chungtak
Turks & Caicos  Nicquell Garland
Ukraine  Karina Kharchynska
Vietnam
 Vu Nguyen Ha Anh
Wales  Laura Jane Livesey

Awards
Miss Friendship  U.S.A.
Miss Photogenic  Brazil
Best National Costume  Honduras
Best in Swimsuit  Paraguay
Best in Long Gown  Tahiti
Miss Talent  Canada
Awards
Miss Friendship  Canada
Miss Photogenic  Chile
Best National Costume  Korea
Best in Swimsuit  Venezuela
Best in Long Gown  Puerto Rico
Miss Talent  Ukraine
Awards
Miss Friendship  Italy
Miss Photogenic  Canada
Best National Costume  Samoa
Best in Swimsuit  Venezuela
Best in Long Gown  India
Miss Talent  China

 


Venezuela (2nd RU), Canada (winner), India (1st RU) & Spain (3rd RU)

Reuters/Cheryl Ravelo


Brazil (3rd RU), Mexico (2nd RU), Philippines (winner) & Tanzania (1st RU)

Julles Roberto


Spain (3rd RU), Philippines (1st RU), Brazil (winner) & Venezuela (2nd RU)

sent by a pageant fan

2007 November 11
Manila, Philippines
88 entries
2008 November 9
Pampanga, Philippines
85 entries
2009 November 22
Boracay, Philippines
80 entries
Results
Canada  Jessica Nicole Domingo Trisko
2  
India  Pooja Chitgopekar
Venezuela  Silvana Santaella Arellano (winner Italia nel Mondo 2005)
Spain  Angela Gomez Duran

Top 8 Finalists
Georgia  Nana Mamasakhlisi
Peru
  Odilia Pamela Garcia Pineda
Switzerland  Stephanie Gossweiler
Thailand
  Jiraporn Sing-ieam

Too 16 Semi-finalists
Czech Republic  Eva Ceresnakova
Dominican Republic  Themys Aleska Febriel Tatis
Lebanon  Amale Al Khoder
Martinique
  Elodie Marie Charlie Delor (World 08)
Nigeria  Stacy Garvey
Romania  Alina Gheorge
South Africa
 
Bokang Ramaredi Montjane (International 09)
Sweden
  Ivana Gagula
_______________

Remainder
Albania
  Shpresa Vitia
Argentina  María Antonella Tognolia Sanvitale
Australia  Victoria Louise Stewart
Bahamas
  Sharon Eula Rolle
Belgium
  Melissa Cardaci
Belize
  Leilah Anne Magdalena Pandy (Universe 04)
Bolivia  Carla Loreto Fuentes Rivero
Bosnia & Herzegovina  Dzenita Dumpor
Botswana
  Millicent Ollyn
Brazil  Patricia Silva Ferreira Andrade
Cameroon
  Pauline Marcelle Kack
China  Yu Pei-Pei
Colombia  Mileth Johana Agamez Lopez
Congo (Brazzaville)
  Maurielle Nkouka Massamba (International 06)
Costa Rica
  Natalia Mattey Salas
Cuba
  Ariana Barouk
Denmark
  Trine Lundgaard Nielsen (World 05)
Ecuador
  Maria Verónica Ochoa Crespo
El Salvador
 Julia Iris Ayala Regalado
England
  Clair Cooper (Universe 09)
Ethiopia
  Nardos Desta Tafese
Fiji
  Minal Maneesha Ali
Finland
  Anna Pohtimo
France
  Alexandra Gaguen
Georgia
  Nana Mamasakhlisi
Germany
  Sinem Ramazanoglu
Ghana
  Diana Naa Blankson
Guadeloupe
  Virginie Molia
Guatemala
  Jessica Maria Scheel Loyola

Hong Kong  Fan Miao Meng
Iceland  Katrin Dogg Sigurdardottir
Indonesia  Artri Aldoranti Sulistyowati
Israel
  Mor Donay
Italy  Bernadette Mazzu
Japan  Ryoko Tominaga
Kazakhstan
  Zhazira Nurkhodjaeva
Kenya
  Volen Auma Owenga
Korea  Yoo Ji-eun
Latvia  Ilze Jankovska
Liberia
  Telena J'Garmonu Cassell
Lithuania  Monika Baliunaite
Macau  Zhang Xiao Yu
Malaysia
  Dorcas Cheok Huai Yee
Mexico  Maria Fernanda Canovas Leal
Nepal 
Bandana Sharma
Netherlands  Milou Verhoeks
New Zealand  Claire Kirby
Nicaragua  Iva Karlos Grijalva Pashova
Niue
  Shevalyn Ligovai Poimafiti Maika
Northern Ireland
  Aine Gormley
Norway
  Margaret Paulin Hauge
Paraguay
  Griselda Montserrat Quevedo

Philippines  Jeanne Angeles Harn
Poland  Barbara Tatara (Universe 08)
Saint Lucia  Oneka McKoy
Sierra Leone
 Theresa Turay
Singapore
  Chen Nicole Lin
Slovak Republic  Barbora Palovicova
Slovenia
  Tania Trobec
Suriname  Safyra Rachida Duurham (World 07)
Taiwan
  Sonya Lee
Tanzania
  Angel Delight Kileo (International 06)
Tibet  Tenzin Dolma
Trinidad & Tobago  Carleen Ramlochansingh
Turks & Caicos  Tameka Teshan Deveaux
Uganda
  Helen Karungi
Ukraine  Galyna Andreyeva
U.S.A.
 
Lisa Marie Forbes
U.S. Virgin Islands  JeT’aime Cheree Cerge (Universe 06)
Vietnam
  Truong Truc Diem
Wales
  Sarah Michelle Sairandhri Fleming
Zambia
  Sphiwe Mutale Benasho
Zimbabwe
  Myome Omar

 

 

 

 

Results
1
 Philippines  Karla Paula Ginteroy Henry
Tanzania  Miriam Julios Odemba
Mexico  Abigail Elizalde Romo
Brazil  Tatiane Kelen Barbosa Alves

Top 8 Finalists
Colombia  Mariana Rodríguez Merchán
Spain  Adriana Reverón Moreno
Switzerland  Nasanin Nuri
Venezuela  Maria Daniela Torrealba Pacheco

Top 16 Semi-finalists
Czech Republic  Hana Svobodova
Korea  Seo Seol-hee
Nigeria  Uko Ezinne
Poland   Karolina Filipkowska
Romania  Ioana Ruxandra Popa
Russia  Anna Mezentseva
Thailand  Piyaporn Deejing (1st RU Interational 10)
U.S.A.  Jana Murrell
________________

Remainder
Albania   Rudina Suti
Argentina  Camila Solórzano Ayusa (Universe '12)
Australia    Rachael Smith
Bahamas  Garnell Storr
Belgium
  Debby Gommeren
Bhutan 
Tsokey Tsomo Karchung
Bolivia 
Carolina Urquiola Rodríguez
Bosnia & Herzegovina  Alisa Zlatarevic
Botswana 
Nametso Ngwako
Canada  Denise Garrido
China  
Zhou Yingkun
Congo
(Brazzaville)  Katissia Omera Christhy Kouta
Congo (Kinshasa)  Olga Tshikala Yumba
Costa Rica  Wendy del Carmen Cordero Sánchez (World '07, Continente Americano '08)
Cuba  Jessica Silva
Dominican Republic  Diana González Flores
Ecuador
  Andrea Carolina León  Janzso
El Salvador  Teresa Gómez
England  Caroline Elizabeth Duffy
Ethiopia
 
Kidan Gebreegziabher Tesfahun
Finland  Minna Nikkilä
France  Charlotte Lagauzere
Georgia  Sopiko Svimonishvili
Germany  Dayana Schult
Ghana  Sarah Adoley Addo
Greece  Grigoria “Ria” Antoniou
Guadeloupe  Jennifer Desbouiges
Guam
  Jennifer Puanani Rose Neves
Honduras
  Kenia Melissa Andrade (International 09)
Hungary  Krisztina Polgár
India
  Tanvi Vyas
Indonesia  Hedhy Kurniati
Israel  Lin Mor
Italy  Caterina Pasquale
Jamaica  Simone Burke
Japan
  Akemi Fukumura
Kosovo  Yllka Berisha
Latvia  Anita Baltruna
Lebanon  Pamela Saade
Liberia 
Marit Gayduo Woods
Lithuania  Ingrida Kazlauskaite
Luxembourg: Nadia Neves Pereira
Macau  Qian Wei Na
Malaysia  Audrey Ng Sook Ling
Malta  Maria Elena Galea
Martinique  Frédérique Violaine Grainville
Netherlands: Melanie de Laat
New Zealand 
Rachel Crofts
Nicaragua  Thelma Guisselle Rodríguez Flores
Northern Ireland  Gemma Michelle Walker
Pakistan  Nosheen Idres
Panama
  Shassia Ubillus Falcón
Peru  Giuliana Myriam Zevallos Roncagliolo (Universe 10)
Rwanda
  Cynthia Akazuba
Scotland  Courtney St. John
Serbia  Bojana Traljic
Singapore  Ivy Leow Kian Peng
Slovak Rep  Martina Tothova
Slovenia  Sara Franceskin
South Africa
  Matapa Lydia Maila (International 2010)
South Sudan  Nok Nora Duany
Suriname  Priscilla Yhap
Sweden  Fanny Blomé
Tahiti  Vahinetua Flaccadori
Taiwan  Yin Yin Tsai
Turkey  Demet Karadeniz
Turks & Caicos  Sessilly Pratt
Uganda
  Victor Daisy Nabagereka

Wales
 Jamie-Lee Williams

 

 

 

 

 

Results
Brazil  Larissa Ramos
Philippines  Sandra Inez Suravilla Seifert
Venezuela  Jessica Cristina Barboza Schmidt (International 2011)
Spain  Alejandra Echevarría Pedrajas

Top 8 Finalists
Colombia  Alejandra Castillo Munera
Martinique  Pascale Laurie Nelide
Poland  Isabela Wilczek
Thailand  Rujinan Phanseethum

Top 16 semi-finalists
France  Magalie Audrey Thierry
Georgia  Nonna Diakonidze
India  Shriya Manthari Kishore
Korea  Park Ye-ju
Northern Ireland  Kayleigh O’Reilly
Paraguay  Gabriela Mercedes Rejala Llanes (World 08)
Singapore  Valerie Lim
South Africa  Chanel Grantham
_______________

Remainder
Albania  Suada Saliu
Argentina  Gisela Magali Menossi
Australia  Melinda Jane Heffernan
Bahamas  Krystal Alexis Brown
Belgium  Isabel van Hoof
Canada  Lateesha Khamila Ector
China  XU Yan
Costa Rica  Malena de los Ángeles Orozco Solano (Tourism Queen of the Year Int'l 10)
Cuba  Jamillete Gaxiola
Czech Republic  Tereza Budkova
Denmark  Patricia Tjornelund
Dominican Republic  Mariel Aracelis Garcia
Ecuador  Diana Nataly Delgado Balseca
El Salvador
  Mayra Graciela Aldana Najarro
England  Kirsty Nichol
Gabon  Marlyne Léa Ayene Ella
Ghana  Mariam Nasara Abdul Rauf
Greece  Triantafyllia "Filio" Sarantinou
Guadeloupe  Marie-Ange Seymour
Guam  Maria Luisa Santos
Guatemala  Hamy Nataly Tejeda Funes (World 07)
Honduras  Alejandra Maria Mendoza David
Hong Kong  Wang Shan-shan
Hungary  Korinna Kocsis
Indonesia  Nadine Zamira Sjarief
Israel  Noy Michaelov
Italy  Luna Isabella Voce
Jamaica  Jenaae Dawn Jackson
Japan  Tomomi Takada
Kenya  Catherine Emily Wanjuru Muturi
Kosovo  Elza Marku
Latvia  Diana Kubasova
Lebanon  Nicole Lichaa Khoury
Luxembourg  Theodora Banica
Macau  Jia PEI
Malaysia  Madelyne “Mandy” M. Nandu
Malta  Alison Gallea Valletta
Mexico  Natalia Quiñonez Perez
Nepal  Richa Thapa Magar
Netherlands  Sabrina Elisha Anijs
New Zealand  Catherine Vera Irving
Nigeria  Alozie Modesta Tochi
Pakistan  Ayesha Syeda Gilani
Panama 
Geraldine Higuera
Peru  Leticia del Pilar Rivera Vergara
Puerto Rico  Dignelis Taymi Jiménez Hernandez (International 03)
Russia  Kseniya Podsevatkina
Samoa  Varuna Theresa Curry
Scotland  Sarah Jean Finlay
Serbia  Dijana Milojkovic
Slovak Republic  Lea Sindlerova (Intercontinental 09)
Slovenia  Maja Jamnik
South Sudan  Aheu “Mary” Deng Kudum
Sweden  Giulia Simone Olsson
Switzerland  Graziella Rogers
Tahiti 
Niuriki Teremate
Taiwan  Chen Yi-Wen
Tanzania  Evelyne Amasi
Tonga  Mary Francis Greatz (Intercontinental 10)
Turkey  Gözde Zay
Turks & Caicos 
Alison Grace Capron
Ukraine  Karina Golovata
U.S.A.  Amy Diaz
Wales  Dominique Louise Dyer
_______________

Did not compete
Bolivia  Noemi Dominique Rosa Peltier De Liotta (Universe 09)
Bosnia & Herzegovina  Lejla Adrovic
Croatia  Vinka Groseta
Curacao 
Amada Beatrix Hernandez
Ethiopia  Genet Denboba Ogeto
Kazakhstan 
Inessa Nazarova
Malawi  Queen Christie Tiembo
Romania  Roxana Ilie
Vietnam  Truong Thi May (sprained leg after a fall on Oct. 24)
Zambia  Esther Sitali Banda

Disqualified
Botswana  Tumisang Sebina (too short at 1.51m)

Awards
Miss Friendship  Lebanon
Miss Photogenic  Philippines 
Best National Costume  Thailand 
Best in Swimsuit  Venezuela 
Best in Long Gown  Venezuela 
Miss Talent  Lithuania

 

 

 

Awards
Miss Friendship  Ecuador
Miss Photogenic  Philippines
Best National Costume  Panama
Best in Swimsuit  Mexico
Best in Long Gown  Venezuela
Miss Talent  Australia

 

 

 

Awards
Miss Friendship  Switzerland
Miss Photogenic  Czech Republic
Best National Costume  Tanzania

Best in Swimsuit  Philippines
Swimsuit finalists 
Brazil, Canada, Colombia, Cuba, France, Hungary, Malaysia, Mexico, Paraguay, Spain, Switzerland, Turks & Caicos, USA & Venezuela

Best in Long Gown  Philippines
Long Gown finalists
 Brazil, Colombia, Guam, India, Italy, Korea, Mexico, Paraguay, Poland, Spain, Thailand, Ukraine, U.S.A. & Venezuela

Miss Talent  Tahiti