1968
Home Women's 12-Year lists All Nations Asia Pacific World Atlantico Banana Beauty of the World Caraibes Hibiscus Chinese International Coffee Earth Face of Beauty Global Beauty Queen Global Teen Globe International Globe (in Albania) Globe (in Turkey) Grand International Hispano-American India Worldwide Intercontinental International Latin America Princess of the World Progress International South Pacific Sugar Cane Supranational T.E.E.N. Pageant Teen International Tourism International Tourism Queen International Tourism Queen of the Year Int'l United Continents Universe University World Yacht

   

 

news articles 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Lists A to F Lists G to O Lists P to Z

 

Bottom  Argentina, Australia, Austria, Bahamas, Belgium, Canada, Chile, Colombia, Costa Rica, Cyprus, Denmark, Ecuador, Finland, France & Germany

Middle  Ghana, Gibraltar, Greece, Guyana, Holland, India, Ireland, Israel, Jamaica, Japan, Kenya, Liberia, Malta, Mexico, Morocco, New Zealand & Nicaragua

Top  Nigeria, Norway, Peru, Philippines, South Africa, Spain (withdrew), Sweden, Switzerland, Thailand, Tunisia, Turkey, Uganda, United Kingdom, U.S.A., Venezuela & Yugoslavia

Absent  Brazil, Ceylon, Dominican Republic, Italy, Korea & Luxembourg

Spain walked out the night before the finals when Gibraltar (left) refused to apologize for saying that she was glad that Miss Spain was in the contest.  Since 1965 Spain had not participated due to the presence of Miss Gibraltar from the British-held colony.

 


Australia

Turkey & Spain

Philippines

South Africa

1968 November 14
London, England
53 entries

Results
1  Australia  Penelope Plummer
2  United Kingdom  Kathleen Winstanley
3  Israel  Miri Zamir
4  Colombia  Beatriz Sierra Gonzalez
5  Philippines  Arene "Pinkey" Cecilia Amabuyok

Finalists
6  Guyana  Adrienne Harris
7  Nicaragua  Margine Davidson Morales (Universe '68)

Semi-finalists
Argentina  Viviana Roldan
Austria  Brigitte Krüger (Universe '68, 1st RU Europe '68)
France  Nelly Gallerne (SF International '68)
Germany  Margot Schmalzriedt (International '68)
Ireland  June MacMahon (Europe '69)
Sweden  Gunilla Friden (1st RU Scandinavia '69) 
Thailand  Pinnarut Tananchai
Yugoslavia  Ivona Puhlera

Remainder
Bahamas  Rose Helena Dauchot
Belgium  Sonja Doumen (Universe '68, Europe '68)
Brazil  Angela Carmelia Stecca
Canada  Nancy Wilson (SF Universe '68, Queen of the Pacific '69, International '69)
Ceylon  Nilanthie Wijesinghe
Chile  Carmen Smith
Costa Rica  Ida Patricia Diers Heitman
Cyprus  Diana Dimitropoulou
Denmark  Yet Schaufuss (Scandinavia '69)
Dominican Republic  Ingrid Maria García de Cano
Ecuador  Marcia Virginia Ramos Christiansen
Finland  Leena Sipilä
Ghana  Lovell Rosebud Wordie
Gibraltar  Sandra Sanguinetti
Greece  Lia Malta
Holland  Alida Grootenboer
India  Jane Coelho
Italy  Maria Pia Giamporcaro 
Jamaica  Karlene Waddell
Japan  Ryoko Miyoshi
Kenya  Josephine Moikobu
Korea  Lee Ji-eun (real name: Lee Young-chae)
Liberia  Wilhelmina Nadieh Brownell
Luxembourg  Irene Siedler
Malta  Ursulina "Lina" Grech
Mexico  Ana Maria Magaña (International '69)
Morocco  Zakia Chamouch
New Zealand  Christine Mary Antunovic (Universe '68, Asia '68)
Nigeria
 Foluke Ogundipe
Norway  Hedda Lie (International '68, 3rd RU Scandinavia '69)
Peru  Ana Rosa Berninzon Devéscovi
South Africa  Mitsianna Stander
Switzerland  Jeanette Biffiger (Universe '68, Europe '68, 3rd RU International '69)
Tunisia  Zohra Boufaden (Universe '69)
Turkey  Mine Kurkcuoglu
Uganda  Joy Lehai
U.S.A.  Johnine Leigh Avery
Venezuela  Maria Dolores "Cherry" Nuñez Rodriguez

Did not compete
Iceland  Helga Jonsdóttir
Seychelles  Marie-France Lablache

Withdrew
Spain  Maria Amparo Rodrigo Lorenza (Universe '69, 4th RU Europe '69)

Disqualified
Lebanon  Lili Bissar (discovered the night before the finals to be only 15 years old)


Uganda, Kenya, Nigeria, Ghana & Liberia

Venezuela & United Kingdom

Top 15
Yugoslavia, United Kingdom, Thailand, Sweden, Philippines, Nicaragua, Israel, Ireland, Guyana, Germany, France, Colombia, Austria, Australia & Argentina

Top 7
United Kingdom, Philippines, Nicaragua, Israel, Guyana, Colombia & Australia

Philippines (4th RU), Israel (2nd RU), Australia (winner), United Kingdom (1st RU) & Colombia (3rd RU)